Zahradil o EU: Táhnout za jeden provaz neznamená dělat vše stejně

Praha – Lídr kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu a europoslanec Jan Zahradil je známý svým negativním postojem vůči přijetí jednotné evropské měny. O euru by měli rozhodnout lidé v referendu, říká místopředseda ODS.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jan Zahradil na 24. kongresu ODS

Česká republika se při vstupu do Evropské unie zavázala k přijetí eura. „Za posledních deset let došlo k takové změně ve fungování eurozóny, že máme plné právo náš původní závazek přehodnotit," myslí si Zahradil, který by byl rád, aby v tomto případě o přijetí či nepřijetí evropské měny rozhodovali lidé sami.

„Do EU jsme vstoupili na základě referenda. Změna podmínek našeho členství v EU by tedy měla proběhnout také na základě referenda," vysvětloval čtenářům serveru novinky.cz v diskuzi europoslanec, podle kterého je všeobecné lidové hlasování v tomto případě naprosto logické.

Častým tématem letošních eurovoleb je také migrace. „Trvám na tom, že udělování občanství, azylu nebo trvalého pobytu má zůstat primárně v rukou národních orgánů, ne se přesouvat do Bruselu. Občanství a ostatní věci jsou privilegium, ne něco automatického," odmítá Zahradil návrhy o kvótách a přerozdělování migrantů.

Politik přesto z přistěhovalců strach nemá. „V České republice žijí asi 4% cizinců, navíc ve velmi kompatibilních komunitách se zbytkem společnosti. To je hluboko pod průměrem některých evropských zemí, proto není nutno se tady strašit migranty," říká europoslanec a dodává že státům, které mají s přistěhovalci problémy, by spíše než redistribuce migrantů, mohly pomoci peníze z evropského rozpočtu.

Zahradil věří, že ODS bude mít v květnových eurovolbách úspěch. „Dvakrát jsme volby do Evropského parlamentu vyhráli. Jde nám o to, aby naše europarlamentní frakce ECR byla po třetí nejsilnější. Je to jediná skutečná opozice vůči velké koalici eurolidovců, kam patří i strana TOP 09, a eurosocialistů, která v Bruselu léta funguje," popisoval místopředseda ODS, s kým by jeho strana v Evropě spolupracovala.

Témata: Zahradil, Jan | Eurovolby | ODS
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD lavíruje. Skončí ve vládě? Babišova kauza ostře rezonuje i v krajích

15.11.2018 13:19 Aktualizováno Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba…

Primátorem Českých Budějovic je opět Svoboda (ANO), opozice už kritizuje

15.11.2018 13:06 Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu (ANO). Město bude řídit…

Hřib byl zvolen primátorem Prahy. Piráti oslavují, opozice je uražená

15.11.2018 13:01 Aktualizováno Novým pražským primátorem je Pirát Zdeněk Hřib. Na ustavujícím jednání ho dnes zvolilo 39 z 65…

Senát vyzval Babiše k rezignaci. Hrozí v ČR předčasné volby?

15.11.2018 12:56 Aktualizováno Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama