Zeman poprvé odmítl jmenovat soudce. V čem byl problém?

Praha - Prezident Miloš Zeman odmítl návrh ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) na jmenování Jana Veselého předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem. ČTK to dnes řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Důvodem odmítnutí jsou podle něho Veselého nedostatečné pracovní výsledky a to, že jím řízený mělnický soud dlouhodobě obsazuje poslední místa v hodnocení kvality. Zeman prý zohlednil i negativní stanovisko Soudcovské unie. Jan Veselý odmítnutí nekomentoval. "Prezident rozhodl. Já nemám jak reagovat, je to jeho pravomoc," řekl ČTK.

Miloš Zeman, prezident ČR

Ovčáček doplnil, že prezident se otázkou zabýval ve středu a k odmítnutí kandidáta přistoupil vůbec poprvé. Válková následně v tiskové zprávě napsala, že Zemanovo rozhodnutí respektuje. Na post šéfa ústeckého krajského soudu vyhlásí nové výběrové řízení tak, aby se vítěz mohl ujmout funkce od 1. října.

Soudkyně ústeckého krajského soudu Zdeňka Hošková, která iniciovala první dopis s pochybnostmi o výběru Veselého, ČTK řekla, že prezidentovo rozhodnutí vítá. "Určitě pan prezident rozhodl tak, jak jsem si myslela, že by bylo správné rozhodnout s ohledem na stanoviska soudcovské rady a Soudcovské unie," uvedla s tím, že nové výběrové řízení na předsedu krajského soudu považuje za nejlepší řešení.

Zeman zároveň schválil druhého navrženého kandidáta na předsedu krajského soudu - Milana Bořka, který by měl od října šéfovat Krajskému soudu v Brně. Bořkovu nominaci bude v pondělí za prezidentovy přítomnosti projednávat vláda, která se chtěla na schůzi zabývat i návrhem na jmenování Veselého.

Bořek ČTK řekl, že je velmi rád, že Zeman k němu neměl výhrady. "Více věc nechci komentovat, dokud nominaci neprojedná vláda," uvedl. Připomněl, že brněnský krajský soud patří co do množství kauz k nejvíce zatíženým krajským soudům v ČR. "Vím, že bude přede mnou mnoho úkolů, které z toho vyplývají," doplnil Bořek, který působí na Vrchním soudu v Praze. Do dubna 2013 pracoval na Krajském soudu v Hradci Králové, který vedl i jako předseda. V Brně vystudoval a na návrat do něj se těší.

Veselý působí v justici od roku 1997, kdy nastoupil jako justiční čekatel Krajského obchodního soudu v Praze. V roce 2000 byl jmenován do funkce soudce a přidělen k Okresnímu soudu v Mělníku, který vede od března 2008.

Psali jsme:  

Vítězství Veselého ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti na předsedu ústeckého krajského soudu provázely kontroverze. Konkurz, v němž neuspěli místopředsedové ústeckého soudu, vedla tehdejší náměstkyně Válkové Hana Marvanová, která zdůrazňovala, že výběrové řízení je otevřeno pro uchazeče zvenčí. Otázka jmenování Veselého byla součástí sporu Marvanové s Válkovou, který vyvrcholil odchodem náměstkyně.

Marvanová dnes ČTK řekla, že pociťovala tlaky, aby se novým předsedou stal předjednaný kandidát z prostředí ústeckého soudu. "Výsledek výběrového řízení některým lidem v justici nevyhovoval a mám pocit, že tito lidé si nyní našli cestu i k panu prezidentovi," prohlásila.

Upozornila také na to, že konkurz na předsedu ústeckého a brněnského soudu se uskutečnil podle stejných, dlouhodobě nastavených pravidel, přičemž vítězství Bořka nikdo nezpochybnil. "Výběrové řízení proběhlo řádně. Nestandardní postup nastal až po něm," dodala a poukázala tak na to, že ministerstvo si o Veselém dodatečně vyžádalo další dokumenty.

Ze stejného důvodu výsledky konkurzu nedávno zpochybnila i Soudcovská unie, která navrhla, aby se uskutečnilo nové výběrové řízení. Válková však reagovala tak, že závěry výběrové komise považuje za směrodatné.

Proti jmenování Veselého se opakovaně postavila soudcovská rada ústeckého soudu, a Válková proto s návrhem váhala. Rada poukázala mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu, ačkoliv taková stáž bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy těchto soudů.

Zeman jmenoval loni v září hned tři předsedy krajských soudů, jejichž předchůdcům končil mandát. Novým šéfům plzeňského, českobudějovického a pražského městského soudu tehdy na Hradě řekl, že si velmi podrobně prostudoval jak jejich životopisy, tak i koncepce, které ve svých funkcích hodlají prosazovat.

Krajské soudy v Ústí nad Labem a v Brně byly v letech 2009 až 2011 zmiňovány ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služby. Ta upozorňovala na možné prorůstání s podsvětím a klientelismus na těchto soudech.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama