Sobotka se učí od Stalina, zaútočil Best. Co se stalo?

Praha - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se podle amerického novináře a analytika žijícího v České republice Erika Besta "učí od tavárišče Stalina." Jednání předsedy vlády Best dokonce přirovnal k někdejším schůzím nejvyšších orgánů komunistických stran.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Bohuslav Sobotka /ČSSD/
doporučujeme

"Když se Lev Kameněv na schůzi Politbyra v roce 1923 zeptal Josefa Stalina, jak „dobýt většinu" ve straně, dostalo se mu známého vysvětlení, že není vůbec důležité, kdo ve straně hlasuje, anebo jak, nýbrž že je mimořádně důležité, kdo a jak hlasy sčítá," píše na svém webu The Fleet Sheet úvodem Best.

Domnívá se, že v některých kruzích je situace podobná i dnes, v roce 2014. "Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce ve straně zavést primárky „přístupné všem členům", z kterých nicméně vzejdou konečné kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev krajů a Poslanecké sněmovny, které přinejmenším ze 40 % budou tvořit „osoby opačného pohlaví"," pokračuje analytik.

"Osoby opačného pohlaví" je obecně známý opis používaný pro označení žen, Sobotka ale podle Besta neprozrazuje, jak se strana rozhodne a které muže vyřadí, pokud jich bude kandidovat příliš.

"Jelikož tyto primárky nebudou podléhat volebním zákonům ČR, sčítání hlasů a la Stalin by se mohlo stát velmi svůdným způsobem, jak prosazovat rovnost mezi pohlavími," uzavírá kriticky Best, který svým textem reaguje na záměr sociálních demokratů uspořádat vnitrostranické referendum, v němž by se mimo jiné rozhodlo o vlivu na podobu kandidátních listin pro komunální, senátní i parlamentní volby.

"Mohlo proběhnout korespondenční cestou, která je nejméně organizačně a finančně náročná. Formální podobu pravidel a přesný způsob hlasování navrhujeme uskutečnit v zásadě tak, jak ho provedla SPD (Sociálně demokratická strana Německa, pozn. red.). Systém je vyzkoušený (na mnohem početnější straně, SPD má cca 400 tisíc členů), a to je jeho velká výhoda," hodnotí svůj záměr předseda strany Bohuslav Sobotka na stranickém webu.

Pokud návrh schválí ÚVV ČSSD, uspořádá vnitrostranické referendum, v němž by se hlasovalo o třech otázkách, a pokud by členové strany s primárkami souhlasili, na jaře 2015 by proběhla příslušná změna stanov, která by všem členům garantovala přímou účast na sestavování kandidátních listin.

Tři otázky politického grémia

1. Souhlasím s tím, aby podle stanov o konečné podobě kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva obce, města, kraje; Senátu a PS rozhodovali v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném volebním obvodu.

"V případě schválení primárek přístupných všem členům by na sjezdu ČSSD na jaře 2015 proběhla příslušná změna stanov, která by garantovala všem členům ČSSD přímou účast na sestavování uvedených kandidátních listin. Podrobnosti (včetně role OVV a KVV) by pak stanovil upravený volební řád, který by po sjezdu schválilo ÚVV. Pravidla by se poprvé použila při sestavování kandidátních listin pro krajské volby v roce 2016. Při sestavování kandidátních listin na krajské úrovni by volební řád vhodným způsobem kombinoval okresní a krajské přímé primární volby," vysvětluje premiér.

2. Souhlasím s tím, aby podle stanov alespoň 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do zastupitelstva kraje a Poslanecké sněmovny tvořily osoby opačného pohlaví?

"Pokud by byl tento návrh schválen, došlo by rovněž v roce 2015 k příslušné úpravě stanov a volebních řádů. Pro sestavování uvedených dvou typů kandidátních listin by byl zajištěn minimálně 40% podíl osob opačného pohlaví (v našich podmínkách tedy spíše žen než mužů) na celkovém počtu kandidátů. Návrh se nijak netýká pořadí kandidátů, o tom by se rozhodovalo v primárkách bez ohledu na pohlaví kandidáta," uvedl předseda ČSSD.

3. Souhlasím s tím, aby ČSSD navrhla zákonem omezit kumulaci placených veřejných funkcí.

"Je zřejmé, že uvedený problém kumulace funkcí není možno řešit jen vnitrostranickými usneseními. Pokud by byl tento návrh v referendu schválen, připravil by ÚVV svým usnesením výčet placených veřejných funkcí, u nichž by byl zakázán souběh zákonem buď absolutně, nebo jen v případě souběhu výkonu uvolněných (placených) funkcí. Na základě tohoto usnesení ÚVV by pak poslanci ČSSD předložili příslušný návrh zákona," dodává Sobotka.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krnáčová návrat do velké politiky vzdala, v čele ANO v Praze opět Říčař

12.11.2019 22:09 Pražskou organizaci ANO nadále povede Jan Říčař. Rozhodl o tom dnes krajský sněm hnutí. Pro Říčaře…

Zaorálek míří do Francie jednat s významnými kulturními institucemi

12.11.2019 19:29 Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra…

"Ihned přijměte dětské uprchlíky." Hamáček dostal ostrý dopis od Pražských…

12.11.2019 17:37 Aktualizováno Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl…

Porostou v ČR daně? Senát o sporném balíčku rozhodne zřejmě do Mikuláše

12.11.2019 13:41 Senát o vládním návrhu na zvýšení daní rozhodne pravděpodobně do Mikuláše. Daňový balíček musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama