Irelevantní, laxní... Sobotka to schytal od Besta a TOP 09

Praha - Zahraniční politika předsedy vlády Bohuslava Sobotky je laxní a irelevantní. Tak to vidí americký publicista a novinář žijící v České republice Erik Best a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, kteří se svorně ptají: Jaká vlastně je a kam směřuje naše zahraniční politika?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/
doporučujeme

Analytik a publicista Eric Best se domnívá, že až bude prezident Miloš Zeman příští pondělí obědvat se členy vlády, měl by s nimi probrat zahraniční politiku země. "Nebo bychom měli spíše říct zahraniční politiky? Češi totiž často měli zahraničních politik hned několik, především když byly Ministerstvo zahraničních věcí a Hrad obsazeny různými stranami nebo pokud zastávaly odlišné ideologie," poukazuje Best na stránkách svého zpravodaje The Fleet Sheet.

Václav Klaus se podle něj s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem rozcházel v otázce evropské integrace a Schwarzenbergovi se zase nelíbilo Zemanovo sbližování s východoevropskými diktátory. "Zeman kupodivu našel společnou řeč s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, ale rozpory teď panují v samotné ČSSD," tvrdí Best.

"Část členské základny se chce soustředit na evropské a transatlantické vazby, další část se chce přiblížit k Rusku. Místo toho, aby si Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka vybrali, snaží se balancovat mezi oběma tábory. Sobotka tak v důsledku posílenou přítomnost NATO buďto odmítá, nebo obhajuje, podle toho, ke komu mluví," poukazuje publicista.

Sám sebe se ptá: "Může vůbec dnes někdo jednoznačně říct, jaká je česká zahraniční politika? A zajímá to někoho doopravdy?"

Kam směřuje naše zahraniční politika v těchto dobách netuší ani místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Vedle stálého proruského směřování, odmítání spojenecké pomoci a utlumování vztahů v rámci Visegrádské čtyřky, jsme stále svědky neschopnosti dohodnout se na jednom stanovisku, jak by naše zahraniční politika měla vypadat a zda se vůbec shoduje se zájmy České republiky," poukazuje místopředseda.

Ve svém komentáři se mimo jiné obrací na koaliční smlouvu. "Závazky, které si vládní koalice dala za úkol splnit, se nejen neplní, ale také se odvrací úplně jiným směrem! Bohužel, ze kterého má Moskva i Peking zřejmě radost. A to cituji: „Budeme podporovat dodržování lidských práv ve světě. Zvláštní důraz budeme klást na úctu k jednotlivci, na práva sociální, ekonomická a na ochranu životního prostředí." Ani laik by rozhodně neoznačil Čínu či Rusko za ideály demokracie. Dalším sporným bodem je tvrzení vládní koalice, a to že „Zásadní změnu postoje České republiky ke členství v EU bude provázet kontinuita zahraniční politiky." Těžko pochopit, co tím chtěl básník vlastně říci," přemítá Ženíšek.

Domnívá se, že netápeme pouze v politice směrem k NATO. "Pochopil bych, kdyby kategorické odmítnutí přítomnosti spojeneckých vojsk (která nám však nebyla nabídnuta), či jenom uznání snah ostatních zemí o posílení jejich vlastní obrany, pramenilo z toho, že obranu již strategicky zajištěnou máme, nebo ji alespoň posilujeme (například v regionální spolupráci na úrovni zemí Visegrádské čtyřky). Bohužel, v postoji vůči Rusku jsou premiéři Maďarska a Slovenska stejně laxní, jako náš premiér," tvrdí místopředseda TOPky.

Jediné Polsko by podle něj bylo schopné na ukrajinskou krizi rychle reagovat a přijít s jasnou bezpečnostní politikou. "Visegrádská spolupráce zažívá spolu s ukrajinskou krizí svoji vlastní. Ukázalo se totiž, jak velmi rozdílné postoje členských zemí k Rusku jsou. Polsko se po výrocích pana premiéra a pana ministra obrany začalo ptát, jak je to vlastně s našimi postoji, protože ve svých postojích vůči Rusku je poměrně osamoceno. Nedivil bych se, kdyby se Polsko obrátilo směrem k zemím, jako je Německo či Francie, kde se poměrně lépe názorově shodnou. Na ukrajinskou krizi země V4 nebyly připraveny, ostatně ani tak EU. O to více bychom měli tomuto tématu věnovat více pozornosti a priorit, ne vymýšlet jiné, možná lehčí alternativy," tvrdí Marek Ženíšek

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna žádá vládu, aby zajistila vyšetření otravy Bečvy. Rezignaci…

03.12.2020 13:19 Aktualizováno Sněmovna žádá vládu, aby zajistila důkladné vyšetření dvojího úniku chemikálií z letošního září a…

Rozjedou se vleky? Vláda podle Havlíčka rozhodne o lyžařských areálech v…

03.12.2020 13:06 Vláda by se pravděpodobně v pondělí měla domluvit, zda povolí provoz lyžařských středisek, případně…

Zemřel francouzský exprezident Valéry Giscard d'Estaing (†94), měl covid.…

03.12.2020 12:20 Aktualizováno Ve věku 94 let zemřel bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. Oznámil to Elysejský…

Pražský hrad zůstává pro veřejnost uzavřen, Mynář to zdůvodnil obavou z…

03.12.2020 11:21 Pražský hrad se dnes návštěvníkům neotevřel. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář rozhodnutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama