Best předvídá konec ČSSD. Neuvěříte, koho z něj viní

Praha - Americký novinář a politický analytik žijící v České republice Erik Best se ohlédl za víkendovými volbami a zaměřil se zejména na relativní neúspěch sociálních demokratů. Domnívá se, že za zánik mocenského uspořádání mezi ODS a ČSSD je zodpovědný premiér Bohuslav Sobotka.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Erik Best, americký novinář v ČR
doporučujeme

"Hnutí ANO o víkendu vyhrálo volby do Evropského parlamentu, když těsně předstihlo TOP 09 a ČSSD. Teprve podruhé za 22 let tak v celostátních volbách nezvítězila ani ODS ani ČSSD," hodnotí poněkud netradičně výsledek voleb do Evropského parlamentu Best na svém webovém zpravodaji Final Word.

V malém historickém okénku připomíná, že naposledy k této situaci došlo v roce 2000, kdy Čtyřkoalice vyhrála volby do Senátu. Čtyřkoalici tehdy vytvořily KDU-ČSL, Unie svobody, Demokratická unie a Občanská demokratická aliance za účelem společného boje proti ODS a ČSSD v senátních a komunálních volbách, což se jim nakonec povedlo.

"Vítězství však nemělo dlouhého trvání, protože koalice se brzy rozpadla," uzavírá Best jednu kapitolu českých politických dějin.

"Volební pokladna Andreje Babiše zajistí, že tentokrát tomu bude jinak. ČSSD se bude muset vyrovnat s tím, že to byl Bohuslav Sobotka, kdo dohlédl na konečný zánik mocenského uspořádání mezi ODS a ČSSD, které po dvě desetiletí udávalo tón české politice," tvrdí nekompromisně analytik.

Ve chvíli, kdy si členové ODS uvědomili, že jim moc proklouzává mezi prsty, snažili se podle Besta shrábnout všechno, co šlo. "Voliči (a policie) by měli vycházet z toho, že k něčemu podobnému dojde, až kroužek kolem Sobotky začne odpočítávat dny, než nastane čas předat štafetu někomu jinému," uzavírá tvrdě Best.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krnáčová návrat do velké politiky vzdala, v čele ANO v Praze opět Říčař

12.11.2019 22:09 Pražskou organizaci ANO nadále povede Jan Říčař. Rozhodl o tom dnes krajský sněm hnutí. Pro Říčaře…

Zaorálek míří do Francie jednat s významnými kulturními institucemi

12.11.2019 19:29 Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra…

"Ihned přijměte dětské uprchlíky." Hamáček dostal ostrý dopis od Pražských…

12.11.2019 17:37 Aktualizováno Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl…

Porostou v ČR daně? Senát o sporném balíčku rozhodne zřejmě do Mikuláše

12.11.2019 13:41 Senát o vládním návrhu na zvýšení daní rozhodne pravděpodobně do Mikuláše. Daňový balíček musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama