Jourová získala podporu eurovýboru: Bylo to grilování na mírném ohni, oddechla si

Praha - Sněmovní výbor pro evropské záležitosti dnes podpořil kandidaturu ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) na eurokomisařku. Své hlasy jí dali poslanci koaličních stran, opozice se hlasování zdržela. Ve čtvrtek má kandidaturu Jourové oficiálně schválit vláda a poté pošle její nominaci do Bruselu.

Věra Jourová (ANO), ministryně pro místní rozvoj

Pro Jourovou hlasovalo devět zástupců ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL ve výboru, sedm reprezentantů TOP 09, ODS, KSČM a Úsvitu se hlasování zdrželo. Část z nich tak vyjádřila nesouhlas s formulací závěrečného usnesení výboru, v němž se hovoří o "schválení doporučení" Jourové. Výbor však podle nich nemá pravomoc nominaci schvalovat, ale jen ji projednat.

Na zasedání vystoupila nejen Jourová, ale i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten vyjádřil přesvědčení o jejích odborných i morálních kvalitách na vykonávání funkce eurokomisařky a zopakoval, že nominace ženy zvyšuje šance České republiky na získání významnějšího resortu v Evropské komisi. "Její kandidatura nám podle přesvědčení vlády umožní na evropské úrovni vyjednávat ze silnější pozice," zdůraznil Sobotka.

Jourová uvedla, že by preferovala řízení agendy regionálního rozvoje. I přes skutečnost, že si toto portfolio chce nadále podržet Rakousko, věří, že Česko má šanci tento vlivný resort získat. U resortů institucionálních záležitostí, dopravy, průmyslu nebo digitální agendy, o které česká vláda také projevila zájem, Jourová přiznala, že se v nich necítí tak silná jako u regionálního rozvoje, jemuž se věnuje ve funkci ministryně a problematikou evropských fondů se zabývala i profesně. "Jsem přesvědčena, že pokud bychom vyjednali tato portfolia, jsem schopná velmi rychle si tu substanci osvojit," ujistila nicméně místopředsedkyně ANO.

Pokud se stane eurokomisařkou, chce se Jourová zaměřit hlavně na dobré zvládnutí řízení svěřené agendy v Bruselu a ráda by se zasadila o dobrou informovanost českých občanů o Evropské unii a jejích přínosech. "Třetím cílem je během působení v Bruselu neformálními cestami stmelovat lidi, kteří tam pracují pro Českou republiku," doplnila své priority.

Psali jsme:  

Po úvodních vystoupeních Sobotky a Jourové čelila kandidátka asi hodinu dotazům členů evropského výboru, kteří se zajímali o její názory především na unijní problematiku. A to nejen v oblastech, o jejichž řízení Česko v komisi usiluje, ale i na otázky energetiky, regulací v životním prostředí, imigrační politiky EU nebo společného trhu. Na konci září by měla podobnou proceduru absolvoval před plénem Evropského parlamentu, kde se pro ni vžilo označení "grilování" kandidátů na eurokomisaře.

"Bylo to těžké, byla jsem poměrně dost nervózní, ale nakonec to v rámci možností proběhlo snad ne úplně špatně," zhodnotila Jourová své vystoupení před poslanci výboru. "Pokud to bylo grilování, tak na velmi mírném ohni," komentoval slyšení Sobotka, který přiznal, že ho čekal tvrdší. Sama Jourová očekává, že "grilování" před europoslanci bude mnohem náročnější.

Opozice vystoupení české kandidátky hodnotila kriticky. Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové byla Jourová vyjma problematiky evropských fondů v ostatních otázkách dezorientovaná. "Česká vláda jde do poměrně velkého rizika, protože kandidáti na eurokomisaře musí obstát před poslanci Evropského parlamentu. Když bude takto nekonkrétně nebo nekompetentně odpovídat, tak nemusí uspět," řekla Langšádlová ČTK.

Pochybnosti má i předseda ODS Petr Fiala. "Já mám trošku obavu, že se vláda příliš soustředí na to, že v Evropské komisi získáme portfolio regionálního rozvoje, v němž nepochybně paní ministryně Jourová prokázala svoji kompetenci. Jsem si méně jistý, zda se dobře vyzná v těch dalších portfoliích, o která má Česká republika zájem," řekl novinářům. Věří nicméně, že Jourová své nedostatky odstraní.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama