Zdroje z ODS: Nečas ustál pokus o vnitrostranický puč

Praha - Podle informací Parlamentních Listů je pozice volebního lídra ODS Petra Nečase před nedělním zasedání Výkonné rady ODS neotřesitelná. Redakci to potvrdily dva na sobě nezávislé, dobře informované zdroje z ODS.

Petr Nečas (ODS)

Skupina takzvaných kmotrů v ODS prý na nedělní výkonné radě plánovala sesazení Petra Nečase s odůvodněním, že neuspěl ve volbách. Měli se na tom dohodnout někdy v průběhu 26. května na schůzce v Praze.

„Kmotři nesehnali dostatek hlasů, kterými by Petru Nečasovi zabránili v povolebním vyjednávání. Zatímco Nečas je pevně rozhodnut pokusit se v případě příznivého výsledku voleb sestavit pravicovou koalici ODS, TOP 09 a VV s případnou podporou a účastí lidovců, kmotrům jde o takzvanou velkou koalici se socialisty," uvedl zdroj.

Odpůrci Nečase však prý narazili na dvě překážky. Lidem z pražské organizace se nápad nelíbí ani trochu. Prý by potom už nemuseli vůbec v Praze kandidovat. Takové ujednání s ČSSD a okatý odstřel Nečase by totiž mohl v očích Pražanů znamenat definitivní ztrátu důvěry.

Klíčovým faktorem odpískání pokusu na odstavení Nečase byl údajně bývalý středočeský hejtman Petr Bendl. Ten na zmiňované jednání 26. května nepřinesl dostatečný počet hlasů, které by za ním stály. Podle všeho to vypadá, že středočeská organizace stojí za Nečasem a ten má tak většinovou podporu.

„Petr Nečas by měl určitě zůstat lídrem do kongresu ODS, jak ostatně rozhodla Výkonná rada," řekl redakci Petr Bendl. Na dotaz Parlamentních Listů, zdali by měl Nečas vést povolební vyjednávání i v případě, že by ODS výrazně za ČSSD zaostala, Bendl odpověděl, že věří, že nedojde k takové situaci, aby se muselo řešit, zda Nečas bude či nebude pověřen vedením vyjednávacího týmu k ustavení vlády.

„ODS volby neprohraje. Šéfem vyjednávacího týmu by měl být Petr Nečas," řekl ParlametnímListům.cz místopředseda ODS Petr Gandalovič, který má blízko k severočeským velrybářům a patří k Nečasovým odpůrcům.

Podle europoslance Hynka Fajmona, který je ze středních Čech, bude záležet na výsledku voleb. Nečasova pozice je podle něho ve středních Čechách silná a míní, že ve straně je velký odpor k velké koalici, kterou Nečas odmítá.

„Nečasova pozice by byla ohrožena pouze v případě velmi velké porážky ODS a v tu já nevěřím. Petr Nečas má každopádně mojí podporu," řekl ParlamentnímListům.cz člen výkonné rady Fajmon.

„Nevidím nikoho, kdo by byl lepším lídrem a šéfem vyjednávacího týmu než Petr Nečas. Nevidím důvod k jakékoli změně, protože také věřím v náš volební úspěch," řekl redakci europoslanec, člen Výkonné rady a předseda regionálního sdružení Vysočina Ivo Strejček.

Nečasova pozice je podle informací silná ve Zlínském, Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina. Dále ve středních Čechách a částečně i v Praze, kde ho podporuje například člen výkonné rady Tomáš Chalupa či člen grémia a europoslanec Jan Zahradil.

Proti Nečasovi je velrybářská koalice z Ústeckého a Jihočeského kraje. V Plzeňském kraji je Nečasovým spojencem Jiří Pospíšil a Liberecký kraj údajně vyčkává. V Moravskoslezském je pro Nečase značně nevyzpytatelný lídr kandidátky Pavel Drobil, který hraje údajně na více stran.

Důležitým povolebním tématem v ODS bude i obsazování pozic v poslaneckém klubu strany. Petr Tluchoř chce obhájit svou pozici a shání podporu pro své znovuzvolení. Klub by se měl sejít někdy na začátku týdne. Další zájemci o křeslo předsedy klubu se podle zdroje Parlamentních Listů určitě objeví.

Témata: Volby | ODS | Nečas, Petr

Pod Koudelkou se láme větev? Babiš se v pondělí setká se Zemanem

01.08.2021 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí setká s prezidentem Milošem Zemanem. Potvrdil to dnes ČTK a…

Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků

01.08.2021 13:29 Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků a stabilizovat tak personální situaci na…

Premiér Babiš letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách

31.07.2021 15:41 Dva týdny dovolené mají před sebou ministři vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Oproti minulým…

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Související:

Právě se děje