Chládkův titul PhDr.? Něco tady pokulhává, tvrdí deník. UK ministra brání

Praha - Rigorózní práce současného ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), kterou v roce 2006 obhájil na Katedře andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, odpovídala tehdejším požadavkům. V reakci na dnešní informace Lidových novin o údajně nevalné kvalitě a příliš malém rozsahu Chládkovy práce to ČTK sdělila děkanka této fakulty Mirjam Friedová. Od té doby se prý nároky zvýšily.

Marcel Chládek /ČSSD/, ministr školství

Rigorózní práce nynějšího ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) má podle Lidových novin jen 58 normostran, neodpovídá akademickým nárokům a dnes by prý na mnoha školách nebyla připuštěna ani k bakalářské obhajobě. 

Chládek v roce 2006 odevzdal práci Podnikání v dalším vzdělávání, která mu otevřela cestu k takzvanému malému doktorátu. List píše, že exemplář, který má k dispozici, postrádá poznámkový aparát, nedostatečně odkazuje ke zdrojům dat a předkládá údajně "nepříliš objevná sdělení".

O Chládkovu rigorózní práci se před rokem zajímalo nové vedení katedry andragogiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde dnešní ministr rigorózum obhajoval. Dokument putoval k externímu posouzení odborníkům z Masarykovy univerzity v Brně. „Posudek byl ke kvalitě práce velmi kritický," potvrdil LN Michal Stehlík, tehdejší děkan FF UK. To, že práce u bývalého vedení katedry vůbec prošla, je podle docenta Stehlíka chybou, nicméně titul odebírat nelze.

K žádnému pochybení tehdy nedošlo ani podle současného vedení Filozofické fakulty UK. "Podoba rigorózní práce Marcela Chládka a její rozsah splňovaly nároky kladené tehdy na rigorózní práce, celý průběh rigorózního řízení se řídil tehdy platnými zákony a vnitřními předpisy univerzity," uvedla děkanka v prohlášení zaslaném ČTK, pod nímž je podepsán i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Ze současného pohledu však může tato práce působit nekvalitně, protože požadavky se za osm let, které od Chládkovy obhajoby uplynuly, výrazně změnily. "V průběhu let se postupně nároky na diplomové, rigorózní i disertační práce výrazně zvyšují," doplnila Friedová.

Chládek svou práci hájí. "Nechal jsem si na svou rigorózní práci vypracovat i dva nezávislé posudky: jeden v České republice, druhý na Slovensku. Mé obhajobě byli tehdy přítomni jak oba oponenti, tak i zástupce ministerstva školství," řekl. Dodal, že Lidové noviny mají k dispozici jen "sesypanou verzi" jeho práce. "Moje měla 85 stran," uvedl.

Psali jsme:  

Ve smyslu novelizovaného znění zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, §46, odst. 5 mohou absolventi magisterských studijních programů, kteří získali akademický titul „magistr", vykonat v téže oblasti studia státní rigorózní zkoušku, jejíž součástí je obhajoba rigorózní práce. Za úkony spojené s přijetím přihlášky k této zkoušce a s konáním této zkoušky může vysoká škola stanovit poplatek, který činí nejvýše dvojnásobek základu podle § 58 odst. 2. citovaného zákona. Tito absolventi mají právo za úplatu používat zařízení a informační technologie potřebné pro přípravu k této zkoušce v souladu s pravidly určenými vysokou školou.

V návaznosti na citovaný zákon pak rigorózní řízení upravuje každá univerzita a její fakulta svým vlastním rigorózním řádem nebo jiným podobným dokumentem, v jehož rámci jsou blíže a podrobněji specifikovány podmínky tohoto zvláštního typu studia. Rigorózní řízení, alternativně též nazývané rigorozum, je tedy zpravidla placené, neboť je svým způsobem určitou nástavbou na předcházející pregraduální stupeň vysokoškolského studia.

Zajímavá je také etymologie tohoto výrazu. Výraz rigorózní pochází z latiny a znamená přísný, precizní, přesný. Tyto atributy tedy vystihují povahu a charakter nejen rigorózní práce, ale také celé zkoušky. 

Psali jsme:  

Rigorózní práce, resp. její tvorba a následná obhajoba je součástí tzv. státní rigorózní zkoušky, kterou musí student složit, aby mu mohl být udělen tzv. malý doktorát. Jmenovitě se může jednat o tituly například JUDr. - doktor práv, PhDr., doktor filozofie, RNDr. - doktor přírodních věd, ThDr. - doktor teologie evangelické a husitské, nebo ThLic. pro obor katolické teologie. Tyto tituly se píšou ve zmíněné zkratce před jménem.

Rigorózní práci tedy píše již absolvent pregraduálního vysokoškolského programu ve studijním oboru, pro který Akreditační komise MŠMT schválila možnost skládání rigorózní zkoušky. Ve vztahu k diplomové práci lze poznamenat, že mnoho studentů vychází či navazuje právě na úspěšně obhájenou a dobře hodnocenou diplomovou práci. Pakliže je práce natolik kvalitní, může být uznána i dokonce za práci rigorózní. Z tohoto tedy vyplývá, že rigorózní práce je jakýsi mezistupeň mezi pregraduálním a postgraduálním stupněm vysokoškolského studia. Veškeré nároky na zpracování jsou tedy velmi podobné či spíše vyšší než u diplomové práce s tím, že může být kladen důraz na práci se zahraniční literaturou a také se očekává od autora rigorózní práce kvalitnější výzkumné šetření, vysvětluje server seminarkybezprace.cz.

"Chládkovo působení ČSSD neposiluje, právě naopak. Buď z něj mají občané srandu, nebo mu nevěří. Sociální demokracie podle všeho příští týden nevyhraje volby do Evropského parlamentu. Premiér Bohuslav Sobotka tak po nich bude muset udělat určité kroky, aby zakryl vlastní slabost a porážku své strany. Je to jedinečná příležitost, zbavit se některých lidí," uvedl ve svém komentáři pro Reflex.cz Viliam Buchert.

"Pokud si nechce Sobotka zadělat na daleko větší problémy, které by ho dál oslabily před důležitějšími podzimními volbami do místních zastupitelstev, měl by lidi, jako je Marcel Chládek, z vlády vyhodit. Nad ministrem školství se totiž rychle stahují černá mračna. A ty už ČSSD později nerozežene," dodal.

Pentagon: Za výbuchy na ruské základně na Krymu může ukrajinský útok

13.08.2022 04:59 Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, způsobil…

Ruská armáda prý obsadila obec Pisky na východě Ukrajiny, Kyjev to popřel

13.08.2022 19:12 Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci…

Napadený Rushdie je na dýchacím přístroji, možná přijde o oko. Útočník byl…

13.08.2022 21:33 Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Pokud Fiala neodvolá Rakušana, chce Babiš hlasovat o nedůvěře

13.08.2022 11:47 Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Dálnici D1 u Hulína ve směru na Přerov uzavřela nehoda osobních aut

13.08.2022 21:39 Zhruba na čtyři hodiny zkomplikovala dnes provoz na dálnici D1 u Hulína na Kroměřížsku nehoda dvou…

Vláda projedná zákon, který by umožnil znepřístupnit teroristický obsah na…

13.08.2022 15:28 Policisté budou moci přikázat českým i evropským poskytovatelům hostingových služeb na internetu…

Babiš chce hlasovat o nedůvěře, pokud Fiala neodvolá Rakušana

13.08.2022 11:47 Aktualizováno Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům…

Petr Pavel oficiálně svou prezidentskou kandidaturu oznámí počátkem září

13.08.2022 10:58 Někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel oficiálně svou prezidentskou…

Sněmovna bude jednat o Zemanově vetu snížení plateb za pojištěnce 26. srpna

12.08.2022 18:30 Vládní návrh zákona, který má letos snížit platby státu za státní pojištěnce do systému zdravotního…

Politici: Babiš dělá Česku v zahraničí ostudu

12.08.2022 14:25 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO

12.08.2022 08:33 Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a…

Česká unie cestovního ruchu kritizuje návrh vyhlášky o nižších teplotách…

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Babiše v Unhošti opět vypískali, v Ústí se do sebe pustili odpůrci a…

11.08.2022 16:16 Aktualizováno Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Babiš by mohl oznámit rozhodnutí ohledně kandidatury na prezidenta 28.…

11.08.2022 12:24 Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš možná oznámí své rozhodnutí ohledně prezidentské…

Poslanci se mají zabývat kontakty šéfa civilní rozvědky 25. srpna

11.08.2022 12:15 Sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace, se bude…

Související:

Právě se děje

reklama