Platy soudců se zvýší: ÚS zrušil způsob výpočtu, dal ale stopku žalobám

Brno - Platy soudců se v budoucnu musí zvýšit, zpětně se jim však dorovnávat nebudou. Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil současný způsob výpočtu mzdové základny. Nález vstoupí v platnost na konci roku, do té doby musí vzniknout nová úprava. Dosud základnu určoval 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý kalendářní rok, podle dnešního nálezu se musí vrátit k trojnásobku. Rozhodnutí vítá Soudcovská unie ČR. Ministerstvo spravedlnosti bude nález respektovat. Podle předběžných propočtů by mělo zvýšení platů vyjít na 770 milionů korun ročně, o které by chtěl resort navýšit rozpočet.

Ústavní soud ČR, Brno

Návrh na zrušení aktuální metody výpočtu podal loni Městský soud v Brně v reakci na desítky žalob, jimiž se soudci domáhali dorovnání platu. Z nálezu plyne, že žaloby nebudou úspěšné.

"Jakkoliv ÚS trvá na tom, že zákonodárce v této věci dlouhodobě postupuje vědomě protiústavním, a tedy neomluvitelným způsobem, je třeba současně vidět, že zpětné doplacení těchto částek by znamenalo významný a zejména též nepředvídaný zásah do státního rozpočtu, který by nutně vedl k dalšímu růstu zmíněného napětí mezi společností a soudci," stojí v nálezu. ÚS zároveň apeloval na velkorysost soudců jakožto společenské elity.

Právník Jaroslav Brož, který zastupuje asi 20 soudců ve sporech o platy, dnešní nález označil za Pyrrhovo vítězství. Odvaha konkrétních soudců postavit se chlebodárci jim sice nezajistila zpětné dorovnání, ale dosáhli alespoň toho, že se ÚS jasně postavil proti zásahům do nezávislosti soudní moci, uvedl Brož.

Konkrétně pro letošek soudcovská základna podle sdělení ministerstva práce a sociálních věcí činí 64.496 korun. Od této částky se odvozují příjmy jednotlivých soudců podle funkcí a délky praxe. Při návratu k trojnásobku by základna přesáhla 70.000 korun.

Ministerstvo spravedlnosti chce s ministerstvem práce spolupracovat na právní normě, která nově upraví výpočet platů. "Ta bude s analýzou dopadů na státní rozpočet předložena vládě ČR," uvedlo dnes ministerstvo. Nález má nepřímý dopad také na státní zástupce. Jejich platová základna je totiž vždy na 90 procentech té soudcovské.

Na 770 milionů korun podle náměstka ekonomického úseku ministerstva spravedlnosti Pavla Kasíka vyjde zvýšení platů soudců i žalobců. "Tento možný dopad už byl avizován při přípravě státního rozpočtu a nyní bude uplatněn jako nadpožadavek do rozpočtu ministerstva spravedlnosti," doplnil Kasík.

Psali jsme:  

ÚS podle Soudcovské unie ČR potvrdil názor, že byl zásah zákonodárné moci ve vztahu k hmotnému zabezpečení soudců protiústavní. "Takto ÚS navázal na svou dlouhodobě konstantní judikaturu vyjadřující myšlenku, že rovněž stabilita hmotného zabezpečení soudců je jedním z mnoha garantů soudcovské nezávislosti v právním státě," uvedl v prohlášení místopředseda unie Tomáš Novosad.

ÚS předloni zrušil fixní platovou základnu pro léta 2012 až 2014. Záložní koeficient v hodnotě 2,5násobku průměrné mzdy ponechal v zákonu jen do konce roku 2012. Narychlo se proto schvalovala nová úprava, která ovšem místo požadovaného trojnásobku ukotvila základnu k 2,75násobku. Podle ÚS již tehdy bylo z dřívějších nálezů jasné, že jedinou možností je právě trojnásobek. Nynější nález má v platové agendě ÚS pořadové číslo 14, argumenty se z velké části opakují.

Městský soud v Brně v návrhu upozornil také na okolnosti přijetí zákona. ÚS připustil, že zákonodárci chybovali při vymezení účinnosti. Norma se měla poprvé použít pro leden 2013, ale přitom vyšla ve Sbírce zákonů až 17. ledna.

ÚS už dříve opakovaně zdůrazňoval, že příjmy v justici představují jednu ze záruk nezávislosti soudní moci. Měly by být stabilní veličinou, která není závislá na politickém kalkulování a lze ji snížit jen v mimořádných situacích, případně v okamžiku, kdy klesnou průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Taková situace nyní nenastala. Soudci mají oproti jiným profesím omezené možnosti vedlejší výdělečné činnosti. V úvahu připadá jen správa vlastního majetku, publikační, umělecká a akademická činnost.

Nález ÚS připravila Milada Tomková, z hlasování byl na vlastní návrh pro podjatost vyloučen Tomáš Lichovník. Jako prezident Soudcovské unie totiž aktivně bojoval proti platovým restrikcím v justici. Nález se přímo nedotkne platů ústavních soudců, kteří jsou odměňováni podle jiných pravidel. Do Senátu však nyní shodou okolností míří novela, podle níž by se jejich plat stanovil ze stejného základu jako u kolegů v justici, nikoli z nižšího základu jako u poslanců, senátorů či ministrů.

K nálezu zaujali odlišná stanoviska soudci Vladimír Sládeček, Jan Musil a Radovan Suchánek. Sládeček měl jen dílčí výhradu, zbylí dva však v takzvaném disentu formulovali opačný názor a vyslovili otázku, zda se společenská prestiž soudců skutečně odvíjí hlavně od výše příjmů. "Nemyslíme si, že by měl ÚS takováto měřítka společenské prestiže podporovat," stojí ve stanovisku.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama