Co se dělo za minulých vlád? Ministři ČSSD našli "kostlivce ve skříni"

Praha - Podle premiéra Bohuslava Sobotky ministři ČSSD našli při kontrolách ve svých resortech "kostlivce ve skříni" za zhruba dvě miliardy korun. Polovinu z této částky představují problematické zakázky na informační systémy v resortu ministerstva práce. Sobotka to dnes řekl na tiskové konferenci.

Bohuslav Sobotka a Michalea Marksová /oba ČSSD/

"Nabyli jsme přesvědčení, že bohužel situace státní správy je v horším stavu, než jsme se domnívali," uvedl předseda vlády. Podle něj viníkem jsou minulé vlády, které buď nevěnovaly fungování státu pozornost, nebo "podléhaly korupčním, zájmových a lobbistickým tlakům a umožňovaly podezřelé vyvádění státních peněz". Dodal, že kontroly pokračují a částka zřejmě není konečná. Očekává další potíže při prověřování dosavadního čerpání peněz z evropských fondů.

Sobotka řekl, že ministři ČSSD odhalili ve svých resortech závažné skutečnosti. Co přesně myslí označením "kostlivec ve skříni", ale premiér neupřesnil. Ministři pak mluvili o problematických zakázkách, sporných nákupech nemovitostí či pronájmech i o plýtvání.

Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) její resort v letech 2011 až 2014 "zbytečně vyhodil" miliardu korun za informační systémy. Kontrola odhalila i porušení finanční kázně v evropských projektech, uvedla ministryně. Za "čerstvého kostlivce" označila půlmilionovou pokutu, kterou její úřad dostal minulý týden od antimonopolního úřadu za zakázku na telefony z doby exministra Jaromíra Drábka (TOP 09).

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) mluvil hlavně o Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle něj audit potvrdil, že se plánovalo vyvedení 300 milionů korun přes zakázky na informační technologie a že se plýtvalo financemi.

Ministerstvo školství podle svého šéfa Marcela Chládka (ČSSD) chystá trestní oznámení kvůli nehospodárným výdajům, audit odhalil částku 615 milionů korun. Z toho 235 milionů v evropských projektech a ve státních maturitách, řekl ministr. Večer v České televizi Chládek řekl, že ministerstvo dnes podalo trestní oznámení kvůli pronájmu budovy Corso v Praze. "Ten pronájem byl několikanásobně vyšší, než je běžná cena v centru Prahy," řekl ministr. Stát tak podle něj zaplatil o 180 milionů navíc.

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se úřad vlády potýká s nařízeným odvodem 550 milionů korun za kauzu ProMoPro, hrozí mu i stejně vysoké penále. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) státní podnik ČPP Transgas nakoupil nemovitosti za 351 milionů. Tuto transakci šéf resortu označil za podivnou. Podařilo se získat zpět 317 milionů. Také Výzkumný a vývojový ústav dřevařský prý měl koupit nemovitost, žádnou ale nezískal. Škoda činí 130 milionů, řekl Mládek.

Podle Sobotky by se ve všech resortech měly provést revize smluv na informační systémy. Počítá se se zavedením centrálních nákupů a s elektronickými aukcemi, s odprodejem některých státních budov, s omezením zahraničních cest. Na externí poradce a outsourcing by výdaje měly klesnout minimálně o 50 procent, dodal premiér.

Výsledky auditů ve svých resortech představili už v červnu ministři za ANO. Podle jejich zjištění úřady například pořizovaly v letech 2011 až 2013 auta, počítače, kancelářský papír nebo telekomunikační služby za výrazně rozdílné ceny. V některých případech se ceny lišily až o stovky procent. Zjistilo se rovněž, že ministerstva obchodují s firmami bez zaměstnanců nebo v likvidaci. Na šesti ministerstvech spravovaných hnutím ANO nebylo možné z řady důvodů dohledat veřejné zakázky k fakturám za 16 miliard korun.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 08:25 Volební účast v sobotních volbách, ve kterých voliči ve 13 obcích Česka rozhodovali o novém složení…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Související:

Právě se děje

reklama