Bude to divoké, každý má málo. Tripartita začala jednat o Babišově rozpočtu

Praha - Vláda, odbory a zaměstnavatelé začali dnes projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. Podnikatelé vidí problém ve vnitřní struktuře rozpočtu, tedy v rozdělení financí jednotlivým resortům. Předákům zas chybí třeba peníze na opatření na podporu zaměstnanosti. Obávají se i toho, že se slíbeného růstu platů nedočkají všichni pracovníci veřejných služeb. Po jednání tripartity to novinářům řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a předseda odborové konfederace Josef Středula.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Každý ministr má málo a bude chtít hodně navíc," podotkl Hanák. Podle něj je naprosto zásadní, aby rozpočet měl vazbu na hospodářskou politiku země či na její plány na vzdělávání. Hanák míní, že resort financí se při sestavování rozpočtu "držel při zdi". Počítá totiž se zhruba procentním růstem ekonomiky, svaz předpovídá přes dvě procenta.

Odborům v návrhu chybí právě finance na podporu ekonomického růstu a na posílení zaměstnanosti. Chtějí i dost peněz na zvýšení platů ve veřejných službách. Požadují, aby se zvýšily platové tarify. Obávají se také toho, že rozpočet nepočítá s dostatečnou sumou na spolufinancování evropských projektů. "Trumfovali jsme se, kde by se na to ty peníze mohly vzít," uvedl k jednání o zajištění vyšších příjmů do rozpočtu Středula.

Zatímco na adresu ministra financí Andreje Babiše (ANO) nešetřili zaměstnavatelé a odboráři chválou, resort spravedlnosti kritizovali. Tripartita se totiž měla zabývat i materiálem o dopadech nového občanského zákoníku. "Ministerstvo není připraveno na to, abychom mohli bod řádně projednat," stěžoval si Středula. Podle něj resort téma zřejmě podcenil.

"Sociální partneři říkali, že materiál, který požadují už několik týdnů, nesplňoval jejich představy," potvrdila na tiskové konferenci po jednání tripartity ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Zádrhel vládní strany ale vysvětlit nedokázala.

Babiš si uznání zaměstnavatelů a odborů vysloužil hlavně tím, že jim návrh rozpočtu dal už v květnu. "Konečně po letech přišel ministr financí, který se nebojí mnoho měsíců dopředu debatovat se sociálními partnery. Nepamatuji si, že by se k nám někdo takto choval," podotkl Hanák. Také podle Středuly nyní vláda zvolila "naprosto nový a velmi chvályhodný způsob" jednání. "Vždycky jsme se k rozpočtu dostali v září na tři dny a pak se rovnou projednával," uvedl Středula.

Přístup Sobotkova kabinetu si zástupci odborů a zaměstnavatelů pochvalují od prvního tripartitního jednání. K ČSSD mají odbory blízko. Jejich bývalého předáka Jaroslava Zavadila si za svého poradce vybral prezident Miloš Zeman. Do jeho poradního týmu patří i Hanák.

Ministerstvo financí zatím navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 100 miliard korun. Minulý týden již vláda učinila jeden z prvních kroků ke schvalování rozpočtu, když souhlasila s navýšením výdajových rámců rozpočtu. Příští rok by měly stoupnout o 16 miliard proti dříve schváleným 1153 miliardám Kč a v roce 2016 o 27 miliard korun proti schváleným 1163,5 miliardy korun. Nyní bude vláda podle ministra financí Andreje Babiše o rozpočtu debatovat prakticky až do září, kdy musí návrh schválit a předložit Poslanecké sněmovně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vystoupí s projevem v televizi. Chci říct něco důležitého, avizoval

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ve 20:00 vystoupí s televizním projevem. Řekl to dnes ve svém…

Nouzový stav není v nejbližších dnech na stole, řekl Hamáček. Vojtěch ho…

20.09.2020 21:04 Aktualizováno Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole". Novinářům to dnes na Dnech NATO v…

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

20.09.2020 20:30 Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním…

Jaké téma odlehčí vypjatá jednání? Tour a cyklistika jsou ideální, říká…

20.09.2020 17:30 ROZHOVOR - Sáhl po mobilu a okamžitě na něm vyťukal blahopřejnou zprávu svému slovinskému protějšku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama