Upírat cizincům v ČR právo volit? Absurdita, zlobí se ombudsmanka

Brno - Cizincům ze států Evropské unie, kteří v Česku dlouhodobě žijí a mají zde vyřízený pobyt, je řadu let upíráno právo volit do obecních zastupitelstev. Podle ombudsmanky Anny Šabatové jde o zjevný rozpor s evropským právem. Řekla to dnes na tiskové konferenci. Volit mohou nyní ti, kteří mají vyřízený trvalý pobyt, ne však ti s přechodným pobytem. Šabatová na to v pondělí dopisem upozornila ministra vnitra.

Ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že primární evropské právo lze v tomto případě aplikovat přímo, tj. i předtím, než proběhne legislativní proces změny zákonů, chce ochránkyně jednat s ministrem o možnosti změnit pravidla účasti občanů EU již pro letošní komunální volby (např. metodickým dodatkem).

Smlouva o fungování Evropské unie stanovuje, že občané EU mají právo volit a být voleni ve volbách do Evropského parlamentu a v obecních volbách v členském státě, v němž mají bydliště, a to za stejných podmínek jako státní příslušníci tohoto státu. Bydlištěm se přitom rozumí členský stát, v němž občan EU žije, ale není jeho státním příslušníkem. Po jak dlouhou dobu má být členský stát jeho bydlištěm, aby se na něj volební právo vztahovalo, předpisy EU nestanovují a nechávají takovou podmínku na jednotlivých členských státech, ovšem při respektování zásady nediskriminace. Jestliže občan EU splňuje volební podmínky stanovené členským státem, v němž má bydliště, má podle Smlouvy o fungování EU a dalších evropských směrnic právo volit a být volen v obecních volbách.

Zatímco pro účast ve volbách do Evropského parlamentu Česká republika určila podmínku přihlášení k trvalému nebo přechodnému pobytu po dobu nejméně 45 dní, v případě komunálních voleb nejsou evropské předpisy respektovány a občanům EU je volební právo upíráno. Podmínkou totiž v případě komunálních voleb není délka pobytu na území, ale získání povolení k trvalému pobytu. Účast v komunálních volbách je umožněna jen občanům, kteří jsou v den voleb v příslušné obci přihlášeni k trvalému pobytu. Tím se v případě občanů ČR myslí pouhý „evidenční" trvalý pobyt podle zákona o evidenci obyvatel. Pro cizince je však trvalým pobytem povolení k pobytu na území České republiky, které lze získat zásadně až po několika letech (zpravidla pěti) nepřetržitého pobytu na území ČR. Tato podmínka tak představuje přímý rozpor s právem EU.

„Je zcela absurdní, aby právní pojem‚ bydliště v členském státě' obsažený ve Smlouvě o fungování EU, jímž je vymezováno volební právo občanů EU, byl v české právní úpravě odlišně vykládán v případě voleb do Evropského parlamentu a v případě voleb do zastupitelstev obcí," konstatuje veřejná ochránkyně práv v tiskové zprávě na serveru ochrance.cz s tím, že stejně problematické je i bránění občanům EU být členy politických stran a hnutí.

Ústavní pořádek ČR garantuje právo sdružovat se v politických stranách výslovně pouze občanům ČR, ale současně cizincům členství ve stranách nezakazuje. Naproti tomu zákon o sdružování v politických stranách a hnutích toto právo přiznává pouze občanům ČR. Ani občané EU, kteří v ČR získají povolení k trvalému pobytu, se tak nemohou stát členy politické strany. Ve volbách jsou tak znevýhodněni. V případě voleb do Evropského parlamentu, kdy mohou své kandidáty nominovat výhradně politické strany, jsou tak cizinci z jiných zemí EU s pobytem v České republice přímo diskriminováni.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama