Otřes u Pirátů: Předseda Bartoš a další členové rezignovali

Praha - Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš v pátek rezignoval na post předsedy. Spolu s ním podali rezignaci také první místopředsedkyně Lenka Wagnerová a druhý místopředseda Michal Havránek. Serveru EuroZprávy.cz tuto informaci potvrdil pověřený vedoucí mediálního odboru strany Janek Wagner.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ivan Bartoš vysvětluje organizaci nejlepšího volebního programu, který má 25(!) stránek.
doporučujeme

Ivan Bartoš rezignaci oznámil dnes na sociální síti a vyjmenoval tři důvody, které ho k tomuto kroku vedly. Za hlavní důvod považuje neúspěch ve volbách do Evropského parlamentu, následně také přiznal, že předvolební aktivity mu zabraly veškerý volný čas a rád by se věnoval soukromým záležitostem.

"První místopředsedkyně rezignovala z důvodu nefunkčnosti republikového předsednictva. Někteří členové sabotovali jeho práci," dodal pověřený vedoucí mediálního odboru strany strany Janek Wagner.

"Je tam hlasitá menšina, která sabotovala volební kampaň. Členové strany, kteří neuspěli ve volbách, udělali jakousi opoziční skupinu,  která má zhruba 15 členů, a agresivními výpady sabotují práci," řekl serveru EuroZprávy.cz Wagner.

Rezignující členové podle něj zatím neodchází ze strany a s velkou pravděpodobností se budou ucházet o vedoucí funkce v dalších volbách. Podle Bartoše by byl dobrým předsedou člen předsednictva v Moravskoslezském kraji Lukáš Černohorský, na post předsedy strany jej ale musí nominovat celostátní fórum.

"Předpokládá se, že forum by mohlo být před volbami," domnívá se Wagner, nepopírá ale, že by ke zvolení nového předsedy mohlo dojít až po podzimních komunálních volbách.

Tři důvody rezignace Ivana Bartoše

"Jsem u Pirátské strany od jejího vzniku. Spatřoval jsem v ní totiž útvar, který apolitickým lidem (jako jsem byl do té doby já sám) dá možnost účastnit se veřejného života a aktivně jej ovlivňovat. Kolem nás totiž existovala a existuje spousta věcí, které se neslučují s mou filozofií. Pirátská strana pro mě vždy byla způsobem jak tyto věci změnit, jedinou alternativou k zavedeným a zkompromitovaným politickým stranám, a vždy jsem dělal všechno proto, aby se naše strana z pozice enfanta terrible české politické scény stala standardní společenskou silou. Stejně jako vy všichni (nejen členové ale i naši voliči) jsem do ní investoval spoustu času i energie, přijal jsem ji za svou a spolu s ní žil i dýchal. A stejně tak jako na začátku je moje filozofie stejná – ideály Pirátů byly a budou i mými ideály," uvedl ke své rezignaci Ivan Bartoš.

Dodává, že od založení strany uplynulo několik let a stejně, jak se změnila politická scéna, změnila se i strana. "Byli jsme parta nadšenců, nyní jsme ve volbách dokázali porazit i některé etablované subjekty. Piráti jsou ovšem názorově velmi otevřená platforma, a proto je jasné, že vznikají spory a názorové konflikty (které jsou základní podmínkou jakéhokoliv růstu). Já vidím dva základní směry – aktivistický a politický. Ten aktivistický nazývají někteří z vás „pravým pirátstvím", ten politický pak jiní považují za jedinou možnost, jak můžeme být bráni vážně a něco opravdu dokázat. Naším nejbližším cílem musí být tyto směry sjednotit do jedné reálné síly," hodnotí Bartoš.

Podle jeho slov ho k rezignaci vedou tři hlavní důvody. "Byl jsem volebním leaderem ve volbách do Evropského parlamentu, nesu politickou zodpovědnost za výsledky. 4,78% hlasů nás sice definitivně upevnilo v pozici reálné politické síly, ale hranici 5 % jsme nepřekonali (a to, že jsme byli nejlepší z evropských stran, není omluvou)," popisuje první důvod.

"Naše strana je v tuto chvíli názorově natolik rozdělena, že už si toho začínají všímat i média a naši političtí konkurenti – a to jí může v důsledku uškodit. Strana potřebuje v tuto chvíli sjednotit, začít pracovat a hovořit jasnou a jednou řečí. Nutnost změny začíná u předsedy – a já toto pravidlo respektuji," poukazuje Bartoš.

Jako třetí důvod uvádí předvolební aktivity, které mu zabraly veškerý čas, osobní i pracovní. "Cítím v tuto chvíli, že se potřebuju věnovat soukromému životu a rodině. Rezignace z postu předsedy ovšem neznamená, že bych se s Piráty loučil. I nadále zůstanu řadovým členem a budu dělat všechno proto, aby Piráti byli v budoucnu ještě úspěšnější než nyní," uzavírá Ivan Bartoš.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Slovenská prezidentka Čaputová strávila den v Česku, sešla se se…

20.06.2019 22:48 Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

V TOP 09 to vře. „První dáma“ strany zkritizovala Kalouska

20.06.2019 22:00 Aktualizováno V TOP 09 existuje napětí mezi předsedou poslaneckého klubu TOP 09, Miroslavem Kalouskem a předsedou…

Čaputová se vydala na Petřín. Uctila památku Štefánika a Havla, rozdávala…

20.06.2019 21:18 Aktualizováno Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes poprvé oficiálně navštívila Česko. Na Pražském…

Čaputová podporuje demonstranty? Srovnala situaci v Praze s protesty v…

20.06.2019 20:34 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila dnes na koncertu v Praze na její počest pochopení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama