Politici k soudnímu rozhodnutí o Nagyové: Tragická vizitka Nečasovy vlády

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal Janu Nečasovou, dříve Nagyovou vinnou ze zneužití Vojenského zpravodajství. V neveřejném jednání jí minulý týden v pátek udělil roční podmínku, rozsudek je však zatím nepravomocný. Zatímco část veřejnosti nad výší trestu nechápavě kroutí hlavou, někteří politici zastávají opačný názor.

Jana Nagyová

Politici byli v hodnocení soudních rozhodnutí vždy zdrženliví. Nabádal je k tomu zhruba před rokem, několik týdnů po zásahu policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na Úřadu vlády, i sám prezident Miloš Zeman. Tuto zásadu ctí například lidovecký předseda Pavel Bělobrádek, který serveru EuroZprávy.cz napsal, že politikům nepřísluší soudní rozhodnutí komentovat.

S jeho slovy souhlasí také poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle kterého je nemožné zpochybňovat rozsudek bez znalosti průběhu soudu. I přesto se domnívá, že verdikt, byť nepravomocný, vrhá na někdejší vládu špatné světlo.

"Rozsudek potvrzuje, že ke zneužití došlo, což je tragická vizitka pro tehdejší reprezentaci," sdělil serveru EuroZprávy.cz s tím, že konečný verdikt přinesou právě až opravné prostředky.

Do ostrého hodnocení se nepouští ani předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. "Jsem poslední, kdo by volal po exemplárních trestech na základě mediální štvanice," říká.

Také on se domnívá, že skutečný výsledek se teprve ukáže. "Soud ještě nekončí, myslím, že minimálně státní zástupci se odvolají a soud bude pokračovat. To, co přeji všem zúčastněným, je spravedlivý proces," řekl EuroZprávám.cz Okamura.

Bývalý předseda Strany zelených Ondřej Liška se domnívá, že výsledkem soudního jednání je zejména velmi nízký trest. "Za zneužití tajných služeb k soukromým účelům je to velmi mírný trest. Až nepřiměřeně mírný," napsal EuroZprávám.cz.

"Za mnohem horší než mírný trest ale považuji to, že nedošlo k veřejnému projednání," dodal Liška.

Podle někdejšího premiéra Jiřího Paroubka zřejmě vyšší tresty v případném odvolání proti soudnímu rozhodnutí nehrozí, navíc tvrdí, že přepadení Úřadu vlády právě v souvislosti s touto kauzou bylo přehnané.

"Od začátku (tedy od června 2013 a pádu Načesovy vlády) jsem věděl, že se z obvinění nedá více vydestilovat. Upozorňoval jsem, byť jako poslanec opozice, že přepadení Úřadu vlády zakuklenci považuji za poněkud přehnané," napsal Paroubek serveru EuroZprávy.cz.

S tímto názorem se ztotožňuje například známý český lékař a moderátor Roman Šmucler, který tvrdí, že soud má více rozumu, než lidé, kteří stojí za loňským vládním převratem.

"Za to jí (Nagyovou, pozn. red.) mohli a měli (byl to trestný čin) odstíhat, ale nepřepadat Úřad vlády a hlavně to nebylo na vazbu. To je děsivý systém - šoupnout do vazby a 'on už změkne a něco pustí'. Výrok soudu vypadá férově a státní zástupce by to tak měl nechat a ušetřit nás někdy v budoucnu mnohatýdenního monstrprocesu, který asi nic moc nezmění," uvedl Šmucler.

Bývalý poradce prezidenta Klause a předsedů vlády Mirka Topolánka a Jana Fischera Tomáš Haas v reakci na rozhodnutí soudu uvedl, že vše, co by chtěl napsat k případu Nagyová, již před rokem napsal. "Za tu dobu náš odvážný právní konstruktér z Olomouce vyrobil zmetek a že ho vyrobí bylo zřetelné již tehdy," tvrdí.

"Podle šetření inspekce jednali zatýkající policisté v souladu s vnitřními předpisy a postupy. Nikdo se ale nepozastaví nad tím, jak je možné v civilizované evropské zemi mít takovéto předpisy a postupovat podle nich," dodal na sociální síti Haas.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Související:

Právě se děje

reklama