Může exekutor zabavit postel, nádobí či uhlí? ČSSD plánuje změny

Praha - Patrně s neutrálním stanoviskem vlády budou poslanci projednávat návrh ČSSD na rozšíření a zpřesnění seznamu věcí, které by exekutor nemohl dlužníkovi doma zabavit. Kabinet ve středu podle předběžného stanoviska upozorní na některé legislativní nedostatky předlohy, v níž postrádá i bližší popis dopadů.

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Předkladatelé tvrdí, že nynější úprava vymezuje okruh věcí moc úzce, navíc přináší spory o výklad. Exekutoři by mohli napříště podle autorů zabavovat jen věci, jejichž zpeněžení může skutečně posloužit k úhradě dluhu a jejichž zabavení nesníží důstojnost dlužníka.

Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela by jasně stanovila, že za vybavení se pokládá postel, stůl, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, peřiny a ložní prádlo.

Exekutor by taky nově nesměl zabavit studijní a náboženskou literaturu, dětské hračky a jiné věcí, které nejsou zjevně dražší než 1000 korun. 

V zákoně by jako nezabavitelné zůstaly zdravotnické potřeby důležité pro dlužníka nebo člena jeho domácnosti, peněžitá hotovost do výše dvojnásobku životního minima a zvířata, která nemají hospodářský význam a slouží jako společník.

Jestliže se rozhodnete nevybírat svou poštovní schránku a ignorovat oznámení, že na poště máte k vyzvednutí soudní nebo jiné doporučené obsílky upomínající vaše dluhy, nic tím nevyřešíte. Pokud si například nevyzvednete soudní obsílku, která je určená do vašich rukou, na poště do 10 dnů, od 11. dne se má zato, že vám byla doručena.

Psali jsme:  

Pokud se dozvíte, že na vás byla uvalena exekuce, co nejdříve navštivte příslušný exekutorský úřad. Projevte snahu a dobrou vůli zaplatit. Dluh můžete zaplatit nebo alespoň snížit rovnou na místě. Podle výše dlužné částky exekutor možná nebude nic zabavovat a odvážet z vašeho bydliště majetek. V každém případě ale na vaše návrhy exekutor může, avšak nemusí přistoupit. Jestliže hotovost nebo pravidelné vlastní příjmy nemáte, počítejte s tím, že vám exekutor majetek bude muset zabavit a prodá ho v dražbě. Tím se váš dluh prodraží o další tisíce, uvádí server Peníze.cz.

Dobré je vědět, že exekutor nebo jím pověření zaměstnanci mají právo do vašeho bytu vstoupit i bez vaší přítomnosti či bez asistence policie. Pokud k vám exekutor přijde, zachovejte chladnou hlavu, otevřete mu dveře a spolupracujte s ním. Jestliže by musel dveře otevírat přivolaný zámečník, exekuce se vám prodraží. Než ale pustíte exekutora do bytu, vyžádejte si jeho služební průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do bytu domáhá. Máte-li pochybnosti, zavolejte policii a požádejte o pomoc. Pravý exekutor nebude mít námitek, nepravý rychle zmizí.

Veškeré zabavené věci musí exekutor sepsat do protokolu. Jestliže jsou v soupisu majetku i věci, které vám nepatří, můžete to do protokolu uvést. Exekutor vás pak musí poučit o právu podat u soudu vylučovací žalobu na tyto věci. V případě, že byl zabaven cizí majetek, například notebook půjčený od kamaráda, je potřeba, aby tato osoba neprodleně kontaktovala exekutora.

Témata: Exekuce | Vláda ČR
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za chaos s vakcínami může premiér Babiš. Vypracovaná studie hovoří jasně,…

24.01.2021 22:04 Aktualizováno Lidovci jsou přesvědčeni, že premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalou…

Babiš by podle většiny lidí neměl být tváří očkování, ukázal průzkum

24.01.2021 14:28 Většina lidí se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) by neměl být hlavní postavou očkování proti…

Petříček a Hamáček odsoudili potlačení demonstrací na podporu Navalného v…

24.01.2021 14:25 Aktualizováno Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) odsoudil v souvislosti se zákroky proti demonstracím na…

Volný se po incidentu nedostaví na jednání sněmovního výboru, uvedl…

24.01.2021 13:20 Incident v Poslanecké sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný ve čtvrtek fyzicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama