Kauza opencard se vyhrocuje, firma EMS žene Prahu k soudu

Praha - Společnost eMoneyServices (EMS), která vlastní práva na kartu opencard, podala žalobu na hlavní město Prahu. Jejím prostřednictvím se dožaduje zaplacení dluhu 40 milionů korun. Druhou žalobu podala na dopravní podnik (DPP) kvůli nesplaceným dluhům přes 30 milionů korun. Informaci ČTK potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

371

"Ano, žaloba byla podána, žádné další informace poskytovat nebudeme," potvrdila ČTK Puci.

Praha již v červnu vyčlenila na nákup 50.000 nových licencí a zaplacení dluhu za 250.000 karet 27 milionů korun. Záměr schválili radní a nyní musí být podle zákona umístěn na úřední desce.

Podle informací ČTK se chce prostřednictvím žaloby EMS na Praze domoci zaplacení dluhu 40,2 milionu korun. Jde o dluh za licence na karty, které již Praha odebrala a používá. Další žaloba se pak týká dopravního podniku. Podle dříve zveřejněných informací EMS požaduje zaplacení více než 30 milionů korun za užívání licencí a rovněž bezdůvodné obohacení. Praha i DPP dluhy uznávají, neoprávněné obohacení však odmítly.

DPP ani Praha se nechtěly k žalobě zatím vyjadřovat. "Mohu potvrdit, že DPP je o podání této žaloby informován. V tuto chvíli čekáme, až se naši právní zástupci seznámí s obsahem spisu.

EMS již v minulosti zaslala Praze i dopravnímu podniku předžalobní upomínky, v nichž se zaplacení dluhu domáhala. Podání žaloby nyní nechce komentovat. "Nebudeme naše právní kroky komentovat," řekl ČTK mluvčí firmy Martin Opatrný.

Projekt za 1,35 miliardy pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). V souvislosti s opencard bylo nepravomocně odsouzeno pět úředníků magistrátu. K soudu nově míří i deset někdejších i nynějších radních za ODS a TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a dalších pět úředníků. Schválili totiž prodloužení smluv na provoz opencard. Všichni vinu popírají - kvůli údajně nevýhodným smlouvám nemohli postupovat jinak, tvrdí.

Skutečnost je dnes naprosto paradoxní

Úředníkům, kteří se snažili před důsledky špatně ošetřeného a výrazně předraženého projektu Prahu a její obyvatele ochránit, hrozí trestní postih, možná dokonce vězení. Politici, za jejichž vedení se Opencard za více než miliardu korun zrodila, se ale odpovědnosti vyhýbají. A velmi chytře.

Jedná se tedy ze strany bývalého vedení magistrátu o komplot proti tomu současnému? Pokud ano, může mít hned dva cíle: shodit vinu za případná vlastní pochybení, či dokonce hrubě korupční jednání, na druhé, ale především také velmi účinným způsobem zabránit v odkrývání dalších možných kauz, k čemuž se noví radní při svém nástupu do funkcí zavázali. Dobrým příkladem může být osobnost radní Evy Vorlíčkové, která revizí starších projektů a zakázek ušetřila hlavnímu městu Praze i daňovým poplatníkům už během krátké působnosti na své pozici téměř tři čtvrtě miliardy korun. Právě ona, jako radní pro informatiku, je ale absurdně aktuálním obviněním poškozena nejvíce.

Seriózní média se v průběhu celé kauzy mnohokrát vyjádřila, že pokud se jedná o obvinění na politickou objednávku, stojí za ním zřejmě zkušení „kmotři", kteří si vše dopředu dokonale promysleli. A nemusí se jednat pouze o jejich blízké vazby na bezpečnostní či soudní orgány. Celý svůj tah si také velmi dobře načasovali. Pokud je trestní oznámení jejich práce, pak k němu přistoupili v období, pro které je charakteristický jeden zásadní rys.

Po věčných politických skandálech už dnes totiž veřejnost ztrácí v politiky, a to napříč celým politickým spektrem, větší důvěru. Lidé jsou zklamáni a znechuceni nejenom řadou jejich osobních i profesních selhání, ale zejména pocitem, že za své hříchy nikdy nejsou hnáni k odpovědnosti. A přejí si, aby se tak už konečně stalo. Ať politici za své chyby náležitě pykají. A právě pod vlivem takovýchto emocí se většinou už žádné diskuse, v nichž by někdo pečlivě vážil důkazy viny či neviny, nevedou, uvedl server bemovakarta.cz.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Související:

Právě se děje

reklama