Kalousek to schytává: Nejdřív si kopl Sobotka, pak si přisadil ÚS

Praha - Zrušení slevy na dani z příjmu pro pracující důchodce bylo podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dalším případem, kdy bývalá vláda TOP 09 a ODS porušila ústavu. Její představitelé by se proto měli omluvit všem pracujícím důchodcům, míní. Část zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu, dnes zrušil Ústavní soud (ÚS). Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) upozornil, že neústavní stav v takovém případě trval 20 let, protože slevu zavedla až Topolánkova vláda v roce 2007.

Ilustrační foto

"Je to další případ, kdy byla bývalá vláda TOP 09 a ODS Ústavním soudem usvědčena z porušování ústavních principů," napsal ČTK v reakci na výrok ÚS Sobotka. "Pan Kalousek a pan Fiala (Petr Fiala, předseda ODS) by se měli veřejně omluvit všem pracujícím důchodcům, které protiústavně připravili o slevu na dani. Jsem rád, že naše vláda navrhla obnovení této slevy a že už příslušný zákon prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně," doplnil premiér.

Podle Kalouska je třeba rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. "Nicméně je potřeba zdůraznit, že neústavní stav tady trval 20 let. Sleva na dani pro pracující důchodce neexistovala a zavedla ji až Topolánkova vláda v roce 2007. Poté byla na nějakou dobu kvůli konsolidaci veřejných rozpočtů zrušena. Tehdy nesly náklady na konsolidaci veřejných financí všechny skupiny obyvatel," uvedl.

"Neústavnost v tomto případě netkví v tom, zda je institut slevy na dani zaveden či nikoliv, to je otázka politického rozhodnutí," reagovala na Kalouskovo vyjádření mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Neústavnost podle ní spočívá v nerovném přístupu k plátcům daní. Podmínky musí být nastaveny pro všechny stejně, zdůraznila Sedláčková.

Šéf ODS Fiala podle svých slov s rozhodnutím soudu nemá žádný problém, protože jde stejným směrem jako návrh občanských demokratů z jara. On sám prý opatření bývalé vlády nikdy za dobré nepovažoval, ale upozornil, že se krok odehrál v úplně odlišné ekonomické situaci.

Komunisté výrok ÚS uvítali. "Po prostudování nálezu Ústavního soudu ČR bude také KSČM požadovat proplacení zpětně peněz tisícům důchodců za loňský a letošní rok. Rozpočtové prostředky na nápravu chybného kroku vlády Petra Nečase se musí najít," uvedl v tiskové zprávě stínový ministr financí za KSČM Jiří Dolejš.

Co dnes řekl Ústavní soud

Ústavní soud nejprve neshledal, že by napadená úprava měla vůči poplatníkům daně z příjmů fyzických osob, kteří jsou zároveň poživateli starobního důchodu, rdousící neboli konfiskační dopad ve vztahu k jejich majetku a že by daná úprava byla přímo rozporná s čl. 11 odst. 1 Listiny, tedy s ochranou samotného vlastnického práva. Ústavní soud k tomu poznamenal, že zdanění příjmů sazbou 15 %, byť počítanou z tzv. superhrubé mzdy, zcela zjevně nezasahuje do případné ekonomické aktivity starobních důchodců způsobem, v jehož důsledku by pozbyla své základní opodstatnění. Pakliže lze připustit její intenzivnější dopad v případech, kdy výše takto zdanitelného příjmu je menší, ani zde nelze přehlédnout, že dotčené osoby jsou současně poživateli starobního důchodu. Případné krajní případy, kdy by s ohledem na nízkou výši tohoto důchodu mohlo být uvažováno o tom, že celková výše příjmu poplatníka neumožňuje jeho důstojný život nebo jej dokonce staví do situace hmotné nouze, jsou řešitelné v oblasti sociálního zabezpečení.

Ústavní soud však shledal protiústavnost této úpravy v jejím rozporu s principem neakcesorické a akcesorické rovnosti. V prvním případě jde o nerovnost uvnitř samotné skupiny pracujících starobních důchodců, neboť zákonodárce vázal kritérium přiznání či nepřiznání slevy na dani pobíráním starobního důchodu jediný den v roce, a to 1. ledna, přičemž jakékoliv jiné časové hledisko je nepodstatné, informuje usoud.cz.

Podle Ústavního soudu se nerovnost mezi poplatníky, kteří jsou ve zdaňovacím období poživateli starobního důchodu, projevuje již v tom, že ti, co mají toto postavení k 1. lednu zdaňovacího období, přichází vždy o celou základní slevu na dani, zatímco ti, kteří se v tomto postavení ocitnou kdykoliv později, třeba i jen následující den (tedy 2. ledna), mají tuto slevu zachovanou v plné výši. Není přitom podstatné, zda po celou dobu, po kterou vykonávají výdělečnou činnost, pobírají také starobní důchod. Důsledkem uvedené právní úpravy je významný rozdíl v postavení obou těchto skupin poplatníků, protože ti, v jejichž případě se sleva na dani uplatní, budou mít bez ohledu na pobíraný starobní důchod daň ze zdanitelných příjmů o 24 840 Kč ročně nižší.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

V pondělí zřejmě bude jasno, jestli se platy plošně zvýší

25.09.2021 15:43 Zaměstnanci státu a veřejných služeb by mohli mít v pondělí jasno, o kolik by se jim v od ledna…

ČSSD se dostane do Sněmovny, myslí si Hamáček

25.09.2021 14:42 Česká strana sociálně demokratická dnes na brněnském výstavišti zahájila "ostrou" fázi kampaně před…

Kolik se dá vydělat na volbách? Stranám jde o stovky milionů korun

25.09.2021 08:11 Strany, hnutí a koalice soupeří ve sněmovních volbách vedle politického vlivu v zemi přeneseně také…

Babiš půjde na třetí dávku očkování den před sněmovními volbami

24.09.2021 22:01 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 ve čtvrtek 7.…

ROZHOVOR: Zásah proti Nečasovi na Úřadu vlády byl pučem. Babiš nás ještě…

24.09.2021 22:00 Aktualizováno Senátorka za ODS Miroslava Němcová je přesvědčena, že zásah tehdejšího Útvaru pro odhalování…

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:28 Aktualizováno Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

Návrh Maláčové na krizové ošetřovné se už pravděpodobně nestihne přijmout

24.09.2021 13:56 Krizové ošetřovné pro případ lokálního uzavírání škol, které navrhla tento týden ministryně práce…

ANO bude mít kandidáta na prezidenta, potvrdil Babiš. Konkrétní jméno nemá

24.09.2021 13:06 Vládní hnutí ANO postaví do prezidentských voleb v roce 2023 vlastního kandidáta. Novinářům to dnes…

Hamáček nabídl Slovinsku prodloužení české policejní mise na hranicích

24.09.2021 12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi nabídl…

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

24.09.2021 12:28 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice…

Související:

Právě se děje

reklama