Irelevantní, laxní... Sobotka to schytal od Besta a TOP 09

Praha - Zahraniční politika předsedy vlády Bohuslava Sobotky je laxní a irelevantní. Tak to vidí americký publicista a novinář žijící v České republice Erik Best a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, kteří se svorně ptají: Jaká vlastně je a kam směřuje naše zahraniční politika?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/

Analytik a publicista Eric Best se domnívá, že až bude prezident Miloš Zeman příští pondělí obědvat se členy vlády, měl by s nimi probrat zahraniční politiku země. "Nebo bychom měli spíše říct zahraniční politiky? Češi totiž často měli zahraničních politik hned několik, především když byly Ministerstvo zahraničních věcí a Hrad obsazeny různými stranami nebo pokud zastávaly odlišné ideologie," poukazuje Best na stránkách svého zpravodaje The Fleet Sheet.

Václav Klaus se podle něj s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem rozcházel v otázce evropské integrace a Schwarzenbergovi se zase nelíbilo Zemanovo sbližování s východoevropskými diktátory. "Zeman kupodivu našel společnou řeč s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, ale rozpory teď panují v samotné ČSSD," tvrdí Best.

"Část členské základny se chce soustředit na evropské a transatlantické vazby, další část se chce přiblížit k Rusku. Místo toho, aby si Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka vybrali, snaží se balancovat mezi oběma tábory. Sobotka tak v důsledku posílenou přítomnost NATO buďto odmítá, nebo obhajuje, podle toho, ke komu mluví," poukazuje publicista.

Sám sebe se ptá: "Může vůbec dnes někdo jednoznačně říct, jaká je česká zahraniční politika? A zajímá to někoho doopravdy?"

Kam směřuje naše zahraniční politika v těchto dobách netuší ani místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Vedle stálého proruského směřování, odmítání spojenecké pomoci a utlumování vztahů v rámci Visegrádské čtyřky, jsme stále svědky neschopnosti dohodnout se na jednom stanovisku, jak by naše zahraniční politika měla vypadat a zda se vůbec shoduje se zájmy České republiky," poukazuje místopředseda.

Ve svém komentáři se mimo jiné obrací na koaliční smlouvu. "Závazky, které si vládní koalice dala za úkol splnit, se nejen neplní, ale také se odvrací úplně jiným směrem! Bohužel, ze kterého má Moskva i Peking zřejmě radost. A to cituji: „Budeme podporovat dodržování lidských práv ve světě. Zvláštní důraz budeme klást na úctu k jednotlivci, na práva sociální, ekonomická a na ochranu životního prostředí." Ani laik by rozhodně neoznačil Čínu či Rusko za ideály demokracie. Dalším sporným bodem je tvrzení vládní koalice, a to že „Zásadní změnu postoje České republiky ke členství v EU bude provázet kontinuita zahraniční politiky." Těžko pochopit, co tím chtěl básník vlastně říci," přemítá Ženíšek.

Domnívá se, že netápeme pouze v politice směrem k NATO. "Pochopil bych, kdyby kategorické odmítnutí přítomnosti spojeneckých vojsk (která nám však nebyla nabídnuta), či jenom uznání snah ostatních zemí o posílení jejich vlastní obrany, pramenilo z toho, že obranu již strategicky zajištěnou máme, nebo ji alespoň posilujeme (například v regionální spolupráci na úrovni zemí Visegrádské čtyřky). Bohužel, v postoji vůči Rusku jsou premiéři Maďarska a Slovenska stejně laxní, jako náš premiér," tvrdí místopředseda TOPky.

Jediné Polsko by podle něj bylo schopné na ukrajinskou krizi rychle reagovat a přijít s jasnou bezpečnostní politikou. "Visegrádská spolupráce zažívá spolu s ukrajinskou krizí svoji vlastní. Ukázalo se totiž, jak velmi rozdílné postoje členských zemí k Rusku jsou. Polsko se po výrocích pana premiéra a pana ministra obrany začalo ptát, jak je to vlastně s našimi postoji, protože ve svých postojích vůči Rusku je poměrně osamoceno. Nedivil bych se, kdyby se Polsko obrátilo směrem k zemím, jako je Německo či Francie, kde se poměrně lépe názorově shodnou. Na ukrajinskou krizi země V4 nebyly připraveny, ostatně ani tak EU. O to více bychom měli tomuto tématu věnovat více pozornosti a priorit, ne vymýšlet jiné, možná lehčí alternativy," tvrdí Marek Ženíšek

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 21:45 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama