A co Brno? O hlasy voličů v moravské metropoli se poperou nová hnutí

Brno - Kromě tradičních politických stran, jako jsou ČSSD, ODS nebo KDU-ČSL, odevzdají kandidátní listinu pro komunální volby v Brně i další uskupení. Patří mezi ně hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, A co Brno?, ale i aktivisté z Žít Brno. Stejně jako v předešlých volbách nebudou chybět zástupci z KSČM, Strany zelených a TOP 09. Termín pro odevzdání kandidátek je 5. srpna. Primátorský post obhajuje jako lídr ČSSD Roman Onderka, který je v čele radnice už druhé volební období, sdělila dnes ČTK mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová.

Magistrát města Brna

Koalici v Brně nyní tvoří ČSSD a ODS. Onderka je primátorem už osmým rokem. "Je to nejdelší doba ze všech brněnských porevolučních primátorů," uvedla Haluzová. Onderka se stal lídrem pro komunální volby už v závěru loňského roku. Získal silnou podporu členů místní organizace ČSSD Brno-město, přestože patří do skupiny takzvaných pučistů.

Po loňských volbách do Sněmovny navrhl odvolání předsedy strany Bohuslava Sobotky kvůli tomu, že ČSSD získala méně hlasů, než se čekalo. Čelil kvůli tomu kritice, zejména v souvislosti s utajovanou schůzkou části vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Onderka se jí ale neúčastnil.

Lídrem koaliční ODS bude překvapivě brněnský radní František Vižďa, který se zatím na brněnské politické scéně výrazně neprojevil. Jeho zvolení bylo minulý týden překvapením pro mnohé zainteresované, neboť se původně mluvilo o starostovi městské části Brno-střed Liboru Šťástkovi a jako další kandidát se nabízel Onderkův náměstek Robert Kotzian. Sněm dal před mediálně známějšími kolegy přednost právě Vižďovi. Ten zatím v obecné rovině označil za své volební priority strategii parkování a rozvoj města.

O funkci brněnského primátora se budou ucházet čtyři ženy, které sedí v brněnském zastupitelstvu. Za komunisty je to stejně jako minule Helena Sýkorová. Irena Matonohová byla v předcházejících volbách lídrem TOP 09, nyní je v čele Starostů a nezávislých. Zelení vsázejí na starostku Nového Lískovce Janu Drápalovou, která je místopředsedkyní Strany zelených a po rezignaci Pavla Lišky stranu povede až do zvolení nového předsedy po volbách. Jedničkou lidovců je Klára Liptáková, starostka městské části Maloměřice-Obřany. Do brněnského zastupitelstva se dostala teprve letos jako první náhradnice za odstupující Jitku Ivičičovou. Prvním na seznamu TOP 09 je předseda brněnské organizace a zastupitel Jaroslav Kacer.

Další uskupení podávají kandidátku v Brně poprvé. Vrcholový manažer ze soukromé sféry Petr Vokřál je lídrem hnutí ANO, ředitel brněnského gymnázia Petr Kovač bude v čele kandidátky hnutí nezávislých kandidátů s názvem A co Brno? a Matěj Hollan povede do podzimních voleb aktivisty z Žít Brno. Hnutí Úsvit zatím lídra neurčilo.

Zatímco lídři velkých stran zatím o volebních prioritách nemluvili, nová uskupení už mají jasno. Žít Brno se bude držet otevřenosti města vůči občanům, problematiky územního plánování a kulturní politiky. Aktivisté nesouhlasili s podobou návrhu aktualizace brněnského územního plánu, který letos schválili brněnští zastupitelé. Aktivisté plánu vytýkali nepřehlednost, legalizaci černých staveb nebo možnost výstavby obchodů v plochách pro zeleň.

A co Brno?, které letos po vystoupení z TOP 09 založila brněnská zastupitelka Petra Vítková, chce zase změnit dosavadní systém v politice. Podle Vítkové totiž o všem rozhodují dva nebo tři silní jedinci ve stranách a ostatní musí následovat jejich rozhodnutí. Vítková by chtěla do politiky zapojit lidi, kteří s ní nemají zkušenosti, ale záleží jim na městu a něco dokázali v profesním životě.

V minulých komunálních volbách v roce 2010 přišlo v Brně k urnám skoro 42 procent voličů ze 316.756 možných. Zvítězila ČSSD s více než 30 procenty hlasů před ODS, která měla skoro 22 procent. Právě ČSSD a ODS potom vytvořily koalici.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Česko žádá kvůli kauze Vrbětice o právní pomoc Rusko

22.09.2021 16:24 V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou…

Zeman po odchodu z Afghánistánu už nepovažuje za nutné výdaje na obranu

22.09.2021 16:07 Prezident Miloš Zeman míní, že odchodem vojáků z Afghánistánu se situace změnila a není potřeba…

Na Babišův předvolební mítink přijede Orbán

22.09.2021 15:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem za týden ve středu…

Růst platů o inflaci je podle Zemana maximum možného, tvrdí Schillerová

22.09.2021 15:12 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Piráti a STAN napsali dopis EK, aby sankce zaměřila jen na Agrofert

22.09.2021 12:40 Aktualizováno Piráti a STAN napsali dopis Evropské komisi (EK) kvůli sporům o střet zájmů. Pokud nebude vyřešen,…

Plat řadového poslance by bez změny zákona mohl vzrůst o 5500 korun

22.09.2021 12:10 Plat řadového poslance a senátora by za současného zákonného stavu mohl příští rok vzrůst o 5500…

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Související:

Právě se děje

reklama