Čunek děsí klienty firmy H-System: Zaplatili za byty, teď jim hrozí, že o ně přijdou
Praha - Dalším klientům zkrachovalé firmy H-System hrozí, že přijdou o své byty, které si již zaplatili. Jde o 56 rodin v Horoměřicích u Prahy, celkem asi 200 lidí. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Vývoji se prý snaží zabránit. Soud se podle něj uskuteční v úterý 27. května.
doporučujeme
Jak se žije v KLDR? Koupíte si mobil i západní zboží, místní platí kartou
Tato jídla byste neměli večeřet. Jen tak po nich neusnete
Nekonečný boj o autorský zákon. Po pouhých 14 dnech je na stole další novela
Kolik musíte vydělávat, abyste se v důchodu měli dobře? Částku, na kterou většina nedosáhne
Hádka v přímém přenosu: Česká televize vytáhla téma spalniček, neměla to dělat
"Obírají stát, žijí ze sociálních dávek." Mají se Romové tak dobře, že nemusí pracovat?
Důchodci si příští rok polepší. Ministerstvo opět navrhne zvýšení penzí
Důchody v roce 2020: Doba blahobytu končí, seniory čekají zásadní změny
"Cílem mého snažení je, aby poškození H-Systému, kteří si své domy postavili a třikrát zaplatili, nebyli vyhozeni na ulici," uvedl Čunek v tiskové zprávě. Podle něj se do věřitelského výboru dostali lidé, kteří chtějí z konkurzu pouze své peníze, a nikoli ti, kteří tam mají navíc své domy, ve kterých žijí.
Čunek také tvrdí, že přístup prvního insolvenčního správce Karla Kudláčka byl daleko přínosnější a prospěšnější pro poškozené než přístup nových správců.
Už dříve podal trestní oznámení na advokáty Iva Mráze, Josefa Monsporta, Hanu Marvanovou a soudkyni Evu Hodačovou pro podezření z možného podvodného vedení konkurzu H-Systemu. Marvanová, která je nyní náměstkyní ministryně spravedlnosti, na něj naopak podala trestní oznámení pro podezření z křivého obvinění a tvrdí, že o ní uvádí lži. "Na žádné pomluvě doktorky Marvanové nemám zájem," zdůraznil Čunek. Nemyslí si ani, že by nakonec mohl být obviněn.
Společnost vznikla v roce 1993, kdy se firma objevila na trhu a začala reklamní kampaň, která přivedla stovky zájemců k levnému bydlení. Každý zákazník zaplatil v průměru milión korun. Vedení H-Systému následně začalo převádět peníze na další firmy, které ovládalo, či s jejich pomocí splácelo dluhy. Teoreticky měli klienti své domy obdržet do 2 až 3 let od podepsání smlouvy, ale na podzim roku 1997 firma zkrachovala. Firma za dobu své existence stihla dokončit asi jen 30 rodinných domků.
V roce 1999 bylo zahájeno stíhání pachatelů. V roce 2004 byl hlavní viník Petr Smetka pravomocně odsouzen na 12 let a další dva obvinění dostali podmíněný trest. V roce 2012 byla Smetkovi zamítnuta žádost o podmíněné propuštění. V lednu 2013 soud po 14 letech zastavil stíhání dalších tří obviněných, zatím nepravomocně odsouzených k podmínečnému trestu, pro neúměrnou dobu trestního řízení na základě amnestie prezidenta republiky, která se týká trestních řízení delších než 8 let s trestní sazbou do 10 let.
Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků
16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…
Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…
15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…
Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…
15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…
Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…
15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…