Roithová post eurokomisařky odmítla, navrhuje úředníka Rady EU

Praha - Bývalá europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová nechce kandidovat na eurokomisařku. Novinářům dnes řekla, že nabídku své strany odmítla. Místo sebe nabízí zkušeného bruselského úředníka Petra Blížkovského, který deset let působí jako ředitel pro ekonomickou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka to není stranický nominant KDU-ČSL, ostatní koaliční strany dál trvají na svých kandidátech.

Zuzana Roithová

Roithová řekla, že nezměnila svůj názor a po letech strávených v Bruselu se chce vrátit do Česka a věnovat se rodině. Evropský komisař podle ní nemá být politická funkce, a proto za sebe nabízí nestranického odborníka, který do hloubky zná systém fungování Evropské unie a má s ním zkušenosti.

"Velmi ráda bych doporučila naší vládě, aby se vážně zabývala i jménem Petra Blížkovského," uvedla Roithová. Připomněla, že je to druhý nejvýše postavený český úředník ve strukturách EU a velmi dobře by podle ní zastával i funkci eurokomisaře. "Jsem přesvědčena, že by ji zastával lépe než všichni (dosud oznámení) kandidáti a možná že i dokonce lépe něž já," poznamenala Roithová, která v květnu už znovu nekandidovala do Evropského parlamentu.

Blížkovský ČTK řekl, že je připraven se postu ujmout, pokud se na něm koaliční partneři shodnou. O záležitosti zatím mluvil s Roithovou.

Podle Roithové by Blížkovský mohl mít na starosti i některé z ekonomických portfolií, o které ČR v nové Evropské komisi usiluje. Podle Roithové je odborníkem na zemědělskou problematiku a účastnil se vyjednávání o bankovní unii.

"Neočekávám nějakou výraznou změnu. Každá komise přebírá automaticky situaci, ve které se Evropská unie nachází. Teď, po výrazné krizi, kterou EU a eurozóna prošla, bude jednoznačně prioritou růst, nezaměstnanost, investice a podobné věci. Možným novým akcentem by mohlo být zjednodušení nebo demystifikace Evropské unie, zjednodušení některých procesů. Dělat se možná bude méně věcí, ale zato půjde o věci, které jsou pro Evropskou unii zásadní," řekl Blížkovský v rozhovoru pro ekonom.ihned.cz.

"EU, to je obrovský trh, investice a výrobní faktory tu volně plynou, je tu spousta podpůrných programů. Záleží tak na tom, jak inteligentně a efektivně se tyto příležitosti využijí. Opakuji, záleží na nás. Berte to tak, že se u nás například Svatá říše římská používá jako příklad období, kdy jsme byli utlačováni. Přitom jsme tehdy měli významného kurfiřta a ovlivňovali jsme evropskou, možná i světovou politiku. I proto mám pocit, že pro stát či národ - a ekonomiku - naší velikosti, navíc geopoliticky ve velmi specifické oblasti, mezi Východem a Západem, je dobré ovlivňovat věci zevnitř namísto pocitů ukřivděnosti," dodal.

"Dva roky mi trvalo, než jsem si přečetl všechna pravidla a než jsem si uvědomil, co je a není důležité. Brusel, jako zavedená instituce s různými institucionálními hrami a tak dále, má spoustu pravidel. A mně chvilku trvalo pochopit, jestli jsou důležitá, anebo tam jsou, protože je někdy někdo napsal. Na otázku, zda už Bruselu rozumím, bych řekl, že před krizí jsem všechno přečetl, ale neměl jsem to osahané. Po krizi už si troufám říci, že to celkem umím," říká Blížkovský.

ČSSD by ráda na eurokomisaře prosadila bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO zase lídra své evropské kandidátky Pavla Teličku. "Možná by bylo nejlepší, když dáme předsedovi komise na výběr všechny kandidáty, kteří jsou navrhováni koaličními partnery, a možná on si vybere toho správného, abychom se tady zbytečně nedohadovali," prohodil minulý týden Andrej Babiš.

"Samozřejmě, že je přípustná i varianta, že bychom nechali vybrat šéfovi Evropské komise, že by si možná i on sám mohl říct o více kandidátů, to se vůbec nedá vyloučit, protože tato věc už byla také v minulosti zmíněna," kontroval Jiří Dienstbier.

Představitelé ČSSD a ANO před koaliční radou dnes zopakovali, že dál trvají na svých návrzích. Sobotka dokonce prohlásil, že po dnešku vidí už jen dva kandidáty, čímž nepřímo Blížkovského vyloučil. Koalice má podle něj navíc na výběr eurokomisaře čas do srpnových vládních prázdnin. Nepředpokládá proto, že by se na dnešním koaličním jednání strany tomuto tématu příliš věnovaly.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Související:

Právě se děje

reklama