Piráti se do europarlamentu nedostali, podávají stížnost k Ústavnímu soudu

Praha - Česká pirátská strana pod vedením Ivana Bartoše dosáhla ve volbách do Evropského parlamentu se ziskem 72 514 hlasů 4,78%. To však nestačí na mandát, na který je potřeba minimálně 5 procent hlasů, Piráti tedy hodlají napadnout výsledek voleb stížností k Ústavnímu soudu.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ivan Bartoš

"Děkujeme všem voličům, kteří dali Pirátům svůj hlas a vyjádřili nám tak svou podporu. Toto byly první volby do Evropského parlamentu, kterých se Česká pirátská strana zúčastnila. Výsledek 4,78 % hlasů je solidní a představuje značný nárůst oproti volbám do poslanecké sněmovny," hodnotí volby Mikuláš Ferjenčík z mediálního odboru strany.

Dodává, že Piráti boj o křeslo europoslance nevzdávají. "Nesouhlasí s uzavírací klauzulí 5 %, která brání, aby mohli zastupovat voliče v Evropském parlamentu. Protože Ústavní soud v Německu uzavírací klauzuli ve výši 3 % kvůli porušení poměrného zastoupení, hodlají Piráti napadnout výsledek voleb stížností k Ústavnímu soudu a domáhat se jejího zrušení," vysvětluje Ferjenčík.

"Oproti ostatním stranám, které daly do volební kampaně miliony jsme dokázali, že je možné získat relevantní podporu s minimálními náklady, naše podpora navíc překročila 1 /21 hlasů voličů, kteří k volbám přišli, což znamená, že bychom měli získat jeden mandát," dodává Ivan Bartoš, předseda Pirátů a leader kandidátky do Evropského parlamentu.

"Uzavírací klauzule omezuje poměrné zastoupení názorů v Evropě a ve volbách v Evropském parlamentu je zcela nesmyslná, protože vláda se v EU nesestavuje," uvádí právník Jakub Michálek, člen Pirátů a jeden ze spoluautorů stížnosti.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovy vulgarity? Do kauzy ostře promluvil Jan Kraus. A Hradu se to…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se opět postaral o poprask, když tento týden v Českém rozhlase mluvil…

ČSSD musí do čtyř měsíců zaplatit 338 milionů korun

18.10.2018 20:27 Dědicové advokáta Zdeňka Altnera vyzvali ČSSD k ukončení kauzy Lidový dům. Straně nabízejí…

Poche skončí na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu

18.10.2018 18:05 Europoslanec Miroslav Poche skončí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 17:30 Aktualizováno Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama