Kalousek otevřeně: Budu kandidovat na předsedu TOP 09

Praha - Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek počítá s tím, že by mohl jednou kandidovat na předsedu TOP 09. Nepopřel ani možnost, že by se do užšího vedení dostal Jiří Pospíšil, který do strany přešel z ODS.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/

"Karel Schwarzenberg je pořád nabitý energií. To, že není v novinách tak často, ještě neznamená, že by usilovně nepracoval. Ale abych neodpovídal alibisticky: až se někdy – a já nevím kdy – Karel Schwarzenberg rozhodne nekandidovat, tak budu-li v té době živ a zdráv, samozřejmě budu kandidovat na předsedu TOP 09. Ovšem předpokládám, že nemusím být zdaleka jediný kandidát," uvedl Kalousek v rozhovoru pro časopis Týden.

Exministr financí rovněž nechce spekulovat, zda-li by mohl Jiří Pospíšil ve straně vykonávat nějakou vysokou či vedoucí funkci. "Pokud se rozhodne vstoupit do TOP 09, tak vstoupí. Každý člen TOP 09 se pak může zúčastnit vnitrostranické soutěže a kandidovat do té či oné funkce. Proč bych měl přemýšlet, zda může být třeba místopředsedou, když ani není členem strany? Můžete se mě zeptat před sjezdem, když bude několik lidí kandidovat na jednu funkci," tvrdí Kalousek.

Vyjádřil se také k jednání s ODS o společných kandidátech do Senátu. Situace podle něj není dramatická, se STAN jsou dohodnuti a dohoda s ODS je také na spadnutí. "Možná to někomu ze STAN vadí, možná, že jsou v ODS také lidé, kteří se domnívají, že to není správné. Takováto rozhodnutí nemívají stoprocentní podporu," dodal exministr.

Spolupráci v určitých senátních obvodech vidí Kalousek jako efektivní, nemá toptiž prý cenu tříštit pravicové síly, které jsou zrovna tam v menšině. "Zadruhé cítíme jistou povinnost k pravicovému voliči. Povinnost dát signál, že jsme schopni spolupráce, protože ta frontová linie na politické scéně dnes vede jinudy než mezi námi a ODS. Současný zápas o charakter parlamentní demokracie je natolik zásadní, že by člověk měl být povinen uvažovat i o velmi nestandardních krocích," dodal v rozhovoru pro Týden Kalousek.

Popřel však, že by s nástupem Petra Fialy do čela ODS přestala být strana pro TOP 09 konkurencí. "V TOP 09 to tak necítíme. Hlavně však myslím, že ten Turek táhne úplně odjinud než od ODS. Od populistických hnutí, která nemají velký respekt k demokracii," tvrdí Kalousek.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama