Pád v ČSSD: Hejtman Řihák rezignoval, ODS mluví o pokrytectví

Praha - Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) na dnešním jednání krajského zastupitelstva rezignoval na funkci. Vyhověl tak výzvě svých spolustraníků, kteří se vyslovili pro změnu v čele kraje. Mandát krajského zastupitele si Řihák ponechá. Důvod, proč odchází, dnes nikdo oficiálně neuvedl. Opoziční ODS se tomu podivila a označila Řihákův odchod z vedení kraje za výsledek třenic uvnitř ČSSD. Řihák podle ní posloužil ČSSD po vypuknutí aféry s bývalým hejtmanem Davidem Rathem (dříve ČSSD), souzeným kvůli korupci.

Přidejte svůj názor

ČSSD

Krajští radní za ČSSD vyzvali ve čtvrtek hejtmana k rezignaci na schůzce, na níž se řešilo další směřování krajského vedení. Z funkce měl odejít do dnešního jednání krajského zastupitelstva, jinak mu hrozilo odvolání. "Když se fotbalový tým rozhodne vyměnit svého kapitána, tak kapitán by měl udělat vše pro to, aby se hra ještě zlepšila a aby byli diváci spokojení. Já jako sociální demokrat vždycky udělám to, co je důležité pro sociální demokracii. A pro sociální demokracii je důležité to, abychom táhli za jeden provaz," prohlásil dnes Řihák.

V tisku se už dříve objevily informace o tom, že se schyluje ke střetu mezi Řihákem a jeho náměstkem Milošem Peterou, který je šéfem krajské buňky ČSSD. Právě Petera už avizoval, že je připraven Řiháka ve funkci nahradit. ČTK a Českému rozhlasu dnes řekl, že bude jako statutární náměstek nyní řídit kraj do zvolení nového hejtmana. O nominaci na nového hejtmana podle Petery rozhodne ve středu krajský výkonný výbor ČSSD.

Pokud by se Petera stal hejtmanem, bude rezignovat na poslanecký mandát, a to k 31. srpnu. "Mám ještě v Poslanecké sněmovně nějaké povinnosti, které musím udělat," dodal.

ODS označila za pokrytecké, jak se ČSSD s Řihákem rozloučila, že mu zastupitelé děkovali a předali květiny. "Všichni ti, co mu dnes tleskali, na něm klečeli, aby odstoupil," prohlásil boleslavský primátor Raduan Nwelati. Podle šéfa středočeské ODS Jana Skopečka to dnes na zastupitelstvu paradoxně vypadalo, že odchází jeden z nejúspěšnějších hejtmanů.

Psali jsme:  

Radní za ČSSD byli nespokojeni s Řihákem delší dobu. MF DNES už dříve upozorňovala, že Řihákovi velmi reálně hrozí konec. "O žádném svém konci nevím, to jen vy neustále něco takového píšete," tvrdil Řihák ještě na počátku minulého týdne

Řihákův pravděpodobný nástupce Miloš Petera má v ČSSD mnohem silnější pozici, navíc má na své straně všechny radní za ČSSD. Petera však bývá kritizován za kumulaci funkcí, kromě toho, že je prvním náměstkem hejtmana, je také poslancem a starostou Nymburka, uvedl iDnes.cz.

Petera byl před rokem 1989 dva roky členem KSČ, po listopadu se angažoval v Zemědělské straně, později Liberálně sociální unii (LSU; v letech 1994-1996 byl jejím předsedou) a její nástupnické Českomoravské unii středu (ČMUS; byl krátce jejím místopředsedou); od roku 1998 kandidoval v komunálních volbách za ČSSD, do sociální demokracie vstoupil v roce 2001; členem nymburského zastupitelstva je od roku 1998, nejprve byl čtyři roky radním, poté osm let místostarostou a na podzim 2010 se stal starostou; od roku 2008 je středočeským krajským zastupitelem.

Pokud by se Petera stal hejtmanem, bude rezignovat na poslanecký mandát, a to k 31. srpnu. "Mám ještě v Poslanecké sněmovně nějaké povinnosti, které musím udělat," dodal.

Řihák po dokončení střední zemědělské školy a absolvování základní vojenské služby se stal zaměstnancem Okresní veterinární správy v Příbrami. Při zaměstnání dálkově vystudoval veterinární lékařství na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. V letech 1995–2002 se stal veterinárním inspektorem a posléze vedoucím příbramské veterinární a hygienické stanice, píše server nasipolitici.cz.

Od roku 1998 je členem ČSSD, na jejíž kandidátce byl dvakrát zvolen členem středočeského zastupitelstva. V roce 2002 byl zvolen poslancem Sněmovny i zastupitelem města Příbrami. Oba volené mandáty obhájil i ve volebním roce 2006 a následně byl zvolen rovněž příbramským starostou. O dva roky později zvítězil v senátních volbách v příbramském obvodu a vzdal se poslaneckého mandátu. V roce 2007 se stal zástupcem starostů odmítajících umístění US radaru v ČR.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama