Advokát chce přezkoumat odložení trestního oznámení na premiéra Babiše

Advokát Petr Němec podal žádost o přezkoumání rozhodnutí, kterým žalobce odložil Němcovo trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše (ANO) či bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli jejich postupu v souvislosti s druhou vlnou epidemie koronaviru.

Andrej Babiš
doporučujeme

Němec to dnes napsal na twitteru. Trestní oznámení podal ve druhé polovině října, vládní politici se podle něj mohli dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti či vydírání.

Němcovo trestní oznámení odložilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, informoval minulý týden server Neovlivní.cz. "Na postup státního zástupce byla podána stížnost a podal jsem žádost o přezkum vyřízení mého trestního oznámení," napsal dnes Němec. Veřejnost si zaslouží věrohodné zdůvodnění toho, že za opožděnou reakci na druhou vlnu epidemie a světové rekordy v počtu nakažených a mrtvých s koronavirem z podzimu nikdo nemůže, doplnil.

Stát podle Němce v podzimní vlně koronaviru dostatečně nezajistil testování, hledání kontaktů nakažených a včas nenařídil potřebná opatření. Veřejná žaloba by měla zjistit, na základě čeho se vláda rozhodovala, a vyvrátit podezření, že opožděná reakce na podzimní vlnu epidemie byla dána snahou nepoštvat si voliče před krajskými volbami, uvedl. Žalobce by podle něj měl důvěryhodně vysvětlit, že šlo buď o systémové selhání, nebo říct, že systém mohl fungovat, nebýt pochybení jednotlivců, a nechat rozhodnutí na soudu.

Státní zástupce Zdeněk Michora z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 podle serveru Neovlivní.cz před koncem roku Němcovi napsal, že v popisovaném jednání neshledal trestní odpovědnost Babiše a jeho týmu, "a to ani v rovině nedbalostního zavinění". Michora poukázal na to, že vláda situaci řešila a že na vhodný postup existují různé názory.

"Pro řádné posouzení příčinné souvislosti s následkem (zvýšení počtu nemocných a zemřelých) je nutné do úvahy zahrnout i další proměnné, které mohou mít zásadní vliv na celkový vývoj epidemie a které nemohou odpovědné osoby účinně ovlivnit, například míra disciplíny obyvatel k zachovávání opatření, ochota obyvatel k testování, objektivní klimatické podmínky pro šíření nemoci a tak podobně," citoval server Michoru.

Němec v trestním oznámení poukázal například na mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví z 19. srpna, podle kterého se měly začít od září nosit roušky v obchodech, veřejné dopravě či ve školách. Opatření se ale posléze změnilo a v obchodech či školách se roušky nepožadovaly. Němec upozorňuje, že druhé rozhodnutí obsahuje stejné zdůvodnění jako první. "Je zcela nesporné, ... že ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo v rozporu s podklady a daty, které mělo k dispozici a s jejichž závěry bylo seznámeno," stojí v trestním oznámení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama