Europoslanec zhodnotil Machovy názory. Pak napsal něco, co se mu nebude líbit

Praha - Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský si přečetl dva rozhovory se svým kolegou z Evropského parlamentu, předsedou Svobodných Petrem Machem, a nestačil se divit. Zarazily jej zejména "obrovské mezery ve znalostech evropské problematiky," které podle něj Mach poodhalil.

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů

"Přestože mám k otevřenosti Petra Macha a zdravému euroskepticismu respekt, některá jeho vyjádření působí úsměvně. Například ty, které se týkají výborů. Některé jsou způsobené neznalostmi fungování Evropského parlamentu, ale institucí v Evropské unii vůbec. Jeho rozhovor si v Bruselu pobavení úředníci evropských institucí posílají mezi sebou s přípisem, že jde o dalšího „odborníka"," píše Zdechovský v úvaze, kterou poskytl serveru EuroZprávy.cz.

Nejprve se lidovecký europoslanec zaměřil na Machova slova pro Českou pozici, kdy předseda Svobodných uvedl: "Zapojovat se do výborů mi užitečné nepřijde, nechci se nijak specializovat. Mám i podezření, že členství ve výborech je trochu úplatkem EU. Poslanci jezdí do Bruselu pro příspěvky, a stávají se tím zajatci Unie."

Podle Zdechovského zní spojení „mám podezření" nepatřičně. "Práce je výborech je jedna z nejdůležitějších prací v Evropském parlamentu, protože právě tam se tvoří ve spolupráci s Evropskou komisí legislativa. Proč si tedy Petr Mach dopředu nezjistil, jak výbory fungují a to nejlépe předtím, než začal kandidovat?" ptá se lidovec.

"A „příspěvky" poslanci nedostávají jako úplatek, ale jsou to diety, ze kterých by měl europoslanec si uhradit ubytování, stravu, popřípadě dopravu z Evropského parlamentu do hotelu nebo na schůzky. Pokud je poslanec aktivní, tak mu částka na dietách nepokryje denní náklady, protože Brusel patří k jednomu z nejdražších měst v Evropě a poslanec by si měl vše platit sám," vysvětluje Zdechovský.

Petr Mach je nyní členem dvou výborů - rozpočtového a ústavního. V pátečním rozhovoru pro iDnes se nechal slyšet, že z rozpočtového prý ale vystoupí a ústavní výbor je pouze „minivýbor". 

"Jen tak pro okraj. Ústavní výbor není žádným minivýborem, jak tvrdí, naopak platí za jeden z klíčových výborů. Chodí do něho největší právní esa z celé EU o směřování unie, protože se v něm rozhoduje o věcech s dopadem na fungování celé EU," poznamenává Zdechovský.

"Jedním dechem Petr Mach dodává, že se „teprve rozkoukává a třeba se ukáže, že to je jinak." Jen aby věcí, které ho ještě překvapí, nebylo mnohem více...třeba to, že se nedají výbory neustále měnit jako ponožky. Máme tedy jeho výroky chápat tak, že EU vlastně moc nerozumí a že si vše ještě musí zjistit? Zajímavé zjištění u politika, který nám několik posledních let s tak neochvějnou sebejistotou tvrdí, že musíme odejít, protože členství v EU je pro nás nevýhodné," podotýká posměšně lidovecký europoslanec.

"Doufám, že resty ve znalostech evropské problematiky si Petr Mach během několika příštích týdnů doplní, protože jako člověka ho mám celkem rád. Třeba nakonec i on zjistí, že britský euroskepticismus je naprostá hloupost a být součástí EU je pro nás výhodné nejen ekonomicky, ale především politicky. A my mu pak třeba promineme ten úlet s otočením zády při Ódě na radost, co říkáte?" ptá se Tomáš Zdechovský.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

Související:

Právě se děje

reklama