Politici truchlí za padlé vojáky. Zbytečná smrt ve zbytečné válce?

Praha - V Afghánistánu dnes zahynuli čtyři čeští vojáci při explozi improvizované výbušniny kolem 05:15 SELČ v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván. Zatímco čeští státní představitelé drží smutek a vyjadřují kondolence, expremiér Jiří Paroubek poukazuje na to, že jejich smrt byla zbytečná a ve zbytečné válce.

Ministr financí Andrej Babiš vyslovil upřímnou soustrast rodinám zabitých vojáků.

"V posledních letech jsem velmi často varoval před účastí kontingentu vojáků Armády ČR v Afghánistánu. Již několik let tato válka není ničím jiným než válkou imperialistickou bez jakéhokoli smyslu," tvrdí bývalý premiér a nynější předseda LEV 21 s tím, že oběti českých vojáků jsou zbytečné ve zbytečné válce za zájmy, do kterých nám nic není.

"Pokud jde o žádoucí změnu politického systému a poměru vládnoucího v zemi, chráněnec Západu Karzáí je vskutku nechutným výlupkem zkorumpované vládnoucí vrstvy v Afghánistánu. Jeho režim padne v okamžiku, kdy z Afghánistánu zmizí poslední voják okupační armády, podobně jako kdysi padl komunistický režim Nadžíbulláha po odchodu sovětské armády," uvádí expremiér.

"Vláda by měla neprodleně ukončit dobrodružství, které stojí české daňové poplatníky k miliardě korun ročně a které již léta nedává žádný smysl a vede pouze k obětem na lidských životech," dodal Jiří Paroubek.

Se účastí českých vojáků na zahraničních misích nesouhlasí ani Vojtěch Filip, předseda ÚV KSČM. "Jménem svým i KSČM si dovoluji vyslovit upřímnou soustrast rodinám a blízkým vojáků, kteří položili své životy na vojenské misi v Afghánistánu. Současně bych rád připomenul, že KSČM zásadně nesouhlasí s vojenskými misemi, ve kterých velmi často obětují životy čeští vojáci," řekl Filip.

V souvislosti s tragickou událostí už vyjádřila soustrast i řada dalších českých státníků. "Chtěl bych vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám a příbuzným padlých vojáků," uvedl například Předseda Sněmovny Jan Hamáček.

"Zpráva o úmrtí čtyř příslušníků Armády ČR, kteří se účastnili mise ISAF v Afghánistánu, mne hluboce zasáhla. Rád bych v této těžké chvíli vyjádřil upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a pozůstalým. Zároveň je chci ubezpečit, že vláda udělá maximum pro jejich podporu v této smutné chvíli," kondoloval premiér Bohuslav Sobotka.

"Čeští vojáci padli při plnění důležitého úkolu, v boji za principy svobody a demokracie, které Česká republika dlouhodobě prosazuje. Mise ISAF sehrála zásadní roli z hlediska udržování mezinárodní stability a přispěla k zajištění bezpečnosti regionu. Chci jednoznačně ocenit statečnost padlých vojáků. Jejich smrt je velmi smutnou zprávou pro celou naši zemi. Česká republika si je vědoma své odpovědnosti a přes těžkou ztrátu, kterou dnes utrpěla, je nadále připravena plnit své spojenecké závazky a přispívat k udržování mezinárodního míru a bezpečnosti," dodal Sobotka.

"Je mi to moc líto, je to velká tragédie. Chtěl bych ocenit statečnost našich vojáků a vyslovit upřímnou soustrast rodinám a nejbližším. Vláda poskytne nezbytnou pomoc rodinám vojáků," kondoloval 1. místopředseda vlády, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

"Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje hluboký soucit rodinám padlých českých vojáků a hlubokou úctu k jejich boji proti mezinárodnímu terorismu," sdělil Jiří Ovčáček, ředitel Tiskového odboru a tiskový mluvčí prezidenta republiky.

"Ráno, když jsem se tu zprávu dozvěděl,tak jedině co v tu chvíli človek může smysluplného udělat, je v modlitbě vzpomenout na padlé a jejich blízké... všechny komentáře jako i můj viz. dále jsou prakticky zbytečné.... Považuji působení našich vojáků v zahraničí za klíčové pro udržení stability a míru ve světě. Je to náš malý přínos k zajištění globální bezpečnosti a tím výrazně pomáhají chránit nás občany ČR, byť si to málo uvědomujeme. Hluboce se skláním před těmi, kteří položí svůj život za své blízké, rodinu a vlast," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

"Smrt čtyř našich vojáků je obrovská tragédie. Všem rodinám vyjadřuji svou hlubokou soustrast," uvedl ministr obrany Martin Stropnický a nařídil stáhnout vlajky v areálu Ministerstva obrany na půl žerdi.

"Hluboce lituji zmařených životů čtyř českých vojáků a vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám padlých. Za svobodu a bezpečnost musíme bojovat i za našimi hranicemi. Věřím, že jejich oběť nebyla zbytečná," uvedl k tragédii předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

"Se zármutkem jsem přijala zprávu o smrti čtyř českých vojáků v Afghánistánu při plnění služebních povinností. Chci vyjádřit hlubokou soustrast rodinám vojáků. Vím, že se jen těžko zmírňuje žal, který cítíte, ale nejste v něm sami. Tito padlí si zasluhují úctu všech občanů České republiky, které tak věrně sloužili a jsou připomínkou toho, že svět, ve kterém žijeme, není bezpečný. Chci vyjádřit svou účast i armádě a poděkovat za práci, kterou odvádí," uvedla Jana Černochová, členka výboru pro obranu PSP ČR.

Hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška zpráva o smrti českých vojáků zastihla v autě. "Okamžitě jsem si vzpomněl na setkání s vojáky a veterány minulý týden na Špilberku. Řekl jsem jim tehdy, že oni jsou našimi novodobými hrdiny stejně jako byli legionáři či vojáci na východní i západní frontě. Oni jsou naštěstí v očích našich spojenců Česká republika, nikoliv rychle se měnící politici ci lobbisté zatažení do údajně či skutečně zkorumpovaných miliardových zbrojních zakázek," uvedl Hašek.

"Ti kluci byli všichni mladší než já, nejstaršímu nebylo ani 35, je to tragédie, i když byli vojáci a padli ve službe. Jsou pro mne hrdinové, i když jejich jména nebude znat svět jako třeba u našich sportovních hvězd. Zaslouží si úctu a respekt. Nechám dnes k uctění jejich památky vyvěsit na budově hejtmanství v Brně smuteční prapor. Je to to nejmenší, co mohu udelat. Jejich rodinám vyjadřuji upřímnou soustrast," dodal Hašek.

Ke tragické události se vyjádřil také poslanec Hnutí Úsvit za Ústecký kraj a místopředseda Věcí veřejných David Kádner. "Nejen jako předsedu výboru pro obranu, ale hlavně jako člověka, mě dnes velmi zasáhla zpráva o smrti čtyř našich vojáků v Afghánistánu. Takováto událost je obrovskou tragédií a nejvíce pro rodiny zesnulých vojáků, proto bych jim rád touto cestou vyjádřil upřímnou soustrast," uvedl.

"Zároveň bych rád vyzdvihl statečnost zesnulých, které si velmi vážím. Je vidět, že potřeba bojovat s terorismem je stále akutnější a proto všem lidem, kteří s ním bojují, patří mé upřímné poděkování – za nás všechny," dodal Kádner.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 21:45 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Exprezident Klaus je opět hospitalizován v nemocnici

23.09.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Do Ústřední vojenské nemocnice se dnes…

Piráti a Starostové by chtěli založit při vládě skupinu až 50 analytiků

23.09.2021 12:15 Piráti a Starostové plánují v případě, že se po říjnových sněmovních volbách dostanou do vlády,…

Státní zástupce Šaroch v Čapím hnízdě pochybil, tvrdí Bradáčová

23.09.2021 11:42 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Kulhánek v noci vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN

23.09.2021 11:07 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupí s projevem na 76. zasedání Valného shromáždění OSN…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Související:

Právě se děje

reklama