Ambasády přesouvají oslavy konce války na internet, velvyslanec USA poslal Čechům zdravici

Oslavy 75. výročí konce druhé světové války musejí zahraniční ambasády v Praze kvůli epidemii koronaviru uskutečnit v omezeném formátu. Většinu aktivit přesouvají na internet a sociální sítě, slovenský velvyslanec Peter Weiss připravuje také projev v Českém rozhlase. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci jednotlivých velvyslanectví.

Steve King
doporučujeme

Americká ambasáda se pravidelně podílela na pořádání Konvoje svobody, tedy akce, kdy se z Prahy do Plzně vydal konvoj historických vojenských džípů.

Letos se tato akce, jejíž zahájení provázela oslava v malostranských ulicích spojená s tancem na píseň Škoda lásky, neuskuteční, místo ní zveřejnil velvyslanec Spojených států Stephen King zdravici na internetu, v níž připomněl roli USA při osvobození jižních a západních Čech, stejně jako skutečnost, že komunistický režim bránil vzpomínání na tyto události.

zdroj: YouTube

"Musíme a budeme nadále vzpomínat na ty, kteří zaplatili nejvyšší cenu, aby budoucí generace mohly zažít svobodu a prosperitu tak, jak si jich užíváme dnes. A dnes vzdáváme hold i těm, kteří statečně čelí novému a nebezpečnému nepříteli, pandemii koronaviru. Jsou stejně stateční jako ti, kteří před 75 lety osvobodili vaši zemi," uvedl King ve zdravici. Vyjádřil přesvědčení, že příští rok se už oslavy uskuteční jako obvykle.

"Nadcházející 75. výročí konce druhé světové války a památku všech, kteří bojovali za svobodu, britské velvyslanectví připomene prostřednictvím sociálních sítí a v omezeném formátu také v rámci tradičních pietních akcí organizovaných Armádou ČR a dalšími českými partnery," sdělil ČTK britský velvyslanec Nick Archer.

Také slovenské velvyslanectví připomíná, že kvůli epidemii koronaviru není nyní možné pořádat hromadné vzpomínkové akce. "Památku 75. výročí konce druhé světové války však velvyslanectví Slovenské republiky v České republice uctí. Pan velvyslanec Peter Weiss bude mít k tomuto tématu projev v Českém rozhlase a k pamětní tabuli u Českého rozhlasu zároveň zašle naše velvyslanectví věnec," sdělil ČTK mluvčí slovenské ambasády Roman Lajčiak.

Také francouzské velvyslanectví muselo kvůli koronaviru chystané připomínkové akce k výročí konce války zrušit. "Budeme ale tuto významnou událost komunikovat na našem webu a sociálních sítích," uvedla mluvčí ambasády Kateřina Etrychová.

Ruské velvyslanectví pořádalo v minulosti 9. května, kdy Rusko slaví Den vítězství, recepci, které se pravidelně účastnili zástupci českého společenského i kulturního života a v posledních letech opakovaně s projevem vystoupil i prezident Miloš Zeman. Na dotaz ČTK, jaká bude podoba oslav v letošním roce, ambasáda neodpověděla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minář chce založit novou stranu, politologové varují: Opozice se roztříští…

28.09.2020 22:01 Aktualizováno Založení nové politické strany Mikulášem Minářem by oslabilo a roztříštilo opozici. Vyplývá to z…

Nouzový stav je potřeba, řekl Babiš. Vláda ho bude schvalovat ve středu

28.09.2020 21:32 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat…

Milion chvilek nebude kandidovat ve volbách, řekl nový šéf Benjamin Roll

28.09.2020 18:03 Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat…

Ústavní činitelé proberou zahraniční politiku, Vystrčil se schůzky…

28.09.2020 09:09 Ústavní činitelé se v úterý sejdou nad českou zahraniční politikou. Na zámku v Lánech proberou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama