Jmenování Jourové je skandál, zvýší se nezaměstnanost, zuří politici

Praha - Česká vláda dnes jmenovala ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou z hnutí ANO na post eurokomisaře. Koalice se na její nominaci dohodla na dnešní schůzce koaliční rady. Podle některých politiků se jedná o politický skandál, jiní se dokonce domnívají, že jednání bude mít v celkovém důsledku negativní vliv na zaměstnanost.

Věra Jourová, 1. místopředsedkyně ANO

Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy se dnes ukázalo, kdo má ve vládní koalici hlavní slovo. "Není to předseda vlády Bohuslav Sobotka, ale Andrej Babiš. Premiér se jezdil radit do Bruselu, nikoliv o dobrém portfoliu pro českého komisaře, ale aby měl alibi, proč zase ustoupil," uvedl Fiala.

"Je ale dobře, že se česká reprezentace konečně shodla na jednom jméně, i když to trvalo velmi dlouho. Při nástupu nové vlády jsme slyšeli, jak bude levicová vláda zejména v evropských věcech jednotná a silná. A vidíte – shodnout se na společném kandidátovi, který obsadí lukrativní post eurokomisaře, jí trvalo dva měsíce," dodal předseda ODS.

"Kvůli přetahování o jméno nemohla vláda vyjednávat o tom podstatně důležitějším - co bude mít náš člen v Evropské komisi na starosti. V zájmu České republiky věřím, že se bude paní Jourové dařit v Bruselu lépe než na Ministerstvu pro místní rozvoj. Bohužel vláda jí svou slabostí a nerozhodností při její nominaci nepřipravila nejlepší výchozí podmínky," domnívá se Petr Fiala.

Jeho názor sdílí i stranický kolega a ekonomický expert ODS Jan Skopeček. "Nominací ministryně Věry Jourové na post evropské komisařky končí neúměrně dlouhé a ČR poškozující měření sil uvnitř vládní koalice. Zaslouženou úlevu však velmi rychle střídá procitnutí z podmínek tohoto politického obchodu mezi ČSSD a ANO, a to v podobě shody na rychlejším růstu minimální mzdy, které se negativně projeví na trhu práce," uvedl v reakci na jmenování Jourové.

"Vyšší růst minimální mzdy poškodí zejména nejméně kvalifikované zaměstnance v regionech s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Vyšší mzdové náklady spojené s direktivním nařízením vlády o růstu minimální mzdy povedou k tomu, že zaměstnavatelé, kteří nebudou mít dodatečné zdroje na povinné navýšení mzdy, budou přinuceni propouštět. Zkušenosti členských zemí EU přitom ukazují, že země bez institutu minimální mzdy dosahují v průměru nižších podílů nezaměstnaných," podotkl ekonomický expert.

"Test, kdo skutečně v této zemi vládne, premiér Bohuslav Sobotka s Andrejem Babišem při výběru eurokomisaře opět prohrál. Musí být ale kvůli tomu i poraženým trh práce a jeho nejméně kvalifikovaní účastníci?" ptá se Skopeček.

Skandál české politiky

Proti jmenování Věry Jourové na post eurokomisaře se prudce ohradil také bývalý předseda ČSSD a současný šéf LEV 21 Jiří Paroubek, podle kterého se jedná o skandál české politiky.

"Měl jsem oprávněné výhrady ke špatné personální politice Nečasovy vlády. Musím říci, že vláda Zemanových kamarádů pod vedením J. Rusnoka mé výhrady jen umocnila. A nynější vláda se bohužel též činí," tvrdí expremiér.

"Z hlediska českých zájmů je jmenování Věry Jourové eurokomisařkou za ČR naprosto nepochopitelné. Šéfové vládní koalice se vůbec neobtěžují české veřejnosti sdělit, v čem je tato žena vynikající odbornicí. Její předchůdce Š. Füle je nesporně vynikajícím diplomatem, V. Špidla je výtečným odborníkem v oblasti sociálních věcí. A V. Jourová? V. Jourová byla ministrem pro místní rozvoj Martínkem v roce 2005 z tohoto ministerstva, kde pracovala jako náměstkyně ministra, vyhozena pro pracovní neschopnost," tvrdí šéf LEV 21.

"Velice jsem se V. Jourové zastával, pokud jde o Berijovské intriky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a nezákonného obvinění před podzimními komunálními volbami v roce 2006. Lidský ohled a zájem však nemohou setřít smutnou skutečnost, že budeme mít v Evropské komisi velmi slabou zástupkyni. Jak se totiž zdá, jedinou kvalifikací V. Jourové je, že je žena. Osobně dodám, že žena sympatická," uzavřel Jiří Paroubek.

"Hnutí ANO získalo pro svoji kandidátku pozici evropského komisaře výměnou za souhlas s vyššími výdaj státního rozpočtu, přičemž na tuto funkci kandidátka nemá právní nárok Zajímalo by mě, jak s touto informací naloží JUDr. Ištván. V logice jeho uvažování je to korupce, kterou ještě navíc zaplatí daňoví poplatníci," rýpnul si šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Paní Jourovou kromě nekonečné loajality k Andreji Babišovi nekvalifikuje na evropskou komisařku vůbec nic. Nedej Bože, aby jí připaelo portfolio fondů, za jejichž špatné nastavení u nás nese také odpovědnost. Do této funkce vysílají členské země zpravidla lidi, kteří mají dlouholeté politické zkušenosti, mezinárodní přehled a ideálně i jistou nadstranickost. Pusto prázdno," uvedl na sociální síti někdejší předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Jourová je dobrá volba, hájí se koalice

Podle členů koalice je ministryně Jourová na post eurokomisařky dobrou volbou. "Jsem rád, že se nám podařilo najít východisko ze zacyklené diskuse o eurokomisaři. Věra Jourová je dobrou volbou a věřím, že bude odvádět dobrou práci pro celou Evropskou unii," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

"Věra Jourová je kvalitní kandidátka, věřím, že odvede dobrou práci v komisi. Úvaha na téma Telička, či Mertlík by nebyla dobrou volbou," dodal ministr zemědělství Marian Jurečka.

"Volby do EP vyhrálo, byť těsně, ANO a po jen obtížně přijatelném P. Teličkovi přišlo hnutí A. Babiše s nekontroverzním jménem Věry Jourové, bývalé socíální demokratky a hlavně expertky na čerpání fondu EU, kterou do své vlády vzal jako ministryni pro místní rozvoj premiér Sobotka. ČSSD dnes ukázala, že umí nahradit zájem státu partikulárním stranickým zájmům. Nešlo o žádné personální handly, ale vyjednali jsme dlouhodobé programové priority čssd - navýšení minimální mzdy a z pohledu krajů take klíčové navýšení prostředků na odměňování pracovníků v sociálních službách o 750mil.kc," uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

"Ti lidé si navýšení rozhodně zaslouží, pracují v náročných podmínkách a zaslouží si úctu a respekt nás věech. Jsem velmi rád, že se to povedlo prave čssd, zajistit jim důstojnější odměňování. Od 1.1.2015 přebíraji financování sociálních služeb kraje a jako předseda Asociace krajů děkuji vládě, že se podařilo najít ve srovnání s úřednickými podklady na tuto agendu navíc téměř 1mld kč. To je dobrá zpráva především pro uživatele a ode dneška i poskytovatele sociálních služeb, samozřejmě to těší i hejtmany. Děkuji premiéru Sobotkovi, vícepremiéru Babišovi i všem dalším členům vlády, kteří naše požadavky směrem k socíálním službám podpořili," dodal Hašek.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Česko žádá kvůli kauze Vrbětice o právní pomoc Rusko

22.09.2021 16:24 V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou…

Zeman po odchodu z Afghánistánu už nepovažuje za nutné výdaje na obranu

22.09.2021 16:07 Prezident Miloš Zeman míní, že odchodem vojáků z Afghánistánu se situace změnila a není potřeba…

Na Babišův předvolební mítink přijede Orbán

22.09.2021 15:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem za týden ve středu…

Růst platů o inflaci je podle Zemana maximum možného, tvrdí Schillerová

22.09.2021 15:12 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Piráti a STAN napsali dopis EK, aby sankce zaměřila jen na Agrofert

22.09.2021 12:40 Aktualizováno Piráti a STAN napsali dopis Evropské komisi (EK) kvůli sporům o střet zájmů. Pokud nebude vyřešen,…

Plat řadového poslance by bez změny zákona mohl vzrůst o 5500 korun

22.09.2021 12:10 Plat řadového poslance a senátora by za současného zákonného stavu mohl příští rok vzrůst o 5500…

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Související:

Právě se děje

reklama