Ostuda, trapná fraška, divadlo, selhání. Česko nemá eurokomisaře, politici zuří

Praha - Koalice se ani na včerejší večerní schůzce nedohodla na českém kandidátovi na eurokomisaře. To rozlítilo zejména opoziční politiky, kteří tvrdí, že místo aby vláda myslela na dobro republiky a občanů, bojuje jen o vlastní koryta.

Poslanecká sněmovna

Podle poslankyně Evropského parlamentu za KSČM Kateřiny Konečné se už nejedná o ostudu, ale o totální selhání. "Je evidentní, že česká vláda nejen zaspala, ale pro Českou republiku nevyjednala vůbec nic. Interní hádky o jménech zakryly podstatu. Nejsme schopni nikoho nabídnout a nevíme, co chceme, proto si pro dalších pět let nezasloužíme portfolio, které by bylo alespoň částečně hodno našeho státu," uvedla již včera k výberu eurokomisaře Konečná.

"KSČM již dlouho před volbami do EP upozorňovala na to, že by vyjednávání o budoucím komisaři neměla česká vláda zanedbat. Bohužel byli jsme neustále odmítáni s tím, jak strašíme veřejnost. Tento týden však jasně ukazuje, že nemáme ani malou šanci si říct o cokoliv důležitého. A není to vina nikoho jiného než nás. Jestli heslem nového šéfa komise je "Nový začátek pro Evropu", je zvláštní, jak si tento začátek představuje česká vláda," dodala europoslankyně.

"Ráda bych doufala, že je to první a poslední zakopnutí v její evropské politice, nicméně vzhledem k tomu, že například v programovém prohlášení současného kabinetu máme jasně deklarovanou podporu pro smlouvu mezi USA a EU, která může velmi silně poškodit naše občany, mohu jen konstatovat, že si musíme zvykat. V Evropě totiž díky vedení našeho státu i nadále chceme hrát roli pouhé stafáže velkých. Potom se ovšem nedivme, co si sama Evropská unie vůči nám i na úkor našich občanů bude dovolovat," tvrdí Konečná.

Za pravdu jí dává její stranická kolegyně Eva Kašová, kandidátka do Senátu Parlamentu ČR za KSČM. "Vládní strany se opět nedohodly na českém eurokomisaři. Spor mezi ČSSD a ANO působí České republice v zahraničí ostudu. Rozhodování mezi Pavlem Mertlíkem, jehož prosazuje ČSSD, a Věrou Jourovou, kterou prosazuje hnutí ANO, nedospělo k žádnému závěru," uvedla kandidátka.

"Premiér Sobotka, který měl ve středu do Bruselu dovézt jméno, tak odjel pouze s tím, že se v Bruselu poradí. Je poněkud smutné, že český premiér nedovede prosadit jednoznačné rozhodnutí o tom, kdo bude českým eurokomisařem. Dalo by se i říct, že šéf Evropské komise Juncker si nakonec vybere sám a to je, myslím, velmi smutný výsledek činnosti českých vládních představitelů. Vládní koalice opět selhala. Tentokrát již na evropské úrovni," dodala Kašová.

Zpestření okurkové sezóny divadelním představením

Ani sociální demokraté nejsou ze včerejšího neúspěšného jednání příliš nadšeni. "Jasně se ukazuje, že pro vládní strany jsou důležitější posty pro vlastní členy než zájmy českých občanů. Vládní koalice nás již několik měsíců ujišťuje, že zejména v evropských otázkách bude postupovat jednotně a vždy v zájmu České republiky. Ale nedělá to," upozornil předseda strany Petr FIala.

"Už dávno měla jednoznačně určit, o kterou oblast má Česká republika v Evropské komisi zájem a vybrat vhodného kandidáta pro dané portfolio. Namísto toho jsme se kvůli neschopnosti vládní koalice dostali do situace, kdy se budeme muset spokojit s tím, „co zbude." Vládní koalice tak neprosazuje zájmy České republiky a místo toho jen vybere jednoho člověka, kterému věnuje lukrativní bruselský post. Když to ale dosud nedokázala, začíná byt trochu jedno, kdy se k tomu dostane," dodal Fiala.

Kritiku na výběr eurokomisaře si neodpustil ani místopředseda strany a europoslanec Jan Zahradil "Nakonec je hezké, že vláda se rozhodla zpestřit okurkovou sezónu divadelním představením s blíže neurčeným počtem pokračování. Vedle jiných přesvědčivých výkonů lze ocenit také Pavla Teličku v roli losera dekády. Být už podruhé během 10 let odkopnut od funkce, považované za jistou, se nikomu hned tak nepovede," uvedl.

Okamura: Selhání, fraška, trapné

Za selhání považuje včerejší jednání také předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. "Vládní koalice ČSSD, ANO, KDU-ČSL se opět v noci, již poněkolikáté, nedohodla na jménu českého eurokomisaře. Je to nekončící fraška. Mezitím, co se hádají, tak jsou již ta nejdůležitější evropská ministerstva rozebrána jinými státy. Zase budeme pět let hrát v EU ty poslední housle bez jakékoliv šance na sebemenší vliv," tvrdí.

"Místo aby vláda myslela na dobro republiky a občanů, tak bojuje jen o vlastní koryta. Proto dokonce ani nestačila předjednat pro naši republiku alespoň trochu vlivné místo v Evropské komisi. Toto je zatím největší selhání vládní koalice v evropské politice. Dnes tedy pojede premiér na setkání s předsedou Evropské komise a dalšími premiéry bez konkrétního jména a prý se dokonce jede do EU „poradit". To nám připadá jako vysloveně trapné," dodal Okamura.

Za pravdu mu dává i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Koalice se opět nedohodla na jménu eurokomisaře. Je to ostuda cele vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zatímco jiné státy už lobují za portfolio, které chtějí získat a nabízí svého kandidáta, my stále vybráno nemáme a pan premiér prý počká, až co mu předseda komise sám nabídne! Ach jo!" tvrdí.

"Včerejší fiasko výběru kandidáta na evropského komisaře je exemplárním příkladem toho, že hledání konsenzu je nejen mezi opozicí a koalicí, ale i uvnitř koalice mimořádně obtížné. Až odezní tyto trapné okolnosti, spojené s debatami o naší reprezentaci v EU, snad si na ně předseda vlády občas vzpomene a už nebude při zdůvodňování personálních razií nebo například při rušení poplatků ve zdravotnictví vykládat, jak zlá pravice úmyslně škodila tomuto národu," uvedl exministr zdravotnictví Leoš Heger.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

Související:

Právě se děje

reklama