Reparát ČSSD: Poslanci už prý budou hlasovat o benzinu "správně"

Praha - Novela zákona o spotřebních daních by v pátek měla napodruhé projít Sněmovnou v souladu s vládní představou. Je o tom přesvědčen šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, podle něhož bude pro snížení spotřební daně z nafty a benzinu hlasovat jen minimum sociálních demokratů. Ve středu jich pro hlasovalo 17, většina ale podle vlastních slov omylem nebo kvůli nedostatečné znalosti dopadů navrhovaného opatření. To by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) připravilo státní rozpočet o 14 miliard korun.

Poslanecká sněmovna

Vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců chtěla ve středu v rámci novely zákona o spotřebních daních podpořit tzv. zelenou naftu pro zemědělce. Díky 17 hlasům sociálních demokratů ale prošel i pozměňovací návrh Milana Urbana (ČSSD), který snižuje spotřební daně u nafty o 2,50 Kč/litr a u benzinu o 1,50 Kč/litr. Později však poslanec ČSSD Ladislav Šincl zpochybnil své hlasování Sněmovna jeho námitku přijala, a o novele by se tak i přes hlasité protesty opozice, která hrozí i stížností k Ústavnímu soudu, mělo znovu hlasovat v pátek.

"Já si myslím, že pro návrh pana Urbana bude jen pan Urban," řekl dnes ČTK k postoji sociálních demokratů k pátečnímu opakovanému hlasování Sklenák. Jeho kolegové z klubu pak hovoří nejčastěji o dvou nebo třech, maximálně pak šesti, sedmi hlasech pro Urbanův návrh ze strany ČSSD.

Většina ostatních prý nehlasovala pro návrh svého kolegy z přesvědčení, ale třeba kvůli neznalosti přesných rozpočtových dopadů opatření. Někteří míní, že věc měla být více zdůrazněna na úterním jednání klubu. I kritici předsedy strany a premiéra Bohuslava Sobotky přitom hovoří o tom, že nešlo o vzpouru, jak se spekulovalo v médiích.

Dalším důvodem, proč někteří sociální demokraté hlasovali v rozporu s postojem vlády, je pak to, že část z nich nevěděla, o čem přesně se jedná. Někteří se prý domnívali, že se hlasuje o zvýšení spotřební daně u cigaret. U této normy totiž Urban také přišel s pozměňovacím návrhem, s nímž tentokrát souhlasí většina sociálnědemokratických poslanců. Dvojice koaličních partnerů je prý o postoji klubu informována.

Urban ke svému pozměňujícímu návrhu uvedl, že bude mít rovnoměrný dopad 3,20 Kč na krabičku cigaret u všech cenových kategorií. Konečná prodejní cena tak podle něj vzroste nejvýš o čtyři koruny.

Z hlediska počtu kuřáků se Česká republika řadí k těm o něco "vyspělejším" zemím Evropy. Zatímco v nejzakouřenějším Řecku bere cigaretu do úst 42 % populace a v Bulharsku nebo Maďarsku necelých 40 %, v Česku to je přibližně 26 %. Toto číslo nás řadí mírně pod celoevropský průměr (29 %), úrovně skandinávských zemí (Švédsko – 16 %, Finsko – 21 %) však ještě zdaleka nedosahujeme.

V České republice v současné době pravidelně kouří zhruba čtvrt milionu mladých lidí do osmnácti let. Průměrný věk, ve kterém děti vykouří svou první cigaretu, se pohybuje okolo deseti let a devadesát procent kuřáků se stává závislými ještě před dosažením plnoletosti. Jak bývá často zdůrazňováno, počet dívek kuřaček již dnes převažuje nad mladými kuřáky opačného pohlaví.

Přestože děti běžně začínají kouřit se svými vrstevníky, první příklad dostávají v rodině. Pokud oba rodiče dítěte kouří, je pravděpodobnost, že se samo stane kuřákem, čtyřikrát vyšší než u dětí nekuřáků, informuje odvykani-koureni.cz.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 14:25 Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 08:25 Volební účast v sobotních volbách, ve kterých voliči ve 13 obcích Česka rozhodovali o novém složení…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Související:

Právě se děje

reklama