Konečně zlevní dětská výživa a léky. Vláda schválila nižší DPH

Praha - Vláda dnes schválila návrh na zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši deset procent pro knihy, kojeneckou výživu a léky. Nová sazba by měla začít platit od ledna 2015. Na briefingu po dnešním jednání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ke snížení se vláda zavázala v koaliční smlouvě, z původního návrhu ale vypadly dětské pleny. Jejich převedení do snížené sazby DPH by mohlo být v rozporu s pravidly Evropské unie.

Pampers, dětské pleny

"Od nového roku by Česká republika měla mít dvě snížené sazby daně z přidané hodnoty," uvedl Sobotka. Návrh ale ještě bude muset schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident republiky. Součástí novely je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle premiéra snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

Součástí daňového balíčku, který dnes schválila vláda, je i návrat slevy na dani pro pracující důchodce, zvýšení slev na dani za druhé a třetí dítě a dvoumilionový strop pro daňové paušály pro živnostníky.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění

S účinností od 1. ledna 2015 zrušila vláda dnešním rozhodnutím takzvaný regulační poplatek za recept a za ošetření v ambulantní sféře. Zbavila tak pojištěnce neodůvodněné a neúměrné finanční zátěže způsobené poplatky, jejichž původně předpokládaná „regulační funkce" se projevuje pouze v omezené míře. Vláda tak naplnila jednu z dlouhodobých priorit, a to úsilí o rozvoj kvalitních a všeobecně dostupných veřejných služeb v oblasti zdravotnictví. V souladu s Programovým prohlášením vlády bude zachován pouze poplatek 90 korun za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby u zubního lékaře. Výpadek příjmů poskytovatelů zdravotních služeb bude poskytovatelům kompenzovat na základě již přijaté novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejímž prostřednictvím se navýší platby za státní pojištěnce pro rok 2015.

Snížení sazby DPH

Vláda dnes na svém jednání schválila také druhou sníženou sazbu DPH ve výši 10 % na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu. Od 1. ledna 2015 se tak pro konečného spotřebitele sníží cena těchto sociálně citlivých výrobků, které mají být dostupné všem, kdo je potřebují. Dnešní krok vlády podpořil vydavatele knih a především rodiny s dětmi a ještě více osoby potřebující léky, tj. hlavně seniory. Nadále zůstává základní sazba DPH ve výši 21 % a první snížená sazba DPH ve výši 15 %.

Sleva na dani

Kabinet předsedy vlády Bohuslava Sobotky projednal a schválil také materiál zvyšující slevu na dani na druhé dítě o 200 korun měsíčně (tj. o 2 400 korun ročně) a na třetí a na každé další dítě o 300 korun měsíčně (tj. o 3 600 korun ročně), maximální výše daňového bonusu zůstává přitom nezměněna. Dále kabinet schválil navrácení základní slevy na dani pro pracující důchodce.

Novela zákona o státní sociální podpoře

Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala systémově řešit dosud opomíjenou rodinnou politiku v České republice a dnes udělala další významný krok, kterým je schválení novely zákona o státní sociální podpoře. Vláda nově podpoří rodiny s dětmi tím, že porodné bude vypláceno i na druhé dítě, a to ve výši 10 000 korun. Na toto porodné by přitom podle navýšeného koeficientu dosáhly i rodiny s rozhodným příjmem nepřesahujícím částku 25 515 korun měsíčně. Zároveň bude přiznán nárok na porodné většímu počtu rodin. Koeficient se zvýší s účinností od 1. ledna 2015 ze současných 2,4násobku životní minima na 2,7násobku životního minima rodiny.

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi

V souladu s Plánem legislativních prací vláda schválila také novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která napravuje dlouho neřešený problém zneužívání doplatku na bydlení. Novela směřuje k tomu, aby bylo od 1. ledna 2015 zamezeno vyplácení doplatku na bydlení do nechvalně proslulých předražených a nevyhovujících ubytoven. Novela přesněji definuje vhodné ubytování, na které bude stát poskytovat doplatek na bydlení s pomocí standardů kvality bydlení a jejich kontroly ve spolupráci se stavebními úřady.

Témata: léky | DPH | Dětské pleny

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama