Budeme nečinně přihlížet špiclování, varuje expremiér

Praha - Aféra kolem údajného odposlouchávání hovorů německé kancléřky Angely Merkelové dostává nový rozměr, který se dotkne i České republiky. Podle německého listu Bild am Sonntag se nyní mají Američané pokoušet přesunout své rezidenty, kteří řídí tajné agenty, z velvyslanectví v Berlíně do Prahy a Varšavy. Expremiér a předseda strany LEV 21 Jiří Paroubek se obává, že zneužívání českého území pro špionážní práci amerických tajných služeb bude česká vláda pouze nečinně přihlížet.

Násilí, ilustrační fotografie

"Německé vládě došla trpělivost a jistě i v zájmu vlastní sebeúcty poté, co bylo odhaleno, že americká NSA odposlouchávala kancléřku Angelu Merkelovou a nynějším odhalení pracovníka BND a ministerstva obrany jako agentů CIA, požádala představitele tajných služeb na ambasádě Spojených států, aby opustil Německo. Mezi spojenci se jedná o krok mimořádně nevšední," připomíná Paroubek sled událostí.

Německý list Bild am Sonntag v neděli uvedl, že Američané se nyní mají pokoušet přesunout zejména své rezidenty, kteří řídí tajné agenty, z velvyslanectví v Berlíně do Prahy a Varšavy. "Z geograficky blízkých destinací by tak mohli nadále řídit své agenty na území Německa, často s Američany spolupracující řadu let," poukazuje expremiér.

"Obávám se, že my budeme tomuto zneužívání českého území pro špionážní práci amerických tajných služeb proti našemu sousedovi a spojenci v Evropské unii a NATO pouze přihlížet. Příklad takové mizérie totiž již máme. Mlčení ke zprávě týdeníku Der Spiegel, že také v Praze Američané disponují systémem elektronického špiclování," píše Paroubek.

"Kolik Čechů uvízlo v této pavučině? A kdo?" ptá se předseda LEV 21. Domnívá se, že když vláda nechrání sebe, měla by chránit alespoň své občany. "Mlčely i politické strany, poslanci, včetně komunistických, jindy k USA velmi kritických. Kde jsou všechny ty organizace planě hovořící o lidských právech? O investigativních novinářích nemluvě. Proč jsme tak krotcí?" táže se Paroubek.

Kdo chce mlčet, musí podle expremiéra počítat se světem, kde jeho život bude ovlivňovat špiclování: "Informace jsou k tomu, aby byly využity. Třeba pro ovlivňování a různé zpravodajské hry. V širších souvislostech není nezajímavé, kdo prošel různými stážemi ve Spojených státech. Proč na ambasádě USA měli takový zájem o styk se státními zástupci – např. Ištván, Bradáčová."

"K čemu jsou Američanům zprávy o závažné trestné činnosti? Nejen Snowden, ale i Julian Assange otevírá oči. Nestálo by ta to, podívat se na zrušení předčasných voleb v roce 2009 Ústavním soudem? A jak to bylo s „kauzami" Kubiceho, ještě hloupějšími než kauzy Ištvána? Jaké jsou souvislosti mezi pádem vlády P. Nečase a případnou dostavbou Temelína?" zamýšlí se expremiér.

"Najdou se alespoň nyní, kdy se s velkou mírou objeví v Praze další američtí zpravodajci, v poslaneckých lavicích zodpovědní poslanci, kteří se začnou dotazovat? Bude je alespoň zajímat, zda jsou odposloucháváni podobně jako jejich kolegové z Bundestagu, jak napsal včerejší Bild? V Německu či Maďarsku na základě informací zveřejněných E. Snowdenem vyšetřování probíhají. V Polsku má špiclování polských občanů na stole ombudsman. Je to chvályhodné. Svět Orwella se v podání amerického špiclování naplňuje. V Praze k tomu můžeme dodat přání, abychom nespadli do světa Franze Kafky a jeho Procesu. Nakonec totiž nejde jen sebeúctu, ale zejména o základy demokratického fungování státu," varuje Jiří Paroubek.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama