Otřes u Pirátů: Předseda Bartoš a další členové rezignovali

Praha - Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš v pátek rezignoval na post předsedy. Spolu s ním podali rezignaci také první místopředsedkyně Lenka Wagnerová a druhý místopředseda Michal Havránek. Serveru EuroZprávy.cz tuto informaci potvrdil pověřený vedoucí mediálního odboru strany Janek Wagner.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ivan Bartoš vysvětluje organizaci nejlepšího volebního programu, který má 25(!) stránek.
doporučujeme

Ivan Bartoš rezignaci oznámil dnes na sociální síti a vyjmenoval tři důvody, které ho k tomuto kroku vedly. Za hlavní důvod považuje neúspěch ve volbách do Evropského parlamentu, následně také přiznal, že předvolební aktivity mu zabraly veškerý volný čas a rád by se věnoval soukromým záležitostem.

"První místopředsedkyně rezignovala z důvodu nefunkčnosti republikového předsednictva. Někteří členové sabotovali jeho práci," dodal pověřený vedoucí mediálního odboru strany strany Janek Wagner.

"Je tam hlasitá menšina, která sabotovala volební kampaň. Členové strany, kteří neuspěli ve volbách, udělali jakousi opoziční skupinu,  která má zhruba 15 členů, a agresivními výpady sabotují práci," řekl serveru EuroZprávy.cz Wagner.

Rezignující členové podle něj zatím neodchází ze strany a s velkou pravděpodobností se budou ucházet o vedoucí funkce v dalších volbách. Podle Bartoše by byl dobrým předsedou člen předsednictva v Moravskoslezském kraji Lukáš Černohorský, na post předsedy strany jej ale musí nominovat celostátní fórum.

"Předpokládá se, že forum by mohlo být před volbami," domnívá se Wagner, nepopírá ale, že by ke zvolení nového předsedy mohlo dojít až po podzimních komunálních volbách.

Tři důvody rezignace Ivana Bartoše

"Jsem u Pirátské strany od jejího vzniku. Spatřoval jsem v ní totiž útvar, který apolitickým lidem (jako jsem byl do té doby já sám) dá možnost účastnit se veřejného života a aktivně jej ovlivňovat. Kolem nás totiž existovala a existuje spousta věcí, které se neslučují s mou filozofií. Pirátská strana pro mě vždy byla způsobem jak tyto věci změnit, jedinou alternativou k zavedeným a zkompromitovaným politickým stranám, a vždy jsem dělal všechno proto, aby se naše strana z pozice enfanta terrible české politické scény stala standardní společenskou silou. Stejně jako vy všichni (nejen členové ale i naši voliči) jsem do ní investoval spoustu času i energie, přijal jsem ji za svou a spolu s ní žil i dýchal. A stejně tak jako na začátku je moje filozofie stejná – ideály Pirátů byly a budou i mými ideály," uvedl ke své rezignaci Ivan Bartoš.

Dodává, že od založení strany uplynulo několik let a stejně, jak se změnila politická scéna, změnila se i strana. "Byli jsme parta nadšenců, nyní jsme ve volbách dokázali porazit i některé etablované subjekty. Piráti jsou ovšem názorově velmi otevřená platforma, a proto je jasné, že vznikají spory a názorové konflikty (které jsou základní podmínkou jakéhokoliv růstu). Já vidím dva základní směry – aktivistický a politický. Ten aktivistický nazývají někteří z vás „pravým pirátstvím", ten politický pak jiní považují za jedinou možnost, jak můžeme být bráni vážně a něco opravdu dokázat. Naším nejbližším cílem musí být tyto směry sjednotit do jedné reálné síly," hodnotí Bartoš.

Podle jeho slov ho k rezignaci vedou tři hlavní důvody. "Byl jsem volebním leaderem ve volbách do Evropského parlamentu, nesu politickou zodpovědnost za výsledky. 4,78% hlasů nás sice definitivně upevnilo v pozici reálné politické síly, ale hranici 5 % jsme nepřekonali (a to, že jsme byli nejlepší z evropských stran, není omluvou)," popisuje první důvod.

"Naše strana je v tuto chvíli názorově natolik rozdělena, že už si toho začínají všímat i média a naši političtí konkurenti – a to jí může v důsledku uškodit. Strana potřebuje v tuto chvíli sjednotit, začít pracovat a hovořit jasnou a jednou řečí. Nutnost změny začíná u předsedy – a já toto pravidlo respektuji," poukazuje Bartoš.

Jako třetí důvod uvádí předvolební aktivity, které mu zabraly veškerý čas, osobní i pracovní. "Cítím v tuto chvíli, že se potřebuju věnovat soukromému životu a rodině. Rezignace z postu předsedy ovšem neznamená, že bych se s Piráty loučil. I nadále zůstanu řadovým členem a budu dělat všechno proto, aby Piráti byli v budoucnu ještě úspěšnější než nyní," uzavírá Ivan Bartoš.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby 2019: Největší zájem byl v Praze. Voličů přišlo víc než posledně

25.05.2019 15:43 Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety…

Eurovolby 2019 ONLINE: Volební místnosti uzavřeny. Výsledky budou zítra

25.05.2019 14:28 Aktualizováno České volby do Evropského parlamentu, v pořadí čtvrté, dnes ve 14:00 skončily. Voliči v nich…

Alkohol za volantem neprojde. Vláda odmítne toleranci

25.05.2019 11:50 Kvůli záporným dopadům na bezpečnost silničního provozu vláda patrně odmítne návrh poslanců…

První den voleb skončil. Účast je zřejmě malá

24.05.2019 22:15 Aktualizováno V Česku dnes k volbám do Evropského parlamentu přišlo v jejich první den někde i přes 20 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama