Best k zabitým vojákům: Zeman bude muset ustoupit, nebo...

Praha - Tragické smrti českých vojáků v Afghánistánu se nevyhnul ve svých pravidelných komentářích ani americký publicista a analytik žijící v České republice Erik Best. Ten se zaměřil zejména na včerejší slova prezidenta Miloše Zemana, která podle něj bude muset přehodnotit.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Není vyloučeno, že teroristé plánovali nebo plánují také útoky na další země a další města včetně České republiky. Takže čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané. V tomto je hluboký smysl jejich boje a v tomto je hluboký smysl jejich obětí," uvedl ve včerejším prohlášení v reakci na smrt českých vojáků prezident Miloš Zeman.

Podle Besta jsou v tradiční válce znepřátelené strany přesvědčeny, že se bijí za spravedlivou věc, a jedna z nich nakonec zvítězí nad druhou. "V tomto momentě, kdy boje už ustaly a jedna strana kapitulovala, může vítěz oprávněně tvrdit, že válka měla nějaký smysl a vedla k žádoucímu výsledku. Ve válce proti terorismu to tak nefunguje," podotýká Best na svém webu The Fleet Sheet.

Zkušenosti podle něj ukazují, že taková válka žádného vítěze nemá. "Jestli válka v Afghánistánu skončí v přesně takové patové situaci, což se vzhledem k plánům Baracka Obamy na stažení vojsk bezpochyby stane, Miloš Zeman bude muset přehodnotit své včerejší vyjádření o tom, že „čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané"," naráží Best na včerejší Zemanova slova.

V této situaci vidí dvě možná řešení. Podle prvního bude muset prezident od svého včerejšího vyjádření ustoupit. Pak má ale podle Besta ještě druhou možnost: "Logicky nabídnout, že čeští vojáci nahradí jednotky NATO, které odcházejí bez splnění své mise," tvrdí publicista.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový šéf KDU-ČSL? Hladík kandidovat nebude, Jurečka to nevyloučil

20.11.2019 16:05 Aktualizováno Místopředseda KDU-ČSL a první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík nebude na mimořádném sjezdu…

Idiot, buran, dejte mu na krabičák ať neotravuje. Mezi politiky už to ruplo

20.11.2019 15:57 Aktualizováno Kolem Václava Klause mladšího je opět veselo. Senátor Václav Láska ho označil za českého Mariana…

Drsný útok na šéfa lidovců? Kvůli Výbornému se naštval Šídlo, Veselovský a…

20.11.2019 15:21 Marek Výborný v úterý oznámil, že na mimořádném sjezdu strany rezignuje na funkci předsedy KDU-ČSL.…

NATO v klinické smrti? Zeman souhlasí s Macronem, chce důraznější boj s…

20.11.2019 14:16 Severoatlantická aliance by se měla zaměřit na boj proti mezinárodnímu terorismu, který je hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama