Boj o služební zákon: Okamuru rozčílil téměř drzý Sobotka

Praha - Na úterní mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny chtějí poslanci projednat například zrušení třicetikorunových poplatků u lékaře a v lékárnách, vyšší daně u cigaret, třetí sazbu DPH nebo zákon o loteriích. Hlavním bodem jednání ale bude služební zákon, který dělí opozici. Zatímco hnutí Úsvit s jeho podporou nepočítá, ODS ano, ale pod podmínkou.

Poslanecká sněmovna (7.5.2014)

"Levicová vláda sociálních demokratů, ANO a KDU-ČSL jen za prvních několik měsíců po svém jmenování propustila 500 úředníků a místo nich přijala 700 svých lidí. Ty teď plánuje na jejich postech na několik let zabetonovat pomocí nového, narychlo ušitého, služebního zákona, který lidem spojeným s touto vládou zajistí neodvolatelnost. Před projednáváním služebního zákona před tím varoval předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala. Ten také avizoval, že ODS je připravená služební zákon podpořit, pokud vláda přistoupí na kompromisní návrhy ODS," uvedla tisková mluvčí občanských demokratů Jana Havelková.

„Tento návrh má jediný cíl: zabetonovat na úřadech stovky lidí blízkých sociální demokracii a hnutí ANO – vznikne pevný svazek neodvolatelných, navzájem se vybírajících a podporujících se úředníků – ale ne těch kvalitních, ale především politických nominantů této vlády," zdůrazňuje Petr Fiala.

Občanští demokraté mají podle svého předsedy připomínky zejména k tomu, že návrh služebního zákona vznikal naprosto nestandardně. Vláda nejprve předložila jakousi demoverzi zákona, kterou následně zcela od základů předělala. „Opozice měla na seznámení se zákonem jen 12 dní. Jenže to nebyla nešikovnost, ale záměr levicové vlády," říká Petr Fiala.

„Chceme služební zákon, který zaručí kvalitní a profesionální státní správu. Proto budeme požadovat změnu zákona zejména ve třech následujících bodech: otevřít úřednická místa pro lidi ze soukromého a akademického sektoru, ponechat ministrovi pravomoci vůči náměstkům včetně výběru a nezřizovat generální úřad, tedy nezřizovat další úřad pro úředníky, který znamená jen vyšší náklady a vytváří umělý úřednický aparát," vysvětluje Petr Fiala.

„Pokud bude vláda ochotná po konstruktivní diskusi na pozměňovací návrhy přistoupit, jsme připraveni zákon podpořit," uzavírá Fiala.

Úsvit: Návrh je šitý horkou jehlou

Hnutí Úsvit služební zákon ve stávajícím znění nepodpoří, jelikož podle předsedy strany Tomia Okamury absolutně odporuje původnímu záměru odpolitizovat státní správu. "Vláda jaksi mimochodem vyškrtla jmenování generálního ředitele státní správy prezidentem a tuto pravomoc si se skromností sobě vlastní přisvojil v podstatě pan Sobotka. Tenhle tah si dovolím nazvat téměř drzostí - vždyť jmenování vládou na návrh předsedy vlády je ta nejhorší možná varianta, protože zabetonuje závislost státní správy na vládnoucí koalici a ještě víc ji zpolitizuje," uvedl Okamura.

Hnutí Úsvit proto předloží pozměňovací návrh, aby generálního ředitele jmenoval na návrh Poslanecké sněmovny prezident. "Mezi další naše výhrady patří, že doposud nebyla předložena analýza finanční náročnosti a i když odhad hovoří o částce 5 až 8 miliard, relevantní informace o tom, kolik to opravdu bude daňové poplatníky stát, je velmi důležitá. Dále máme připomínky k odměňování, které je velmi neatraktivní pro mladé lidi, systém zkoušek, systém uzavírání smluv a další. Nechceme blokovat EU dotace které jsou navázány na služební zákon, ale tento návrh je opravdu šitý horkou jehlou," dodal Okamura.

Hnutí naopak podpoří senátní návrh zákona o odpadech, návrh zákona o spotřební dani, zákon o dani z příjmu, zákon o loteriích, zákon o DPH, zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon o státní sociální podpoře a novelu zákona o hmotné nouzi, která má zamezit zneužívání sociálních dávek.

"Naším cílem musí být motivace slušných rodin, aby alespoň část z nich měla děti tři. Stojí za úvahu systémová změna, kdy porodné bychom měli vyplácet na každé dítě - ale jen těm rodičům, kteří mají nějakou pracovní historii a své děti řádně vychovávají. Tím bychom se vyhnuli vyplácení dávek nepřizpůsobivým občanům, kteří parazitují na sociálních dávkách a plozením dětí se doslova živí, přičemž tyto děti řádně nevychovávají. Vyzýváme vládu, aby předložila co nejrychleji komplexní strategii podpory rodin s dětmi," dodal Okamura k zákonu o státní sociální podpoře.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Související:

Právě se děje

reklama