Filip vztekle: Je to stejné jako za Nečase, jen vám chybí Nagyová

Praha - Řada poslanců sociální demokracie dnes podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vůbec netušila, pro co hlasuje, když navzdory vládní dohodě kývla na snížení spotřební daně z nafty a benzinu. Poslanec ČSSD Milan Urban, který snížení navrhl, byl podle ministerského předsedy největším pomocníkem opozice při chystaných obstrukcích.

Vojtěch Filip /KSČM/ diskutuje s Andrejem Babišem /ANO/

Podle šéfa ANO a vicepremiéra Andreje Babiše si ČSSD měla hlasování ohlídat. Předseda koaličních lidovců Pavel Bělobrádek je přesvědčen, že poslanci věděli, o čem hlasují.

"Především mě opravdu nenapadlo, že dneska největším pomocníkem opozice při obstrukci bude poslanec sociální demokracie Milan Urban. On dnes sehrál výrazně obstrukční roli," řekl novinářům po přerušení jednání Sobotka. Narážel tak na chystané obstrukce opozice při schvalování služebního zákona. Na něj se dnes ale i díky zmatkům v řadách ČSSD nedostalo.

Vládní koalice chtěla v rámci novely zákona o spotřebních daní podpořit tzv. zelenou naftu pro zemědělce. Díky 17 hlasům sociálních demokratů ale nechtěně kývla i na Urbanův pozměňovací návrh. Sociální demokrat Ladislav Šincl pak po více než hodině a přestávce kvůli schůzce klubu ČSSD své hlasování zpochybnil, což ve Sněmovně vzbudilo nevoli opozičních stran, protože námitku lze podle jednacího řádu uplatnit jen bezprostředně po hlasování. Kvůli zpochybnění hlasování o Urbanově návrhu ODS uvažuje, že podá stížnost k Ústavnímu soudu. Kromě Šincla Urbanův návrh podpořili také poslanci ČSSD Jaroslav Foldyna, Richard Dolejš, Adam Rykala, Jan Birke a Antonín Seďa.

Psali jsme:  

Sobotka uvedl, že řada poslanců jeho strany byla "zcela dezorientována", a hlasovala proto zmatečným způsobem, i když se věc probírala v úterý na klubu. Část poslanců ČSSD podle něj na schůzi klubu nebyla. Legislativní zmetek, jak Sobotka schválenou podobu normy nazval, by neměl jít do Senátu. Věří, že "hlasovací omyl" bude vyřešen již v pátek.

Za omyl označil hlasování i Babiš. "Nevěděli, o čem se pořádně hlasuje, a asi to popletli. ČSSD tvrdí, že došlo k omylu. Měli si to ohlídat," řekl Babiš. Urbanův návrh opakovaně označil za nepřijatelný.

Šincl své hlasování zpochybnil. A pobouřil opozici

Předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák si po schválení novely vyžádal hodinovou přestávku a odešel na poradu klubu. Poté vystoupil na plénu poslanec ČSSD Ladislav Šincl: "Stává se mi to jednou za volební období, ale chtěl bych zpochybnit hlasování. Námitku jsem chtěl uplatnit ihned, ale předseda klubu svolal přestávku, a proto jsem ji nemohl uplatnit ihned."

Sněmovna nakonec pětadevadesáti hlasy Šinclově námitce vyhověla – a otevřela cestu k tomu, aby se o již schváleném Urbanově návrhu hlasovalo znovu. Kroky vládní koalice v tu chvíli ovšem rozhněvaly opozici. "Jsem absolutně v šoku, co vládní koalice předvedla. Po hodině si rozvzpomenout, že chci něco zpochybnit, mi zavání podvodem, lží, habaďůrou, ale rozhodně ne demokratickými principy," konstatoval šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura.

Filip vládě: Je to stejné jako za Nečase, jen vám chybí Nagyová

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury hodinovou pauzu ČSSD využila k tomu, aby poslance, kteří hlasovali s opozicí, přiměla ke změně názor, případně aby sehnala další zákonodárce, kteří by Urbanův návrh shodili ze stolu. "My nemůžeme za to, že jste zapomněli zpochybnit hlasování v okamžiku, kdy to zákon a jednací řád umožňuje, to znamená bezprostředně," prohlásil Stanjura. "Takový pokus měnit výsledky hlasování sněmovny je nepřijatelný, a já ho napadnu u Ústavního soudu, protože příště přijdete se zpochybněním druhý den. Děláte si z toho trhací kalendář."

Poslance ČSSD nešetřil ani František Laudát z TOP 09. "Hlasování jste zpackali, prohráli, nedohodli jste se v klubu. Připadám si tady jako Neználek v říši divů. Tento nebezpečný precedent se do budoucna otočí proti vám," ohradil se proti revokaci hlasování s tím, že pokud ČSSD s nižší spotřební daní nesouhlasí, má ji řádně zamítnout v Senátu, kde drží většinu. "Mám vážnou obavu, že tato koalice pokračuje v praktikách koalicí předešlých, jen nemá paní Nagyovou," přisadil si i předseda KSČM Vojtěch Filip.

Naopak podle Bělobrádka poslanci byli dobře informováni a věděli, o čem hlasují. Podle něj v koalici dříve platila nepsaná dohoda, že se strany nebudou překvapovat pozměňovacími návrhy. ČSSD i ANO ji ale podle Bělobrádka nedodržují. "Nejčistší je pustit zákon do Senátu a ten by ho měl eventuálně vrátit. Ale tam zřejmě také není jasné, jak by Senát, který je většinově ovládán sociálními demokraty, rozhodl," poznamenal Bělobrádek.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

O problematickém dole Turów se dnes nakonec jednat bude

24.09.2021 12:35 Zástupci Česka a Polska dnes jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. ČTK to sdělil mluvčí…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Vláda v pondělí projedná rozpočet na příští rok se schodkem přes 376…

24.09.2021 11:45 Vláda v pondělí projedná návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

23.09.2021 21:45 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Poslanci se zřejmě mimořádně sejdou jen pár dní před volbami

23.09.2021 20:24 Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na…

BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v mezích zákona

23.09.2021 18:35 Aktualizováno Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů nezná ani TI

23.09.2021 15:32 Aktualizováno Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Exprezident Klaus je opět hospitalizován v nemocnici

23.09.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Do Ústřední vojenské nemocnice se dnes…

Související:

Právě se děje

reklama