Rušno před sněmovnou: "Vězni" chtějí spravedlivé vyšetření kauzy opencard

Praha - Občanské iniciativy dnes zahájily kampaň ke kauze opencard, ve které chtějí dosáhnout spravedlivého vyšetření této korupční kauzy, odsouzení skutečných viníků a lepší ochrany oznamovatelů korupce. Aktivisté oblečeni do pruhovaných vězeňských obleků nejprve dopoledne před vstupem do Sněmovny předávali přicházejícím poslancům letáky s textem petice, která měla podobu obsílky s modrým pruhem. Odpoledne pak nedaleko Sněmovny před novináři odehráli krátkou divadelní scénu popisující výběr zvýhodněné firmy Haguess, která byla hlavním dodavatelem kontroverzního projektu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle organizátorů kampaně v kauze opencard selhal právní stát, protože jsou trestáni oznamovatelé korupce a strůjci kauzy vystupují jen v roli svědků. Aktivisté se také obávají, že na potrestání viníků zbývá jen krátká doba, protože bude případ v roce 2016 promlčen. "Máme poslední šanci dokázat, že právo není jen privilegiem vyvolených," uvedla předsedkyně občanského sdružení Pražské fórum Tereza Kněžourková. Na kampani se podílí i Nadační fond proti korupci a platforma Vraťte nám stát.

Občanské iniciativy také vyzvaly premiéra, ministry a poslance, aby se zasadili o důkladné vyšetření kauzy. Zároveň dnes mají být spuštěny internetové stránky www.openkarta.cz, kde se lidé mohou podepsat pod petici a budou na ní zveřejňovány informace o kauze opencard. Petici podepsali například režisér Jan Svěrák, dokumentaristka Hana Třeštíková nebo herečka Táňa Fischerová.

Za problematický projekt je stíhána část nynější i minulé rady včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Policie nedávno podala žádost na jejich obžalobu, o které nyní rozhoduje státní zastupitelství. Občanské iniciativy však považují za strůjce kauzy předchozí vedení Prahy v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS)

Protikorupční občanské sdružení Oživení včera přišlo s novým podezřením v kauze miliardového projektu Opencard. Podle předsedy Martina Kameníka získalo Oživení neveřejné dokumenty, z nichž se dá dovodit, že pražský magistrát neuvažuje o vypsání nové soutěže na dodavatele.

Místo toho prý Praha chce pokračovat v současném systému a odkoupit licenci a know-how od stávajícího provozovatele - firmy eMoneyServices. Firma EMS vznikla 1. prosince 2011 s předmětem podnikání pronájem nemovitostí. 31. října 2012 kupuje EMS část firmy Haguess. EMS je součástí holandské společnosti EMONEY GROUP B. V. Dle holandského obchodního rejstříku tato firma vznikla teprve 10. října 2012, tedy jen 21 dní předtím, než EMS odkoupila část firmy Haguess. Za pozornost stojí také zakladatel holandské společnosti EMONEY GROUP B. V., gibraltarská firma Exiler limited. Oživení získalo výpis gibraltarského obchodního rejstříku, z nějž vyplývá, že ředitelem Exiler limited není nikdo jiný než Petr Stránský. Existuje tedy důvodné podezření, že jde jen o účelově založené společnosti se záměrem zakrýt skutečné majitele firmy a příjemce zisků.

Lukáš Landa z Oživení vidí problém v předpokládané ceně, kterou by měla Praha zaplatit: podle informací, které Oživení získalo od radního pro informatiku Jana Vašíčka (TOP 09), by mělo jít až o 300 milionů. V tom jsou započítána práva, zdrojové kódy, podpora systému a také jeho vývoj. Srovnatelná řešení od jiných dodavatelů by přitom podle průzkumu, které Oživení na trhu provedlo, vyšla minimálně pětkrát levněji, informuje iHned.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek bude chtít po vládě 1,16 miliardy pro pomoc kultuře

07.04.2020 12:43 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude žádat vládu o 1,16 miliardy korun, které by podle něj…

Nouzový stav je v zájmu obyvatel, řekl Babiš ve Sněmovně. Promoření odmítl

07.04.2020 12:16 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc do pondělí…

Vláda nemá srozumitelný plán opatření proti koronaviru, tvrdí ODS. Ozvali…

07.04.2020 11:18 ODS postrádá jasný plán postupu vlády v opatřeních proti koronaviru. Nechce proto podpořit…

Nezaměstnaní zřejmě nebudou muset na úřady práce osobně, návrh projedná…

07.04.2020 10:48 Nezaměstnaní lidé se patrně budou moci hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku, nebudou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy