Normu o exekucích dostal Úsvit zpátky: Legislativní paskvil, zhodnotil Dienstbier

Praha - Předlohu opozičního hnutí Úsvit o zavedení územní příslušnosti exekutorů podle krajů dnes Sněmovna vrátila autorům k dopracování. Změna by podle nich vedla ke snížení nákladů exekucí, které hradí dlužník. Kritici ale poukazovali na to, že problémy neřeší a naopak by mohla vést ke zneužívání exekucí.

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nynější volná volba exekutora se podle poslanců Úsvitu neosvědčila. Vede podle nich k obchodu a přeprodávání pohledávek. "Lidé dluhy platit musí, nesmí se z toho ale stát byznys," řekl předseda klubu Úsvitu Radim Fiala.

Za legislativní paskvil označil předlohu ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Nebylo by podle něho jasné, kdy se exekuční řízení zahajuje, klíčová rozhodnutí by měla v pravomoci Exekutorská komora a velký prostor ke zneužití exekucí by skýtalo ustanovení, podle kterého by už nebylo nutné předkládat exekuční titul.

Postoj vlády k normě kritizoval předseda hnutí Tomio Okamura. Vinil ji z toho, že není schopna připravit vlastní. Vláda má podle legislativního plánu předložit větší novelu o exekuční činnosti, která by se mohla týkat i teritoriality, do konce roku.

Exekuční řízení je alternativou především pro soudní výkon rozhodnutí. Postup v exekučním řízení je plně na straně exekutora. Ten sám volí, jaké způsoby exekuce budou použity - může různé exekuční metody kombinovat a podobně. Exekutor se musí snažit, aby exekuce byla úspěšná, protože jestliže se nezdaří, nezíská žádný profit. Oproti soudní exekuci, kdy výkon rozhodnutí provádí přímo příslušný okresní soud, jde o mnohem rychlejší a flexibilnější způsob vymožení dluhu či splnění jiné povinnosti.

Psali jsme:  

Přirozeně existují i další způsoby, jak vymoci dlužné plnění. Často jde však o metody, které se pohybují na samé hranici, nebo dokonce až za hranicí práva. Jde o činnost, která není řádně právně upravena a právní jistota klienta takové "firmy" je velmi malá. Podstatně propracovanějším institutem je činnost subjektů, které mohou vykonávat dobrovolné a nedobrovolné dražby podle zákona o veřejných dražbách. V této souvislosti je nutno poznamenat, že i exekutor může vykonávat dražbu, která není součástí exekuce.

Kromě dohledu, který vykonává sám klient, a ten je často nejpřísnější, protože klient se může kdykoli rozhodnout, že není se službami spokojen a odejít "ke konkurenci", vykonává státní dohled nad exekuční činností Ministerstvo spravedlnosti. Dohled vykonává ve velké míře rovněž stavovský orgán exekutorů - Exekutorská komora České republiky.

Exekuci lze provést jen způsoby, které umožňuje exekuční řád. Je třeba rozlišovat, jestli jde o exekuci na peněžitá nebo nepeněžitá plnění. Exekuci na peněžité plnění lze provést srážkami ze mzdy a jiných příjmů, přikázáním pohledávky, ať již běžné nebo pohledávky z účtu u peněžního ústavu (obstavení účtu), postižením jiných majetkových práv (například práv duševního vlastnictví, licencí, podílů v obchodních společnostech apod.), prodejem movitých věcí povinného, prodejem nemovitostí a prodejem podniku a zřízením exekutorského zástavního práva na nemovitostech. Způsoby exekuce ukládající jinou povinnost než zaplacení peněžité částky se řídí povahou uložené povinnosti. Takovou exekuci lze provést vyklizením, odebráním věci, rozdělením společné věci, provedením prací a výkonů. Je na exekutorovi, aby zvolil nejvhodnější způsob provedení exekuce, zároveň může zvolit, jestli provede exekuci jen jedním nebo více způsoby, případně i všemi dostupnými, může tak učinit postupně i najednou, vysvětluje exekucesumperk.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 12:23 Ve věku 82 let zemřel v noci na dnešek bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama