Piráti se do europarlamentu nedostali, podávají stížnost k Ústavnímu soudu

Praha - Česká pirátská strana pod vedením Ivana Bartoše dosáhla ve volbách do Evropského parlamentu se ziskem 72 514 hlasů 4,78%. To však nestačí na mandát, na který je potřeba minimálně 5 procent hlasů, Piráti tedy hodlají napadnout výsledek voleb stížností k Ústavnímu soudu.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ivan Bartoš

"Děkujeme všem voličům, kteří dali Pirátům svůj hlas a vyjádřili nám tak svou podporu. Toto byly první volby do Evropského parlamentu, kterých se Česká pirátská strana zúčastnila. Výsledek 4,78 % hlasů je solidní a představuje značný nárůst oproti volbám do poslanecké sněmovny," hodnotí volby Mikuláš Ferjenčík z mediálního odboru strany.

Dodává, že Piráti boj o křeslo europoslance nevzdávají. "Nesouhlasí s uzavírací klauzulí 5 %, která brání, aby mohli zastupovat voliče v Evropském parlamentu. Protože Ústavní soud v Německu uzavírací klauzuli ve výši 3 % kvůli porušení poměrného zastoupení, hodlají Piráti napadnout výsledek voleb stížností k Ústavnímu soudu a domáhat se jejího zrušení," vysvětluje Ferjenčík.

"Oproti ostatním stranám, které daly do volební kampaně miliony jsme dokázali, že je možné získat relevantní podporu s minimálními náklady, naše podpora navíc překročila 1 /21 hlasů voličů, kteří k volbám přišli, což znamená, že bychom měli získat jeden mandát," dodává Ivan Bartoš, předseda Pirátů a leader kandidátky do Evropského parlamentu.

"Uzavírací klauzule omezuje poměrné zastoupení názorů v Evropě a ve volbách v Evropském parlamentu je zcela nesmyslná, protože vláda se v EU nesestavuje," uvádí právník Jakub Michálek, člen Pirátů a jeden ze spoluautorů stížnosti.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama