Kalousek otevřeně: Budu kandidovat na předsedu TOP 09

Praha - Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek počítá s tím, že by mohl jednou kandidovat na předsedu TOP 09. Nepopřel ani možnost, že by se do užšího vedení dostal Jiří Pospíšil, který do strany přešel z ODS.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Miroslav Kalousek /TOP 09/

"Karel Schwarzenberg je pořád nabitý energií. To, že není v novinách tak často, ještě neznamená, že by usilovně nepracoval. Ale abych neodpovídal alibisticky: až se někdy – a já nevím kdy – Karel Schwarzenberg rozhodne nekandidovat, tak budu-li v té době živ a zdráv, samozřejmě budu kandidovat na předsedu TOP 09. Ovšem předpokládám, že nemusím být zdaleka jediný kandidát," uvedl Kalousek v rozhovoru pro časopis Týden.

Exministr financí rovněž nechce spekulovat, zda-li by mohl Jiří Pospíšil ve straně vykonávat nějakou vysokou či vedoucí funkci. "Pokud se rozhodne vstoupit do TOP 09, tak vstoupí. Každý člen TOP 09 se pak může zúčastnit vnitrostranické soutěže a kandidovat do té či oné funkce. Proč bych měl přemýšlet, zda může být třeba místopředsedou, když ani není členem strany? Můžete se mě zeptat před sjezdem, když bude několik lidí kandidovat na jednu funkci," tvrdí Kalousek.

Vyjádřil se také k jednání s ODS o společných kandidátech do Senátu. Situace podle něj není dramatická, se STAN jsou dohodnuti a dohoda s ODS je také na spadnutí. "Možná to někomu ze STAN vadí, možná, že jsou v ODS také lidé, kteří se domnívají, že to není správné. Takováto rozhodnutí nemívají stoprocentní podporu," dodal exministr.

Spolupráci v určitých senátních obvodech vidí Kalousek jako efektivní, nemá toptiž prý cenu tříštit pravicové síly, které jsou zrovna tam v menšině. "Zadruhé cítíme jistou povinnost k pravicovému voliči. Povinnost dát signál, že jsme schopni spolupráce, protože ta frontová linie na politické scéně dnes vede jinudy než mezi námi a ODS. Současný zápas o charakter parlamentní demokracie je natolik zásadní, že by člověk měl být povinen uvažovat i o velmi nestandardních krocích," dodal v rozhovoru pro Týden Kalousek.

Popřel však, že by s nástupem Petra Fialy do čela ODS přestala být strana pro TOP 09 konkurencí. "V TOP 09 to tak necítíme. Hlavně však myslím, že ten Turek táhne úplně odjinud než od ODS. Od populistických hnutí, která nemají velký respekt k demokracii," tvrdí Kalousek.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovy vulgarity? Do kauzy ostře promluvil Jan Kraus. A Hradu se to…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se opět postaral o poprask, když tento týden v Českém rozhlase mluvil…

ČSSD musí do čtyř měsíců zaplatit 338 milionů korun

18.10.2018 20:27 Dědicové advokáta Zdeňka Altnera vyzvali ČSSD k ukončení kauzy Lidový dům. Straně nabízejí…

Poche skončí na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu

18.10.2018 18:05 Europoslanec Miroslav Poche skončí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 17:30 Aktualizováno Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama