Spor o Sudety zapomenut, Bavorsko otevře v Praze svou kancelář

Praha - Bavorsko ještě tento rok v Praze otevře své zastoupení. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to oznámil bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. Podle Sobotky pomůže bavorské zastoupení posílit vztahy mezi oběma sousedními zeměmi, které byly dlouhá léta napjaté kvůli rozdílným pohledům na minulost, a zlepší spolupráci institucí z obou stran hranice.

Horst Lorenz Seehofer, německý politik, současný ministerský předseda Bavorska a předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Po rezignaci Christiana Wulffa vykonával jako předseda horní komory parlamentu funkci prezidenta SRN.

Mnichov tak naváže na Sasko, druhou německou spolkovou zemi sousedící s Českem, které svou kancelář v Praze otevřelo před dvěma lety. "Bude to ještě tento rok," řekl Seehofer. Budova budoucího bavorského zastoupení podle něj potřebuje ještě rekonstrukci, a proto zatím nemůže říct bližší termín. Bavorská ministryně pro evropské záležitosti Beate Merková ČTK sdělila, že zastoupení největší německé spolkové země bude poblíž Staroměstského náměstí v centru metropole.

Otevření se mají zúčastnit oba premiéři. "Zlepší to naše vzájemné vztahy zejména v praktické, každodenní rovině a posílí to sousedské vazby, které chce česká vláda velmi intenzivně rozvíjet," přivítal Sobotka záměr Mnichova otevřít v Česku svou kancelář. "Pomůže také při koordinaci spolupráce jednotlivých veřejných institucí, ale pevně věřím, že to může být i platforma, na které se mohou setkávat i privátní firmy," dodal český premiér.

Politické vztahy mezi Prahou a Mnichovem se narovnaly teprve v roce 2010 po průlomové první návštěvě bavorského premiéra v Česku. Obě země dnes u příležitosti třetí Seehoferovy návštěvy podepsaly deklaraci o posílení spolupráce v oblasti školství, vědy a výzkumu.

Oba premiéři spolu mluvili také o potřebě zlepšit vlakové spojení mezi Prahou, Mnichovem a Norimberkem. Seehofer v této souvislosti poznamenal, že ještě tento měsíc se sejde s německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem a šéfem německých drah a slíbil "podstatný pokrok" v budování dopravního propojení mezi Bavorskem a východním sousedem.

Tématem jednání byl rovněž boj proti organizovanému zločinu zejména ve výrobě a pašování drog, neboť Bavorsko v posledních letech trápí příliv pervitinu z Česka.

V otázce rozdílného pohledu na poválečné dějiny a vysídlení sudetských Němců, kvůli němuž byly politické vztahy mezi Prahou a Mnichovem po desetiletí zamrzlé, Sobotka jako minulé české vlády odkázal jen na česko-německou deklaraci z roku 1997, v níž se obě strany navzájem omluvily za historická příkoří a zavázaly se, že nadále budou respektovat právní řád druhé země. Ani Seehofer nechtěl toto stále citlivé téma rozebírat. "Ležíme v srdci Evropy, a toto srdce by také mělo společně tlouct," zdůraznil Seehofer potřebu spolupráce Čechů a Bavorů.

Jsou vztahy opravdu tak dobré?

"Některé historické otázky jsou sice stále kontroverzní, ale podařilo se s nimi naložit tak, že už nezatěžují vzájemné vztahy. Je zde také menší odstup v pohledu na evropské otázky, než jaký byl za dřívější české vlády a předchozího prezidenta. To platí ale o vztahu k EU, intenzivní vzájemná spolupráce mezi Českem a Německem tu byla i tehdy," řekl v rozhovoru pro Denik.cz politolog Vladimír Handl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

"Vzájemné vztahy mají především silnou společnou hospodářskou základnu. A to i v tom smyslu, že oběma zemím jsou blízké zásady víceméně vyrovnaného rozpočtu, hospodářské disciplíny, nízké inflace a podpory exportu. Intenzivní spolupráce s Německem ale probíhá ve většině sektorů od lokální úrovně až po ministerstva. Děje se tak decentralizovaně, otázky jednotlivých sektorů není třeba řešit přes premiéra nebo ministra zahraničí, přičemž jde spíš konkrétní technické otázky. Velká politická témata se mezi Českem a Německem už prakticky neřeší," tvrdí Handl.

A co radikální křídlo sudetských Němců? "Především je třeba říct, že tento hlas vždycky slabší, než jak byl možná vnímán v Česku. Toto radikální křídlo každopádně nemá v Německu sílu na to, aby protlačilo své požadavky. Ukázalo se to výrazně při vstupu ČR do EU a NATO. Německá federální vláda to mohla podmiňovat nějakými ústupky z české strany, pokud by chtěla, ale neudělala to," míní politolog.

"Německo si zvyklo na odstup Česka od evropské politiky a přestala s ním v řadě věcí počítat. V tomto ohledu se Berlín začal orientovat spíš na Polsko. Němečtí politici, média a společnost také s úžasem sledovali rozklad české politiky počínající pádem vlády během předsednictví EU až po šarádu kolem pádu vlády Petra Nečase a následné události. Česku to v očích širší veřejnosti vysloužilo image trochu zábavné, ale hlavně zmatené a nespolehlivé švejkovské země, kde je možné v podstatě všechno. Toho se budeme jen velmi těžko zbavovat," říká Handl.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 08:25 Volební účast v sobotních volbách, ve kterých voliči ve 13 obcích Česka rozhodovali o novém složení…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Související:

Právě se děje

reklama