Soudy se vlečou, restituenti umírají. Pomůže změna památkového zákona?

Praha - Památkový zákon by měl stanovit, aby prohlašování předmětů za kulturní památky bralo v potaz i možnost, že umělecká díla mohou být předmětem restitučních nároků. Ve chvíli, kdy je takový nárok vznesen, by měly být kroky směřující k případnému prohlášení za památku zastaveny. ČTK to řekl Jiří Čistecký, který na ministerstvu zahraničí od února zastává nově zřízenou funkci zmocněnce pro záležitosti holokaustu.

Ilustrační foto

Navrhované opatření v zákoně by mohlo zabránit současné praxi, kdy díla, o něž je v rámci zákona o zmírnění majetkových křivd způsobených holokaustem požádáno, jsou v některých případech prohlašována za kulturní památky. Takto chráněná díla nelze trvale vyvézt ze země. Většina příbuzných obětí holokaustu ale v cizině žije. Stát sice říká, že prohlašováním těchto děl, jež byla dlouho v státních sbírkách, chrání své kulturní dědictví. Zároveň ale tak jde proti jiné vůli státu, jíž deklaruje i mezinárodně - tedy snaze zmírňovat některé majetkové křivdy způsobené holokaustem.

"To se dá překonat jen systémově, v památkovém zákoně by měl být zájem restituentů předřazen, ne před zájem státu, ale tak, aby žádné kroky související s dílem nemohly být po vznesení nároku činěny až do okamžiku, kdy se restituční nárok definitivně nevyřeší," řekl Čistecký. Je i ve správní radě Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války, které zřídilo ministerstvo kultury.

"Na správní radě jsme se dohodli, že panu ministrovi Hermanovi doporučíme, aby se do zákona nějaká taková věta dostala. U všech děl, která jsou potenciálně předměty uloupenými nacisty, by se měl jejich původ reflektovat," míní. Nový památkový zákon, jež by nahradil normu z 80. let, má ministerstvo kultury předložit příští rok.

Neochota vydávat umělecká díla ze státních sbírek může podle Čisteckého také souviset s přetrvávající mentalitou minulých dob. "Spousta lidí má pocit, že státní sbírky jsou jejich vlastnictví, a že je třeba chránit společný majetek bez ohledu na původ předmětu." Restituční případy často končí u soudů, řízení se protahuje a prodražuje, soudy nakonec většinou dají zapravdu restituentům. "Mnoho lidí se pak výsledku ani nedožije, a tím ta původní motivace, snaha o zmírnění křivd, trochu vychází naprázdno," říká.

Psali jsme:  

Legislativa je v této oblasti podle něj v zásadě dostatečná, hlavní problém leží v praxi. Potíž je i v tom, že stát nejen odmítá dílo z důvodů památkové ochrany vydat, ale není často ani schopen ho vykoupit. "Stát by měl v případě významných děl mít možnost tyto předměty vykoupit, respektive je ponechat v galerii, najít kompromis s dědici, jak obraz zachovat pro české sbírky. V takových případech by se třeba mohlo vytvářet partnerství mezi státem a soukromou sférou," naznačuje Čistecký.

Umělecké dílo by mohla do svého majetku získat třeba banka, v galerii by zůstal jako její veřejná služba a byl by doplněn popiskou, že byl vykoupen z majetku restituenta, jemuž ho galerie vrátila. A z vlastní zkušenosti dodává, že některá díla by sami restituenti po dohodě nechali v galerii - opět s popiskou, komu dílo patří.

Čistecký, který vystudoval mezinárodní vztahy a diplomacii na VŠE v Praze, působí na MZV od roku 1994. Od roku 2008 vedl Odbor států střední Evropy a od letošního února je zmocněncem pro záležitosti holokaustu. "Z mého pohledu je to logické vyústění všech aktivit, které ministerstvo zahraničí na tomto poli po roce 1989 činilo," říká. Příslušná agenda byla vždy součástí středoevropského odboru - z posledních let třeba zaštiťoval v roce 2009 organizaci terezínské konference v rámci českého předsednictví EU.

"Už delší dobu se zdálo, že by tato agenda měla mít své oddělení a někoho, kdo bude tyto aktivity koordinovat v rámci ministerstva i napříč státní správou. Předcházející ministr Jan Kohout se rozhodl tuto pozici zřídit," uvedl. Konkrétní cíle a termíny zmocněnec stanoveny nemá, záměr byl, aby se agendě systematicky věnoval jeden člověk a nebyl zahlcen jinou agendou. Čistecký vedle zmíněných institucí je také místopředsedou správní rady Evropského institutu odkazu šoa a angažuje se v International Holocaust Remembrance Alliance.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama