Kraje požádaly církev o schůzku kvůli zřízení fondu. Jak reagoval Duka?

Brno/Praha - Předseda Asociace krajů Michal Hašek požádal představitele České biskupské konference (ČBK) o schůzku, na které by chtěl dál jednat o církevních restitucích. Po neúspěchu vyjednávání vládní komise se zástupci církví o možném zúžení rozsahu restitucí kraje přicházejí s požadavkem na vznik společného fondu, ze kterého by bylo možné financovat některé projekty, například provoz hospiců. Termín schůzky stanoven není, církve ale dál říkají, že primární je pro ně jednání s vládou a nastavení modelu spolupráce státu a církví.

Dominik Duka, kardinál a pražský arcibiskup

"Dopis (předsedovi ČBK kardinálu Dominiku Dukovi) přišel včera (ve středu), v odpovědi uvádíme, že jsme ochotni se setkat, ale ve formátu i dalších církví a v kontextu církve - vláda, hejtmanství, státní samospráva," sdělil dnes ČTK Milan Badal z tiskového střediska pražského arcibiskupství. Připomněl také, že termín schůzky se může domlouvat až během září, až se z dovolených vrátí i představitelé dalších církví.

Hašek o možnosti zřízení fondu mluvil v červnu. Část peněz by do něj prý vložily kraje a část peněz z finančních náhrad v rámci restitucí církve. Fond by mohl financovat projekty v oblasti sociálních věcí, zdravotnictví či školství. "Pracovně řečeno se chceme bavit o některých typech projektů, například hospicové péči, kde by peníze mohly být v poměru 1:1," řekl tehdy Hašek.

Uvedl, že z rozpočtů krajů šlo od roku 2001 na záležitosti církví a jimi zřizovaných organizací 2,5 miliardy korun. Nejvíce peněz podle něj uvolnil Jihomoravský kraj, který například na církevní střední školy, církví zřízené organizace, charity či opravy kostelů dal více než 560 milionů korun. Církve v ČR by se podle něj měly i díky finanční náhradě z církevních restitucí daleko více zapojit do fungování sociální péče.

Zatímco Bohuslav Sobotka už se nejspíš těší, až se na církevní restituce zapomene, Michal Hašek slibuje něco jiného. "Kraje nedají církevním restitucím pokoj," napsal na Facebooku.

Nyní ještě dodal: Někomu se do jednání s kraji evidentně nechce. Je sice hezké odkazovat se donekonečna na jednání s vládou (žádné neprobíhá), ale kompetence a zřizovatelské funkce ve zdravotnictví, sociálních věcech a středním školství mají už 12 let kraje."

Jednáním s církvemi o narovnání byla za ČSSD pověřena Alena Gajdůšková. K ní se postupně přidalo i hnutí ANO. Žádný oficiální vládní tým, který církve požadovaly, ale nakonec nevznikl. Stejně tak jednání s Gajdůškovou uvázlo na mrtvém bodě.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek.

Přestože vyplácení státního příspěvku církvím  v rámci církevního vyrovnání skončí za 17 let, tak už v 15. roce vydá státní rozpočet na církve méně než by musel vydat, pokud by k církevnímu vyrovnání nedošlo. Po 30 letech, v roce 2043 zmizí položka církve z výdajů státního rozpočtu. V roce 2055 se vyrovnají celkové náklady na církve a církevní vyrovnání od roku 2013 s rozpočtovými výdaji na církve, pokud by k vyrovnání nedošlo. V roce 2062, 50 let od církevního vyrovnání, bude kumulovaná rozpočtová úspora díky jeho přijetí 28,63 mld. Kč v cenách roku 2011 ve srovnání se stavem, že by k vyrovnání nedošlo.

Po ukončení splátek finančního vyrovnání v roce 2043 bude rozpočtová úspora následujícího roku zvýšená o daně z církevního majetku, resp. daně z jeho výnosů činit 3,8 mld. Kč a s rostoucími výnosy z církevního majetku by se měla v následujících letech zvyšovat, říká církev na obranu restitucí na webu tisk.cirkev.cz.

Oprávněnými osobami pro navrácení majetku jsou farnosti, řády, kongregace, diecéze a další instituce registrované v České republice. Tyto právnické osoby budou mít plné dispoziční právo k majetku. Rozhodování o použití výnosů z majetku bude zcela v jejich kompetenci. Schválení Vatikánu podléhá pouze zcizení (prodej) majetku římskokatolické církve, jehož cena převyšuje 1,5 milionu eur. Jedná se o kontrolní mechanismus římskokatolické církve, který má zabránit defraudaci velkých rozměrů. Z tržby za prodaný církevní majetek stejně jako z jeho výnosů se Vatikánu nic neodvádí.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Česko poskytne Afghánistánu 75 milionů korun

20.09.2021 15:46 Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 14:26 Aktualizováno Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Vyšetřovací komise k Bečvě doporučila inventarizaci a digitalizaci výpustí…

20.09.2021 12:40 Aktualizováno Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s…

Související:

Právě se děje

reklama