Alimenty pro seniory? Klausova Trikolóra chce změnit systém sociálních služeb

Péče o lidi, kteří potřebují pomoc, by se měla poskytovat v maximálním rozsahu v jejich domácnostech, prosazuje hnutí Trikolóra. Motivovat rodiny, aby byly ochotny službu vykonávat, chce tím, že hlavní pečující osobě z rodiny bude zajištěna dostatečná výše starobního důchodu.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Václav Klaus ml.
doporučujeme

Trikolóra by zároveň chtěla zavést alimentační povinnost rodinných příslušníků vůči příbuzným umístěným v domovech pro seniory a dalších zařízeních. 

Stát a kraje podle Trikolóry ročně vydávají přes tři miliardy korun na výstavbu domovů pro seniory. Péče v nich je dražší než péče v domácnosti, jež je financována z příspěvku na péči. Pobytová zařízení jsou financována z důchodů klientů, příspěvku na péči a z dotace z veřejných rozpočtů, celkové výdaje na péči jsou měsíčně přes 40.000 korun na osobu, uvádí hnutí.

Počet lidí v pobytových zařízeních každoročně roste. "Jednak je to způsobeno demograficky, jednak stylem, jak společnost žije," řekl předseda hnutí Václav Klaus mladší. Trikolóra tak chce více podporovat rodiny, aby se o příbuzné staraly v domácnosti. Zároveň chce ale zajistit dostatečné prostředky pro ošetřovatelky, aby se nestávaly případy jako údajné ponižování a nevhodné chování personálu ke klientům městského domova pro seniory Slunečnice v Ostravě.

"Vždy budou nějaká sociální zařízení dlouhodobé péče, protože ne každý člověk, který potřebuje pomoc, má rodinné zázemí. Ke zlepšení atmosféry a kvality služeb je nezbytné zajistit důstojné mzdy pracovníkům v sociálních službách. Dnešní výše mzdy pracovníka v sociální péči je něco málo přes 20.000 korun," uvedl Václav Krása, garant programu pro resort práce a sociální věci a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama