Sobotka si fandí: Současná vláda výrazně zlepšila obraz Česka ve světě

Praha - Současná česká vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) výrazně zlepšila obraz České republiky v zahraničí. Sobotka do dnes řekl v rozhovoru pro ČTK. Odmítl přitom, že by se orientací na země, jako je komunistická Čína, odvracela od odkazu bývalého prezidenta Václava Havla a jeho důrazu na dodržování lidských práv ve světě.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády

"Já si nemyslím, že vláda jakýmkoli způsobem zhoršila obraz České republiky, ona ho naopak zlepšila," prohlásil Sobotka. Podle něho se díky tomu například v Evropské unii daří Česku prosazovat jeho záměry. "Obraz České republiky se v posledních pěti měsících v zahraničí výrazným způsobem zlepšil," je přesvědčen premiér.

Nedávnou dohodu s Čínou o uznávání její územní celistvosti a nepodporování samostatnosti Tibetu, která v Česku vyvolala vlnu kritiky, ani některá kontroverzní vyjádření prvního náměstka ministra zahraničí Petra Druláka k tomuto tématu nepovažuje Sobotka za odklon od havlovského odkazu v zahraniční politice.

"To, co se mění, je přístup minulých vlád v oblasti aktivní ekonomické diplomacie a obhajoby českých národních zájmů. Proto, abychom naše zájmy prosadili, potřebujeme mít spojence, zejména v Evropě. Pokud chceme vyvézt zboží a služby, tak musíme mít země, kde budeme schopni rozvíjet přátelské vztahy, a my se chceme soustředit na rychle rostoucí trhy," uvedl předseda vlády.

"Tak se soustředíme na jiné rychle rostoucí ekonomiky, jako je Čína, Indie nebo Brazílie," vysvětlil Sobotka. Česko podle něj ale nezanedbává ani exportní možnosti do Spojených států, zemí eurozóny nebo dalších tradičních trhů.

Exportní strategie ČR pro období 2012–2020

Vláda ČR na svém zasedání dne dne 14. března 2012 schválila novou Exportní strategii České republiky pro období 2012 až 2020.

Strategie vymezuje strategický rámec proexportní politiky do roku 2020 a shrnuje celkovou vizi proexportních aktivit státu, jejich cíle a rovněž opatření, jejichž prostřednictvím má dojít k naplnění těchto cílů. Exportní strategie přistupuje k proexportním činnostem relativně široce – zaměřuje se nejen na činnosti a postupy, které mají přímý a výhradní vztah k exportním procesům, ale i na další, související a navazující politiky státu.

Metodickým východiskem pro zpracování Exportní strategie byl přístup orientovaný na naplnění poptávky exportérů po podpoře státu a službách spojených s internacionalizací. Systém navrhovaných opatření se soustředí na to, aby reálně odrážel potřeby podnikatelského sektoru.

Exportní strategie ČR pro období 2012–2020 je postavena na třech pilířích: zpravodajství pro export, rozvoj exportu a podpora obchodních příležitostí. Strategie se skládá ze základních 12 projektů a pojmenovává jejich hlavní cíle a atributy. Projekty jsou realizovány sérií konkrétních opatření, jejichž cílem je restrukturalizace a zefektivnění podpory exportu. Na jednotlivé pilíře a projektové karty navazuje Akční plán pro export a internacionalizaci, jehož předmětem je organizační zajištění implementace exportních karet a jejich vzájemné vazby.

Jedním z klíčových principů Exportní strategie je definování prioritních a zájmových trhů pro české vývozce ve spolupráci s podnikatelskou sférou. Tyto trhy jsou identifikovány na základě růstového potenciálu, absorpční schopnosti a kompatibility ve vztahu k české ekonomice. Je třeba podotknout, že země EU stále představují a i v budoucnu budou představovat nejdůležitější odbytiště českého exportu. Snahou je zaměřit se na udržení stávajících pozic a další rozvoj těchto pozic především v segmentu malých a středních podniků.

Strategie definuje 12 prioritních zemí – Brazílie, ČLR, Indie, Irák, Kazachstán, Mexiko, Ruská federace, Srbsko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam a jmenuje rovněž skupinu zájmových zemí, kterých je 25 (Angola, Argentina, Austrálie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Egypt, Etiopie, Chile, Ghana, Chorvatsko, Izrael, Japonsko, JAR, Kanada, Kolumbie, Maroko, Moldavsko, Nigérie, Norsko, Peru, Senegal, Singapur, SAE, Švýcarsko a Thajsko).

Na základě rozhodnutí Řídícího výboru pro implementaci Exportní strategie z října roku 2012 byla dodatečně zařazena ještě Indonésie jako 26 zájmový trh s přihlédnutím k tomu, že je to země s velkým hospodářským potenciálem a mnoha příležitostmi pro české exportéry, pše businessinfo.cz.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 08:25 Volební účast v sobotních volbách, ve kterých voliči ve 13 obcích Česka rozhodovali o novém složení…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Související:

Právě se děje

reklama