Souhlasí voliči ČSSD s vnitrostranickým referendem? Průzkum překvapuje

Praha - Sociální demokraté se rozhodli pro realizaci prvního vnitrostranického referenda, které se týká kumulací funkcí, většího zastoupení žen na kandidátkách a rozšíření okruhu lidí, kteří kandidáty do voleb vybírají. Takového referenda by se však zúčastnilo pouze 42,1% oslovených členů, příznivců a sympatizantů ČSSD.

ČSSD

Pokud by však do tohoto vnitrostranického referenda ČSSD byly zařazeny otázky, které vedení ČSSD do korespondenčního referenda neschválilo, a které se týkají zdanění církevních restitucí a zavedení sazby daně pro velké firmy z energetického, telekomunikačního a finančního sektoru, účast by se vyšplhala až na hodnotu 74,9% zúčastněných voličů, sympatizantů a příznivců ČSSD.

V souhrnu 80,6% dotázaných, kteří představují voliče, příznivce a sympatizanty ČSSD pak vnímá vyřazení dvou otázek z korespondenčního referenda ČSSD, které se týkají zdanění církevních restitucí a zavedení sazby daně pro velké firmy z energetického, telekomunikačního a finančního sektoru, za špatné.

Z uvedeného zjištění společnosti SANEP, tak lze jednoznačně vyvodit enormní zájem voličského lektorátů, ale i příznivců a sympatizantů ČSSD o vyjádření se k otázce církevních restitucí, ale i k zavedení sazby daně pro velké firmy. Tyto dvě otázky však vedení ČSSD do probíhajícího korespondenčního referenda ČSSD nezařadilo, což může výrazně omezit zájem o voličů této strany o uvedené referendum. Rovněž však v očích voličů sociální demokracie může dojít i poklesu důvěry zejména v předsedu Bohuslava Sobotku, který se tak v jejich očích snaží vyhnout ožehavým tématům, které však byly součástí předvolebních slibů.

Jak totiž dále ukazují výsledky exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, který se zaměřil na korespondenční referendum ČSSD a na schválené i neschválené otázky, 92,9% dotázaných voličů, příznivců a sympatizantů ČSSD, kteří by se referenda zahrnujícího i dvě vyřazené otázky zúčastnili, souhlasí s tím, aby ČSSD navrhla zákonem zdanit církevní restituce.

Stejně tak 93,3% dotázaných vyjádřilo souhlas s tím, aby ČSSD navrhla zákonem zavedení druhé (vyšší) sazby daně pro velké firmy z energetického, telekomunikačního a finančního sektoru.

Většinový souhlas panuje i s tím, aby podle stanov o konečné podobě kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva obce, města, kraje, Senátu a PS rozhodovali v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném volebním obvodu (95,2%) a s tím, aby ČSSD navrhla zákonem omezit kumulaci placených veřejných funkcí (95,2%).

Neutrální postoj pak mezi voliči, příznivci a sympatizanty panuje v otázce genderové politiky, kdy 50,6% dotázaných souhlasí s tím, aby podle stanov alespoň 40 procent všech kandidátů na kandidátkách do zastupitelstva kraje a Poslanecké sněmovny tvořily osoby opačného pohlaví, ale 49,4% je opačného názoru.

Jakkoli, kromě otázky zastoupení žen v politice ČSSD, panuje ve všech otázkách referenda drtivá převaha kladných hlasů, nelze opomíjet skutečnost, že právě vyřazené otázky mohou mít pro voliče ČSSD zásadnější význam v pohledu na vnímání sociální demokracie a její úlohy v rámci koaliční vlády, než schválené tři otázky, které navíc nevzbuzují u voličů takový zájem.

Témata: ČSSD | průzkumy

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama