Alternativní tresty? V Česku stále problém, vláda projedná změnu zákoníku

Ministerstvo spravedlnosti chce změnit a zjednodušit agendu související s alternativními tresty tak, aby odsouzení byli více motivováni tyto tresty - tedy například obecně prospěšné práce - vykonat.

Ministerstvo spravedlnosti ČR
doporučujeme

Ministerstvo spravedlnosti předložilo novelu trestního zákoníku, trestního řádu a dalších zákonů. Návrh, který se týká především postavení a pravomocí pracovníků Probační a mediační služby (PMS), projedná v úterý vláda.

Proces nařizování výkonu některých alternativních trestů je podle ministerstva v současné době příliš formalistický. Problémem je například také to, že soudy nereagují dostatečně rychle na zprávy PMS, kteří na výkon trestu dohlížejí.

"Nedostatečné nástroje v rukou probačních úředníků při výkonu dohledu a kontroly způsobují, že se vytrácí ochota odsouzených spolupracovat a plnit jim uložené povinnosti, čímž se vytrácí také preventivní působení samotného trestu," napsal úřad v důvodové zprávě k návrhu.

Všechny navrhované změny mají odstranit prodlevy, které stávající systém generuje - například mezi uložením trestu soudem a reálným započetím jeho výkonu, mezi zjištěním překážky výkonu trestu a jejím odstraněním nebo mezi zjištěním, že pachatel porušil podmínky výkonu trestu, a reakcí na tuto skutečnost.

Překážkou výkonu obecně prospěšných prací může být například změna zdravotního stavu odsouzeného nebo fakt, že poskytovatel prací pro něj už nemá nadále místo.

Novela tak mimo jiné přesouvá ze soudu na PMS kompetenci rozhodnout o změně podmínek výkonu obecně prospěšných prací a domácího vězení. Ke zvýšení motivace odsouzeného k řádnému splnění trestu má sloužit možnost zrušit dohled probačního úředníka uložený soudem, pokud již vzhledem ke změně životních postojů pachatele nebude potřeba. V takových případech se totiž podle ministerstva dohled či kontrola stává pouhým formalismem, který může odsouzeného zbytečně stigmatizovat.

Rozšířit se má také působení PMS v řízeních s pachateli mladšími 15 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CVVM: Důvěra v prezidenta Zemana klesla, je nejníže od roku 2017

16.07.2020 17:08 Důvěra obyvatel Česka v ústavní instituce v červnu proti březnu klesla. Nejvýrazněji u hejtmanů,…

Metropole V4 napsaly Merkelové. Chtějí přímé financování měst z fondu…

16.07.2020 15:03 Primátoři Prahy, Bratislavy, Varšavy a Budapešti požádali v otevřeném dopisu německou kancléřku…

Babiš jednal s Hřibem: Blížíme se k dohodě o Letňanech, na okruh Praze…

16.07.2020 13:31 Praha a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků a dalšího postupu v Letňanech, kde chce…

Platforma navrhuje kvůli koronakrizi zavést garance za nájemníky

16.07.2020 12:44 K řešení bytové nouze v koronavirové krizi by mohlo přispět takzvané garantované bydlení. Za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama