Česká ženská lobby proti zákonu o prostituci: Návrh psali ti, kdo sex nakupují

Praha - Česká ženská lobby vyzvala poslankyně a poslance, aby zamítli návrh zákona o regulaci prostituce. Podle ní představuje další riziko pro prostitutky a prostituty a upevňuje pozici zákazníků. Způsobil by tak prý víc škody než užitku. Lobby, která zastřešuje 28 ženských a prorodinných organizací a akademických pracovišť, to napsala v otevřeném dopise zákonodárcům. List má ČTK k dispozici.

Ceník nevěstince z roku 1932

"Návrh je psaný z pozice těch, kdo sex nakupují. Má zajistit bezpečný a státem regulovaný nákup sexuálních služeb. Způsobí tak ještě větší rizika pro osoby v prostituci, zatímco ještě více upevní mocenskou převahu klientů," uvedla lobby v dopise.

Podle lobby jde český návrh proti zahraničnímu trendu. Jiné státy volí prý jeden ze dvou přístupů. Buď prostituci legalizují, nebo postihují nakupování sexu a zákazníky. Cílem obou cest je posílit práva osob, které prostituci provozují, uvádí lobby.

Sněmovna poslala návrh zákona, s nímž přišel pražský magistrát, do dalšího projednávání v červnu. Nyní ho posuzuje poslanecký petiční výbor. Podle předlohy by prostitutky a prostituti museli mít zvláštní průkazy, chodit pravidelně na lékařské prohlídky a platit daně. Prostituce by se zařadila do podnikání.

Návrh zákona popisuje prostituci jako dobrovolné poskytování sexuálních služeb. Podle lobby ji ze svobodné vůle dělají lidé jen výjimečně, většinu k ní donutila nouze.

Lobby kritizuje i návrh zavést pravidelné zdravotní prohlídky. V zemích, kde se tento záměr prosadil, totiž výrazně vzrostla poptávka po nechráněném sexu. To zvyšuje riziko pro sexuální pracovníky a pracovnice.

Podle pisatelek a pisatelů je prostituce nebezpečná činnost, kterou společnost odsuzuje. "Být prostitutkou je co do pravděpodobnosti újmy na zdraví či ohrožení života pravděpodobně rizikovější činnost než práce dělníka na vrtných plošinách, kaskadéra, krotitele dravé zvěře, zkušebního pilota nebo bodyguarda," uvádí lobby v dopise.

Jak to chodí v cizině?

V Holandsku byl v roce 1999 přijat zákon, který rozlišuje mezi dobrovolnou a nedobrovolnou prostitucí. Dobrovolná prostituce je zde povolena a normalizována. Proti nedobrovolné prostituci byla vytvořena přísná opatření a zároveň se tento způsob snaží zlepšit pozici * prostituujících a oddělit prostituci od doprovodných kriminálních činností. Dobrovolnou prostituci si regulují samy odborově organizované prostitutky, žádají o úplné začlenění do komerční struktury společnosti, včetně řádného zdanění, pojištění, zajištění bezpečnosti pro pracovnice a zřizování legálních středisek jejich odborného školení

Prostituce je ekonomická činnost jako každá jiná a proto i u ní platí zákon nabídky a poptávky. Dokud se budou objevovat zájemci o tyto služby, nezmizí ani prostitutky. To si zřejmě uvědomili ve Švédsku, kde zavedli v roce 1999 tvrdé postihy za koupi nikoli prodej těchto služeb (zákazníci mohou být odsouzeni až na 6 měsíců vězení). Ukázalo se, že ani tento způsob řešení není ideální, neboť zákazníci si poradili po svém a dojíždějí za prostitucí do Dánska, informuje eee.wz.cz.

V Německu se v současné době projednává zákon o prostituci na parlamentní půdě. Tento zákon upravuje právní postavení prostituujících. Dolní komora jej schválila, horní komora jej zatím neschválila. Z důvodu rozdílných názorů obou parlamentních komor byl schválen tzv. Dohadovací výbor, který má za úkol najít kompromisní znění návrhu zákona, který má pak větší naději na schválení. Znamená to, že v blízké budoucnosti bude prostituce, prováděna v mezích zákona, v Německu legální. Jeho přijetím přestane být prostituce z hlediska zákona v rozporu s dobrými mravy, ale hlavním motivem je zlepšení neúnosné situace, která v této oblasti nastala. Zákon totiž umožní prostituujícím přístup k zákonnému zdravotnímu a důchodovému pojištění i k pojištění pro případ nezaměstnanosti a současně umožní lepší kontrolu ze strany příslušných státních orgánů.

Ve Francii se problematikou prostituce zabývá zákon o bezpečnosti. Nový zákon pokládá pasivní lovení za přestupek a trestá ho 6 měsíci vězení a pokutou 3750 euro. Francie přešla ze systému abolitionniste - prostitutky jsou oběti na systém zvaný probitionniste - klient i prostitutka jsou provinilci. Zároveň došlo k přesunutí prostituce z výnosných center měst na periferii. To vede ke zvýšení konkurence a tím i k riziku, že prostitutky začnou např.přijímat styk bez prezervativu.

Ve španělském Katalánsku byl přijat návrh zákona, který bude v této provincii regulovat zařízení, v nichž je prostituce provozována. Došlo tedy k zákonnému zakotvení, že aktivita prostituce provozované jako samostatná činnost, může být posuzována jako činnost prováděná za úplatu a jako taková obdržela právo na živnostenský list. Nový katalánský zákon stanovuje nejen povolené otevírací hodiny vykřičených domů, ale i hygienické podmínky, které musí být dodržovány, stejně jako pravidla pro jejich umístění v obydlených oblastech. Prostituce se takto staví na úroveň samozaměstnavatelům a jejich postavení ve společnosti nesmí být považováno za podřadné. Především mají být prostitutky za svou práci odměňovány spravedlivě. Stejně spravedlivě musí přispívat i do státního rozpočtu.

Témata: Prostituce | zákony

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama