Best vyjmenoval pět kmotrovských rodin a dodává: Šestý je Babiš

Praha - Petr Kellner z PPF, Marek Dospiva z Penty, Patrik Tkáč z J&T a další jsou podle amerického novináře a analytika žijícího v České republice Erika Besta těmi největšími hráči na poli českého kmotrovství. Poukázal na to již před několika lety, nyní však dodává, že s pádem Rittiga a Janouška přichází další velký hráč, Andrej Babiš.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Hnutí ANO v Brně: Andrej Babiš
doporučujeme

Erik Best promluvil o svém pohledu na české kmotry v pořadu 168 hodin v reportáži nazvané Soumrak kmotrů. Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek v ní uvedl, že vzhledem k situaci Romana Janouška nebo Alexandra Nováka jedna éra končí. Vyvstává otázka, kdo bude tahat za nitky nyní.

"Já doufám, že politici," domnívá se Bělobrádek. "Já doufám, že voliči," tvrdí předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ministr financí Andrej Babiš přiznává, že netuší.

Přitom právě Babiš je podle Besta jedním z nejmocnějších lidí u nás a když před lety vyjmenoval analytik po vzoru slavného románu Kmotr pět největších českých rodin, Babiše se zřejmě dotklo, že mezi nimi není.

"Pokud by se za podobným účelem sešly hlavy českých Pěti rodin v pražském Buddha Baru, na schůzku by se dostavil Petr Kellner z PPF, Marek Dospiva z Penty, Patrik Tkáč z J&T, Karel Komárek z KKCG a Zdeněk Bakala z BXR. Šance, že by se všichni tito pánové sešli pohromadě, je však malá, jelikož mezi nimi stále zuří boj o teritorium, respektive o sféry vlivu, a nejsou ještě schopni mezi sebou uzavřít mír," napsal před dvěma lety v komentáři pro Aktuálně.cz Erik Best.

Dnes dodává, že by mezi ně mohl zařadit i Babiše. "Jak padá pan Rittig, jak padá pan Janoušek, tak se zvedá pan Babiš. A myslím si, že když jsem napsal, že existuje pět rodin, Babiš byl dotčen, že mezi nimi není. A nyní, když je nejsilnější a nejvlivnější člověk v České republice, myslím, že je to pro něj určitě zadostiučinění," tvrdí Best.

Sám Babiš přiznává, že je na něj nyní zaměřena veškerá pozornost. "Myslím si, že není sledovanější osoby v této zemi, než jsem já," tvrdí a na obranu dodává, že jeho kroky jsou transparentní.

Proti tomu se ohradil jeho předchůdce, exministr Miroslav Kalousek. "Rittigové a Janouškové jsou nevinná koťátka, oproti ministru financí. To opravdu není koťátko. To je tygr, sám Šer Chán, v masně, kde je zhasnuto" domnívá se Kalousek.

Eliminace malých kmotrů prospívá těm velkým

S čistým štítem neskončili ani předseda vlády Bohuslav Sobotka nebo šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Sobotka v pořadu vysvětlil své vazby na advokáta Radka Pokorného. "Pan Pokorný je pro pana Sobotku jeho největší hodnota, ale zároveň možná největší zátěž, protože má věci z minulosti, na které můžou lidé poukázat," tvrdí Best. 

Sobotka však jakékoli negativní spojení tvrdě odmítá. "Radka Pokorného znám, je to rodák ze stejného regionu, ale to neznamená, že by hrál nějakou nestandardní nebo netransparentní roli v mém okolí," uvedl.

Pavel Bělobrádek má oproti tomu podle ČT silné vazby s developerem a sponzorem Luďkem Sekyrou, který byl Lidovými novinami přistižen při jednání právě s Bělobrádkem a ministerm průmyslu Janem Mládkem. To však Bělobrádek popírá. "Na žádná politická jednání ho neberu a žádný byznys nedělám, takže není důvod," vysvětluje.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krnáčová návrat do velké politiky vzdala, v čele ANO v Praze opět Říčař

12.11.2019 22:09 Pražskou organizaci ANO nadále povede Jan Říčař. Rozhodl o tom dnes krajský sněm hnutí. Pro Říčaře…

Zaorálek míří do Francie jednat s významnými kulturními institucemi

12.11.2019 19:29 Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra…

"Ihned přijměte dětské uprchlíky." Hamáček dostal ostrý dopis od Pražských…

12.11.2019 17:37 Aktualizováno Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl…

Porostou v ČR daně? Senát o sporném balíčku rozhodne zřejmě do Mikuláše

12.11.2019 13:41 Senát o vládním návrhu na zvýšení daní rozhodne pravděpodobně do Mikuláše. Daňový balíček musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama