Další mela ve Sněmovně? Mají se zdražovat cigarety, opozice avizuje obstrukce

Praha - Poslanci by měli ve středu rozhodnout o předloze, která zvýšením spotřební daně zdraží cigarety. Před schvalováním je taky novela o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele, aby nemuseli s lednem ve školství skončit. Poslanci by se mohli dostat ke kontroverzní celkové novele neúčinného služebního zákona. Pravicová opozice avizovala zdržování.

Cigarety, kouření

Zvýšením spotřební daně u cigaret chce vláda předejít jejímu pozdějšímu skokovému růstu s ohledem na slabší kurz koruny vůči euru. Krabička novelou zdraží o tři až čtyři koruny, později by to bylo šest až sedm korun.

Poslanci ale předložili řadu pozměňovacích návrhů, chtějí daň zvýšit jinak než vláda. Například Jiří Koskuba (ČSSD) jich přednesl hned šest. Další návrh na jiné zvýšení daně vznesl jeho stranický kolega Milan Urban. Navrhuje shodný korunový nárůst daně u levnějších i dražších cigaret.

K novele zákona o pedagogických pracovnících poslanci podali dva pozměňovací návrhy. Šanci na úspěch má Martina Berdychová (ANO), která chce zařadit mezi učitele tlumočníky českého znakového jazyka. Návrh Jana Zahradníka (ODS) by změkčil kvalifikaci vychovatelům v dětských domovech, stačilo by jim střední pedagogické vzdělání.

Služební zákon je posledním bodem programu nynější mimořádné schůze. Kluby TOP 09 a ODS už dřív ohlásily, že bez splnění jejich podmínek mohou schvalování normy zcela zablokovat. Kdy se poslanci k hlasování o předloze dostanou, není jasné. Koaliční tábor připouští, že závěrečné kolo může trvat dlouho; hledá možnosti, jak obstrukcím bránit.

Jednou z variant, kterou připouští jednací řád, je omezení řečnické doby až na dvakrát deset minut. Omezení by ale neplatilo pro představitele s takzvaným přednostním právem a pro poslance, který by vystoupil se stanoviskem klubu.

Ke zkrácení řečnické lhůty na deset minut a současně k omezení možnosti poslanců vystoupit pouze na dva projevy sáhla bývalá vládní koalice například v listopadu 2011. Tehdejší opozice, zejména ČSSD, se snažila zabránit přijetí některých úsporných zákonů.

Sněmovna může schvalovat zákony jen o středách a o pátcích od 09:00 do 14:00. Opozice má právo vetovat návrh, aby byla pro třetí čtení vyčleněná i jiná doba.

Pravici na celkové novele služebního zákona vadí hlavně generální ředitelství státní služby. Koalice na to přistoupit nehodlá. Poukazuje na to, že ředitelství obsahuje i neúčinný zákon; pokud by se nic nezměnilo, vstoupil by v působnost od příštího roku. Zrušení generálního ředitelství by znamenalo nutnost novelu zcela přepracovat.

Klidně v rozporu s Ústavou, zuřila ODS

„Zapamatujme si dnešní den (pátek 25. července - pozn.red.). Byl to černý pátek pro demokratickou politickou kulturu v naší zemi. ČSSD, ANO a KDU-ČSL zjistily, že se jim nehodí demokratická pravidla a bez ohledu na ně si udělaly, co chtěly. Opozice nemůže za to, že premiér Sobotka fakticky neřídí ani vládu, ani vlastní poslanecký klub. Předseda Sněmovny dnes nedokázal odpovědět na otázku, jestli je rozprava nebo není, jestli jsme ve třetím čtení nebo nejsme, kdo může hovořit a kdy. Jednací řád byl postaven na hlavu. Jenomže pravidla jsou tu od toho, aby chránila většinu i menšinu. Bez nich demokracie nefunguje. Nejsem příznivcem ústavních stížností v politických záležitostech. ODS ale nezbývá, než se na Ústavní soud nyní obrátit, protože jedině on může autoritativně říct, zda vládní koalice za podpory komunistů postupovala podle pravidel. My jsme přesvědčeni, že ne," řekl Petr Fiala.

„Hnutí ANO, sociální demokraté a lidovci se prostě rozhodli za každou cenu zabránit snížení ceny nafty a benzinu, ať to stojí, co to stojí – klidně i v rozporu s Ústavou," konstatuje Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS. „Nakonec tedy prošel zákon, který nezlevňuje naftu a benzin všem, ale zlevňuje ji jenom převážně velkým zemědělským podnikům," dodal Stanjura.

Poslanci ODS snížení spotřební daně z pohonných hmot podpořili. Podle ODS to totiž pomůže všem – ušetří nejenom firmy a rodiny, ale i stát, například na nižších provozních nákladech policie, hasičů, dopravců a dalších, stojí v tiskové zprávě na serveru ods.cz.

„Od pekaře až po provozovatele taxi služby jde o jednoznačně pozitivní ekonomický stimul, který zpětně pocítí celá ekonomika. Ušetřené finance, které nebudou odvedeny na dani, z ekonomiky nezmizí. Jak podnikatelé, tak rodiny mohou díky úspoře na ceně pohonných hmot spotřebovat více jiných statků, případně více uspořit či investovat. Nejde tedy o hru s nulovým součtem," vysvětluje ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 11:16 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 12:00 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Havlíček: Vláda chce formou energetických šeků přispět na ceny energií…

26.09.2021 13:43 Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

Související:

Právě se děje

reklama