Schwarzenberg se pustil do koalice. Sobotka a Stropnický ho hned usadili

Praha - TOP 09 skrze svého předsedu Karla Schwarzenberga obvinila vládu z hazardování s bezpečností země. Podle něj je plán ministra obrany Martina Stropnického na zvýšení výdajů na obranu políček spojencům. Stropnický si to však nenechal líbit a na jeho stranu se postavil i premiér Bohuslav Sobotka.

1. máj 2014 TOP 09, Praha - Petřín, Karel Schwarzenberg /TOP 09/, předseda strany

Na základě březnové Deklarace měli předsedové stran do září přijmout "Smlouvu politické reprezentace o zajištění obrany České republiky", v níž se zavážou navýšit investice do obrany na 2 % HDP do deseti let. Ministr obrany Martin Stropnický však smlouvu přepracoval a přišel se snížením výdajů jen na 1,4 % HDP. Karel Schwarzenberg se domnívá, že tento plán, tedy zvýšení výdajů na úroveň 1,4 procenta HDP namísto dvou procent, je políček spojencům.

"TOP 09 pokládá takový návrh za cynický výsměch našim spojeneckým závazkům v rámci NATO a za naprosto neodpovědný hazard vůči bezpečnosti ČR. Plynulé navyšování na dvě procenta HDP během deseti let má TOP 09 za minimální povinnou výdajovou strategii vůči české armádě," uvedl ve svém prohlášení exministr zahraničí Schwarzenberg.

Proti tomuto výroku se ohradil premiér Bohuslav Sobotka "Pan Schwarzenberg nějak ztratil paměť. Když byla TOP 09 ve vládě, tak rozpočet obrany klesl o 23 procent. My pokles výdajů na obranu konečně zastavíme," řekl Právu.

1,4 procenta HDP je na obranu prý dostačující. "Armádě postačuje na udržení jejích schopností a plnění závazků v rámci NATO. Víc peněz by ani nedokázala smysluplně utratit," dodal předseda vlády.

Se slovy Bohuslava Sobotky souhlasí také ministr obrany Stropnický. "Jsou to silná slova kombinovaná s kreativní zapomnětlivostí. Cynickým výsměchem spojencům a hazardem s bezpečností ČR byla úroveň rozpočtů ministerstva obrany, ke které stálým snižováním výrazně přispěla i vláda, které byl pan Schwarzenberg členem," sdělil deníku.

Schwarzenberg upozornil, že lídři parlamentních stran vyjma KSČM podepsali Deklaraci k zajištění obrany ČR, v níž se zavázali přijmout do září 2014 Smlouvu politické reprezentace o zajištění obrany ČR. Podle něj je minimalistickým předpokladem takové smlouvy navýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP.

Na stranu Schwarzenberga se postavil i předseda ODS Petr Fiala. "Závazek deset let postupně navyšovat obranné výdaje až na úroveň 2 % HDP z textu zmizel. Právě to však bylo hlavním smyslem práce na společné deklaraci. Nový text nedává žádnou záruku, že se v úsilí navyšovat výdaje na obranu bude pokračovat i v dalším volebním cyklu," říká Fiala.

Jurečka s návrhy na změny v důchodech nebo výživném zřejmě narazí u vlády

24.07.2021 14:19 Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka zřejmě narazí se svými návrhy změn zákonů týkajících se důchodů a…

Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína, řekl…

24.07.2021 11:57 Aktualizováno Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové…

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli postoji ministerstva zdravotnictví k…

23.07.2021 16:32 Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli postoji…

Ministerstvo průmyslu předloží v pondělí vládě vodíkovou strategii

23.07.2021 15:24 Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení vodíkovou strategii ČR. Úřad…

Brno pošle Německu milion jako pomoc po ničivých záplavách

23.07.2021 10:39 Brno pošle do Německa milion korun jako pomoc po ničivých záplavách. Primátorka Markéta Vaňková …

Ministr zahraničí Kulhánek na přelomu července a srpna navštíví Egypt

23.07.2021 09:04 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštíví na přelomu července a srpna Egypt, kde bude jednat…

Zpěváka Nedvěda otrávili, byl zavražděn, tvrdí poslanec Volný

22.07.2021 22:08 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný prohlašuje, že zpěvák František Nedvěd, který před několika dny podlehl…

Lobbista Janoušek nastoupil do pankrácké věznice

22.07.2021 22:05 Aktualizováno Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil dnes do vězení. ČTK to potvrdila mluvčí Vězeňské služby…

Maláčová se zúčastní dalších kontrol firem

22.07.2021 19:35 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chce v příštích týdnech účastnit dalších kontrol ve…

Senát dal zelenou korespondenční volbě prezidenta a poslanců

22.07.2021 15:44 Zavést pro Čechy žijící v zahraničí korespondenční hlasování při volbě poslanců a prezidenta má…

Související:

Právě se děje