Advokáti žalují ministerstvo kvůli výrokům Benešové

Advokát David Záhumenský, který v době koronavirové krize napadal vyhlášení nouzového stavu a některá související vládní opatření, podal žalobu na ministerstvo spravedlnosti. Uvedl to na svých internetových stránkách.

Marie Benešová
doporučujeme

Soud by podle jeho návrhu měl konstatovat, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zasáhla do práv jeho manželky Venduly některými svými výroky v médiích. Podle Záhumenských například porušila ustanovení, podle kterého výkon státní správy soudů nesmí zasahovat do nezávislosti soudů. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka ČTK sdělil, že Benešová "aktivity rodiny Záhumenských komentovat nebude".

Žaloba vyčítá Benešové především výroky z květnového pořadu Interview ČT24. Benešová v něm komentovala například rozhodnutí pražského městského soudu o zrušení čtyř vládních opatření. Případ rozhodoval Štěpán Výborný, bratr lidoveckého poslance Marka. "Já být na místě toho soudce, tak se vyloučím, protože jestliže mám bratra politicky aktivního, včera vám tady obhajoval plamenně kroky proti vládě, tak to není zrovna vhodné. A já bych na jeho místě se vyloučila. On se nevyloučil," prohlásila Benešová.

Návrh kritizuje i její prohlášení na téma uplatňování nároku na náhradu škody v případech, kdy stát rozhodl o omezení podnikání. "Stát žádnou škodu nezpůsobil. Tohleto je přírodní úkaz. (...) A chtěla bych vidět toho soudce, jak se s tím porovná, s takovým návrhem, protože mohl by taky být v rozporu s dobrými mravy, že jo. A škodu hradí ten, který ji způsobil. A říkám, stát to rozhodně není," cituje žaloba ministryni.

Soud by měl podle představ Záhumenských konstatovat, že výroky byly nezákonným zásahem. "Žalobkyně nezákonný zásah spatřuje v tom, že výše citované výroky ministryně byly způsobilé ovlivnit negativně vůči žalobkyni rozhodování Městského soudu v Praze a jeho soudců o opatřeních vydávaných ministerstvem zdravotnictví v souvislosti s rozšířením covidu-19 včetně řízení, které žalobkyně vedla u tohoto soudu," uvádí návrh.

Benešová podle žaloby zasahovala do nezávislosti soudu i úvahami o oprávněnosti nároků na náhradu škody. "V důsledku těchto výroků je žalobkyně odrazována od toho, aby se obrátila na soud, čímž ministryně využívá svoji pravomoc a prostor v médiích v rozporu se zákonem. Přitom jsou její výroky nepravdivé a v rozporu s textem krizového zákona. Navíc jsou tyto výroky způsobilé ovlivnit rozhodování soudů, které budou o podobných nárocích rozhodovat," konstatuje žaloba.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovní debata o plánu EU se zvrtla ve spor o účast poslanců

09.07.2020 21:23 Aktualizováno Dnešní sněmovní debata o plánu Evropské unie na oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi…

Na nejvyšší ocenění Sněmovna navrhla Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 19:13 Aktualizováno Na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva Sněmovna navrhla prezidentu Miloši…

KSČM žádá po hnutí ANO podporu prodloužení dovolené o týden

09.07.2020 18:35 Aktualizováno Komunisté žádají po hnutí ANO podporu pro svůj návrh na prodloužení zákonné dovolené pro…

EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucnosti, vyzývá…

09.07.2020 17:53 Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy