Další skandál Nagyové? Takto údajně "cvičila" agenty z rozvědky

Praha - Někdejší ředitelka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) si prý od vojenských zpravodajců dvakrát nechala zkontrolovat, jestli nemá ve svém bytě odposlech. Kontroly museli zpravodajci provést také ve dvou hotelových pokojích před konáním kongresu ODS v Brně a jednou v Kramářově vile. Žádné štěnice nebyly při prohlídkách nalezeny. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz.

Kramářova vila

Zpravodajci museli podle serveru pro Nečasovou udělat čtyři prohlídky v období mezi roky 2012 a 2013. Šéf Vojenského zpravodajství Rostislav Pilc při výslechu na policii uvedl, že takové využívání zpravodajců není možné.

Vyšetřovatelé za to zatím podle Aktuálně.cz nikoho neobvinili, protože k prohlídkám soukromých prostor nepotřebovali souhlas ministra obrany. Žalobci totiž dospěli k závěru, že se nestal trestný čin.

První úkoly začali zpravodajci pro Nagyovou plnit začátkem roku 2012. Tehdy Jan Pohůnek (který je nyní spolu s Nagyovou a dvěma bývalými řediteli služby Milanem Kovandou a Ondrejem Páleníkem obviněn v případu nezákonného sledování Radky Nečasové) vzal do Hrzánského paláce jednoho ze zpravodajců. Ten je ve spise uveden pod smyšleným jménem Petr Chvíla (Změna jména byla nezbytná, protože je stále aktivním příslušníkem zpravodajství).

Účel této schůzky Pohůnek Chvílovi nijak podrobně nevysvětlil, údajně mu pouze sdělil, že půjde o výcvik. Při setkání pak Nagyová Chvílovi řekla, že je ochotna být předmětem cvičení zpravodajců ve sledování. Nadiktovala mu svůj itinerář s programem na nadcházející týden a oznámila, že mu bude zasílat upřesňující SMS, kudy se bude vozidlo s ní pohybovat. Chvíla potom zprávy přeposílal svému podřízenému, který sledování prováděl. Celé cvičení podle jeho výpovědi trvalo asi týden.

Za asi dva měsíce dostal Chvíla nový úkol. V srpnu 2012 mu rozkázal Pohůnek vykonat prohlídku Kramářovy vily. Než zpravodajci objekt prohlédli, trvalo jim to skoro týden.

Tím ale úkolování zpravodajce také neskončilo. Pohůnek o měsíc později nařídil Chvílovi, aby se s Nagyovou domluvil na schůzce. Nečasova sekretářka si zpravodajce pozvala do Kramářovy vily a oznámila mu, že jí "generál slíbil, že budou zase cvičit". Chvílovi se to však nelíbilo, a tak Nagyové řekl, že jeho lidé nepotřebují „cvičit ježdění po Praze". Nagyová tehdy ustoupila, ale jen zdánlivě.

"Za pár dní nato následovala taková reakce, že mi začaly z telefonního čísla paní Nagyové chodit textovky, kde se nachází a kam pojede," vypověděl zpravodajec. Chvíla se proto obrátil na svého nadřízeného Pohůnka s dotazem, proč mu Nagyová tyto zprávy zasílá, když se jasně domluvili, že se žádné cvičení nekoná. "Plukovník Pohůnek mi řekl, že je to rozkaz od generála, že to cvičení dělat musíme," popsal Chvíla.

Pod Koudelkou se láme větev? Babiš se v pondělí setká se Zemanem

01.08.2021 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí setká s prezidentem Milošem Zemanem. Potvrdil to dnes ČTK a…

Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků

01.08.2021 13:29 Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků a stabilizovat tak personální situaci na…

Premiér Babiš letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách

31.07.2021 15:41 Dva týdny dovolené mají před sebou ministři vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Oproti minulým…

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Související:

Právě se děje